Tolikrát zmiňovaný nedostatek etikety, do které přikázané oblečení zvané dress code patří, je neduhem všech kast naší společnosti. Výuka celosvětově platných pravidel společenského chování včetně outfitů pro dané více či méně formální příležitosti by měla být na základní škole povinná a zasloužili by si ji i rodiče.

Bohužel média v čele s masivně sledovanou televizí se na potřebné osvětě nepodílí. Reality show na téma proměn aktérek z lidu, jež si vezmou do parády plastičtí chirurgové, vizážisté a stylisté žádnou edukativní hodnotu nemají. 

Tváře z obrazovky inspirativními ikonami až na výjimky nejsou a ve své uniformitě, přešlapech v dress code diváky ujišťují ve stádnosti trendu a ignoraci formálních pravidel hry.

Jedním z příkladů budiž půvabná reportérka, jež před kamerou zpovídala účastníky významného krajského plesu v krátkých, na bál nemyslitelných šatech a černých punčochách. Stylista jistých celebrit, jenž ji takto oblékl, po jejím boku odsouhlasil jistému zpěvákovi ke smokingu černobílé vintage polobotky včetně šílených ve stejné barevné kombinaci s nápadným vzorem se odehrávajících ponožek s tím, že k umělcům je tolerantní. Jenže tohle nebyl případ Creative Black Tie, ale pomník o jedinečnost na špatném hřišti usilujícího nevkusu. Moderátor akce, známý režisér reklam a příležitostný herec Jakub Kohák, jemuž stylista zbytečně doporučil zkrátit kalhoty, správně poznamenal: „Moc tomu nerozumí, ale nechme ho být.“

Bohužel se obávám, že poznámka svérázného pana Koháka vyšla vniveč. Řeči srandistů se vážně neberou. Zmíněné střevíce a ponožky jistě nějakého dandyho u obrazovky inspirovaly ke kreativitě a černé silonky v módě údajně zběhlé ženy ujistily, že jsou v pořádku, neboť v tělových působí noha dojmem protézy.

Kdo jiný, než mediálně známí lidé by ale měl být vzorem? Realita je bohužel jiná a výsledkem této tristní situace jsou slavnostní filmové či divadelní premiéry doprovozené bizarním mixem volnočasových outfitů po gala. Světlá či hrncově modrá kvádra na večerních akcích, jež si žádají temnou, nejlépe černou barvu obleku. Deficit smokingů na událostech uvozených dress code Black Tie.

Nedostatku citu pro příležitost nastavila zrcadlo i populárními osobnostmi z TV seriálů doprovozená tisková konference TV Nova v pražském Mánesu. I ona byla koktejlem možného s nemožným, v němž příhodná elegance v civilním duchu zhusta scházela.

Stanislava Jachnická: Mimo společenské zadání
Autor: Herminapress.cz

Stanislava Jachnická: Mimo společenské zadání

Z TV seriálu Ulice v roli sekretářky především známá, na padesátnici skvěle vypadající herečka zvolila na oficiální tiskovou konferenci příliš ležérní outfit, jenž má stylistické nedostatky sám o sobě. Konkrétně z děr džínsů vykukující černé punčocháče a na jejich nohavice obléknuté podkolenky v kotníkových střevících.

Známka: 4

Dana Morávková: Lady styl jistě, ale…
Autor: Herminapress.cz

Dana Morávková: Lady styl jistě, ale…

Zavedená hvězda seriálů v čele s Ordinací v růžové zahradě se oblékla v příhodném lady stylu, jenž je pro ni příznačný. Black & white kombinace, černý základ s vrstvou elegantně jednoduchého nadčasového pláštíku má svůj efekt. Puntíkatá na mašli uvázaná šála dodá francouzský šmrnc, přepychová kabelka Chanel punc luxusu. Úzká sukně však měla z pod kabátku sahat dlaň pod kolena a na nohy ani k střevícům tyto silné punčocháče nepatří.

Známka: 2

Vincent Navrátil: Úlet snaživého parádníka
Autor: Herminapress.cz

Vincent Navrátil: Úlet snaživého parádníka

Z televizních seriálů Vyprávěj a Ulice známý Vincent dorazil na tiskovou konferenci Novy v obleku s vestou, jehož velká, prvorepublikového velkouzenáře hodná kostka bila do očí. Manžeta záložky se pro úzké, stehna téměř obepínající nohavice nehodí. Ponožky vystavující délka kalhot je nepatřičně krátká, silné křiklavě bílé tkanice bot jsou dalším velkým mínusem.

Známka: 4

Ilona Svobodová: V rámci zpozdilé uniformity
Autor: Herminapress.cz

Ilona Svobodová: V rámci zpozdilé uniformity

Hvězda dabingu, již si veřejnost především spojuje s postavou Jitky Farské z TV Ulice, má na poli módy image ženy, jenž staví na stále pěkné nohy odhalujících modelech. Nejinak tomu je u zaostalé periferii módy konvenující kombinace rovného, problematické partie kamuflujícího topu a do půl stehen sahajícího pouzdra sukně v doprovodu klasických jezdeckých holin a lacině vyhlížející kabelky.

Známka: 3

Bára Štěpánová: Dobré ano, výborné nikoli
Autor: Herminapress.cz

Bára Štěpánová: Dobré ano, výborné nikoli

Její trafikou se stala postava vrchní sestry v nekonečné sáze seriálu Ordinace v růžové zahradě a již před časem přestala být na poli stylingu frivolně zdobným diblíkem. Spojení pouzdrových šatů s vrstvou temně antracitové propínací vesty je střídmé, dekolt u krku temné ploše pomůže. Baret celku svědčí, brož na něm a kožešinový štucl připomínají problematickou zálibu ve vintage kouscích. Šněrovací kozačky jsou k diskuzi.

Známka: 3

Video
Video se připravuje ...

S Františkou na ostravském Fashion Weekendu! Co řekla v talk show? David Turek, Aleš Brunclík

Fotogalerie
6 fotografií