Někteří si oblečení za pár tisíc půjčili, jiní koupili, sáhli pro parádu do skříní. Ne každý muž měl předpisový smoking, náležité boty i košili. Ne každá žena vhodnou róbu, střevíčky, kabelku. O dosažení laťky vkusu nemluvě.

Na všech plesech se především do médií prezentovaly modelky, finalistky České Miss, potažmo TV moderátorky. V Opeře zůstala předpokládaná šlechta v utajení (pokud se dostavila), známé osobnosti z oblasti vědy, finančnictví, politiky, umění chyběly. Přestože zejména ony měly být na zmíněných VIP bálech mezi hosty, jež udávají prestiž, společenský glanc.

Těžko říci, zda za situaci mohou pořadatelé a jejich vnímání společenského žebříčku anebo nezájem postrádaných veličin společenské scény. Doufejme, že se v budoucnu situace změní, nicméně otázka, která celebrita toaletu dala, ve volbě zbloudila, trpce prohrála, bude platit dál.

Andrea Verešová: Střízlivá aristokratičnost

Na Plese v Opeře letos chyběla, zato moderovala bál na Pražském hradě a nevynechala ani prezidenty obou států zaštítěný Česko-Slovenský ples v Obecním domě. Vynesla na něj toaletu z dílny plzeňské oděvní návrhářky, která byla z hedvábného pudrového saténu s dekoltem zvaným padlá voda a svou střízlivostí dala vyznít stojáku z třpytivého pásu přecházejícího na záda. Šlo o dobrou volbu róby dávající před monstrózností přednost decentní noblese.

Známka: 1

Andrea Verešová: Střízlivá aristokratičnost

Simona Krainová: Opulence v pastelu

Ředitelka modelingové soutěže Czechoslovak TopModel vynesla v Opeře róbu od slovenské návrhářky Jany Pištějové, jež se ve světě glamour pompy pohybuje s geniálností eskamotéra na hraně. Honosná, pro Pištějovou charakteristická výšivka na transparentním tylu, útlý živůtek, uzavřený průkrčník, dlouhé rukávy, krinolína s rebelsky zajímavými kapsami konvenovaly letošnímu leitmotivu plesu, jímž je britská monarchie. Královna.

Známka: 1

Simona Krainová: Opulence v pastelu

Tereza Fajksová: Střet stylů

Na plese v pražském Rudolfinu, jenž působil jako mejdan modelek plus plastikových žen, nechyběla ani česká a také světová Miss Earth Fajksová, která se vkusem mnohdy válčí víc, než by se od dívky její profese předpokládalo. Rudá róba splňuje standard, ale spadlejší vyztužené košíčky dekoltu ňadrům zcela nesvědčí. Třpytivá, Las Vegas hodná látka noblese nenahrává a pere se s paletem z kůže a kožešiny, jež je samo o sobě zajímavé.

Známka: 3

Tereza Fajksová: Střet stylů

Iva Kubelková: Průsvit přes čáru

Moderátorka a seriálová herečka ani loňský rok výběrem toalety na Plese v Opeře nepřesvědčila. A potlesk si nezaslouží ani ta letošní, která se od loňské glamour stylem markantně liší. Pompézní výšivka na tylu jistě, ta k bálu náleží, ale spodní, pod rozkrok sahající slupka připomínající mini kombiné či body je nemístná. Takový transparent protiřečí požadované noblese, duchu aristokracie. Nohy se na tradičním plese neodhalují.

Známka: 4

Iva Kubelková: Průsvit přes čáru

Barbora Mottlová: Akt zmatené

Samostatná blůza, živůtek či jupka plus dlouhá sukně jsou na plese vždycky poněkud ožehavé. Tady je různorodost navíc umocněná kontrastem barev a rozličností materiálů. Přesto jemnými perličkami vyšívaná aplikace tylového, prádlo nepřipouštějícího topu plus rudý zvon sukně nejsou průšvih. Prsten představuje milý akcent, náušnice jsou navíc. Psaníčko projde, líčení, účes jsou O.K. Ale do pasu sahající paleto, kabátek z hořčičného chlupu posílá outfit do pekel.

Známka: 4

 

Barbora Mottlová: Akt zmatené

Miluše Bittnerová: Valčík provinčnosti

Z TV seriálů dosti známá herečka a moderátorka, o níž se spíš píše v souvislosti s jejím poprsím než s rolemi, zapomněla na lokny majícími napomáhat k image a la Marilyn Monroe a na ples v pražském Rudolfinu sčesala hladké vlasy dozadu. Toaleta působí impozantně, ale ornament síťovaného krajkoví svádí zbytečnou bitku s efektem táhlé vlečky a dokazuje, že méně je víc, což platí i pro vnady v dekoltu.

Známka: 4

 

Miluše Bittnerová: Valčík provinčnosti

Lucie Borhyová: Úlet sezony

Stabilní moderátorská star zpravodajství TV Nova si s módou dost často nerozumí, ale tento model v Opeře přímo šokuje. Je mementem, jak nikdy ne! Důvodů je hned několik. Potisk je v podstatě na plesové róbě tabu a tenhle kartonu hodný, cibulákové nádobí připomínající vzor patří do sféry hororu. Mimo je i charakter látky a nemožná forma kostýmu, jenž dlouhá sukně nespasí.

Známka: 5

 

Lucie Borhyová: Úlet sezony

Celeste Buckingham: Sladká pohádka 2016

Na Česko-Slovenském bále v Obecním domě nechyběla ani úspěšná finalistka Česko Slovenské SuperStar, slečna Buckingham, jež oblékla model stvořený na Slovensku. Měl růžovou, cukrovou vatu z poutě připomínající barvu, na záda se táhnoucí záhon textilních, z různých materiálů vyvedených květin v pudrových valérech bílé, meruňkové a fialkové. Úzký živůtek a nabíraná, do vlečky situovaná krinolína plus další terče kvítků na sukni jen potvrdily, že jde o tradiční, vrcholně romantickou toaletu hodnou princezny.

Známka: 1

 

Celeste Buckingham: Sladká pohádka 2016

Dráždivý kontrast. Široké, květy poseté asymetrické ramínko, pudrově růžová a vytetované poselství na zádech…

 

Dráždivý kontrast. Široké, květy poseté asymetrické ramínko, pudrově růžová a vytetované poselství na zádech…