Uplynulou sobotu jsme oslavili výročí sedmnáctého listopadu, který v roce 1989 Sametovou revoluci završil boj za svobodu a demokracii. Svět nám zatleskal, že se obešla bez krveprolití. Nikdo na kandelábru nevisel. Šikovní (po listopadu samozřejmě bývalí) členové KSČ, agenti StB pochopili šanci doby a začali podnikat. Dělat byznys, kterému je stranická knížka ukradená – v něm jde přece o prachy.

A byznys začali dělat i ti takzvaně čistí. O rychlé kariéře v politice nemluvě. To, co bylo dřív, nikdo zvlášť neřešil. S tichou domluvou, že se komunisti k politickému veslu nedostanou. Napáchali dost škod. Jediný, kdo totalitní režim připomínal a připomíná, je všem známý Petr Cibulka se svými svazky spolupracovníků StB. Pár populárních osobností, které v něm figurovaly, nicméně soud očistil, jeho až hysterickou misi poněkud zpochybnil. Nicméně ve své zlobě zacyklený, na diagnózu zralý Petr Cibulka tu má své místo jako dramatický pomník připomínající zvěrstva totalitního režimu. Ale také nutno dodat, že moderátora Karla Voříška za třiadvacet let nikdy neřešil.

Usměvavého starého mládence Voříška, který se v roce 2009 stal absolutním vítězem ankety divácké popularity TýTý, dali do klatby až mladí badatelé, jež v připravované publikaci Náměstí Krasnoarmějců 2. Učitelé a studenti FF UK v období normalizace popisují posledních dvacet let před listopadovým převratem na Karlově univerzitě, kde měl Voříšek jako předseda Socialistického svazu mládeže (SSM) v rámci funkce pod krycím jménem Renda s StB spolupracovat.

Princip věci jistě, ale…

Nevím, co mohl svazák Voříšek na své univerzitní spolužáky prásknout, kolika možná život zkomplikoval. Ale přiznejme si, že StB do svých svazků více či méně formálně zahrnula kdekoho, kdo mohl potencionálním zdrojem informací být. O práskačích, kterým to prošlo a projde nemluvě. Každopádně od dob zkoumané normalizace uběhlo víc než čtvrtstoletí, Voříškovi bude padesát a s vysokou profesionalitou hlásí události dne. Figurují v něm politické kauzy, tunelářství, nestabilita vlády, krutý balíček daňových opatření, prostitucí zavánějící křehké dohody koalice. Také fakt, že KSČM v krajských říjnových volbách výrazně uspěla, což podle agentury STEM nevadí více než polovině občanů - dokonce ani lidem mladším devětadvaceti let!

Tohle vše je zásadnější, než fakt, že v osmdesátých letech minulého století vedl Voříšek SSM na fakultě a tím pádem zřejmě o něm měla zájem StB. Na obrazovce Novy i přes jeho ujištění, že jde o nepravdivé informace, ale skončil. A tím pádem (zřejmě dočasně) i jeho parťačka Markéta Fialová. Podle mluvčí TV Nova Fianové je momentálně nahradí duo Borhyová – Koranteng.

„Nařčení je natolik závažné, že jsme se dohodli, že je potřeba, aby se pan Voříšek bránil soudní cestou a očistil se. To je pro Karla v současné době prioritou, a proto ho dočasně uvolňujeme z vysílání,“ uvedla Fianová.

Rozhodnutí Novy se v společenském klima současnosti jeví za vlasy přitažené. Trapně populistické. Bez ohledu na etický princip věci, jenž je nutné ctít. Ale také platí: nevinný, ať hodí kamenem. Soudy se táhnou dlouho a horkým kandidátem na budoucího prezidenta je bývalý komunista Jan Fischer. Nic proti tomuto nekonfliktnímu statistikovi, je to na volbě občanů. Ale pokud se jím stane, jeho příchod na Hrad bude zřejmě hlásit moderátorská dvojka Borhyová –Koranteng, kteří si díky věku s totalitou zadat nemohli.

P.S.

Vždycky jsem se domnívala, že největší trapas, který Karlu Voříškovi hrozí, je článek, jenž bude polemizovat nad sexuální orientací starého mládence. Nic takového se nestalo. Sestřelila jej bývalá aktivita v SSM.