Obsah seriálu Dámský gambit (The Queen's Gambit)

V 50. letech v sobě mladá dívka ze sirotčince objeví mimořádný šachový talent. Její překvapivou cestu ke slávě ale komplikuje boj se závislostí.

Obsazení seriálu Dámský gambit (The Queen's Gambit)

Herci Postavy
Anya Taylor-Joy Beth Harmonová
Annabeth Kelly Beth v pěti letech
Isla Johnston Beth v devíti letech
Bill Camp pan Shaibel, údržbář v sirotčinci
Moses Ingram Jolene, dívka ze sirotčince
Chloe Pirrie Alice Harmonová, Bethina zemřelá matka
Marielle Heller Alma Wheatleyová, adoptivní matka Beth
Patrick Kennedy Allston Wheatley, Almin manžel a Bethin adoptivní otec
Harry Melling Harry Beltik, Bethin kamarád a konkurent
Thomas Brodie-Sangster Benny Watts, Bethin kamarád a konkurent
Jacob Fortune-Lloyd D. L. Townes, šachista a novinář
Marcin Dorociński Vasilij Borgov, ruský šachový velmistr

Anna Taylor-Joy - Beth Harmonová

Argentinsko-britská herečka, narozená 16. dubna 1996 v Miami na Floridě, USA. Je známá svým výrazným vzhledem, včetně velkých, široce posazených očí a výrazných rysů obličeje.

Její průlomová role přišla v roce 2015 v hororu Čarodějnice, kde ztvárnila hlavní postavu Thomasin. Dále získala uznání kritiky za svůj výkon v psychologickém hororu "Rozpolcený" režiséra M. Night Shyamalana z roku 2016. V roce 2020 si zahrála v populárním seriálu společnosti Netflix "The Queen's Gambit", který jí přinesl široké uznání a ocenění kritiky.

Taylor-Joy získala několik nominací na ceny, včetně Zlatého glóbu za roli v "Královnině gambitu". Objevila se také v několika dalších filmech, včetně "Thoroughbreds", "Emma" a "The New Mutants".

Taylor-Joy mluví plynně španělsky a svůj multikulturní původ uvádí jako zdroj inspirace pro svou práci. Kromě herecké kariéry se věnuje také modelingu a objevila se v kampaních pro významné značky, jako jsou Miu Miu a Tiffany & Co. Taylor-Joy je známá svou svéráznou osobností a je chválena za svůj přízemní přístup a přístupné chování.

Bill Camp - Shaibel

Americký herec, narozený 13. října 1961 v Massachusetts, USA. V zábavním průmyslu působí již více než 30 let a jeho kariéra zahrnuje film, televizi i divadelní scénu.

Camp je známý svou všestranností a schopností hrát širokou škálu postav. Objevil se v několika významných filmech, například "Lincoln", "12 let otrokem" a "Joker". V roce 2017 získal uznání kritiky za svůj výkon v seriálu HBO "The Night Of", za který byl nominován na cenu Emmy. Camp se objevil také v několika broadwayských inscenacích, včetně "The Crucible", "The Cherry Orchard" a "Death of a Salesman".

Za svou jevištní práci získal několik nominací na ceny, včetně nominace na cenu Tony za výkon ve hře "The Crucible". Camp je známý svou oddaností svému řemeslu a ochotou přijímat náročné role. Spolupracoval s několika významnými režiséry, včetně Stevena Spielberga, Martina Scorseseho a Todda Phillipse.

Camp je i nadále respektovaným a vyhledávaným hercem v oboru a v současné době má rozpracováno několik projektů, včetně připravovaného filmu "The Forgiven" a seriálu HBO "The Gilded Age"

Moses Ingram - Jolene

Americká herečka, narozená 5. srpna 1995 v Baltimoru ve státě Maryland. Proslavila se průlomovou rolí Jolene v populárním seriálu společnosti Netflix "The Queen's Gambit".

Před úspěchem v seriálu The Queen's Gambit se Ingramová objevila pouze v několika krátkých filmech a divadelním představení. Ingramová navštěvovala Yale School of Drama a získala titul Master of Fine Arts v oboru herectví. Byla také držitelkou prestižní ceny Herschela Williamse, která se uděluje absolventům hereckých škol, kteří prokáží mimořádný příslib.

Kromě práce na hře "The Queen's Gambit" se Ingramová objevila také v seriálu HBO "The Nevers" a ve filmu "The Tragedy of Macbeth". Ingramová je talentovanou divadelní herečkou, účinkovala v mnoha divadelních představeních, včetně "Jindřicha IV." a "Oresteie". Za své výkony sklidila uznání kritiky, někteří kritici ji chválí jako jednu z průlomových hvězd roku 2020.

Ingramová je zastánkyní sociální spravedlnosti a často využívá své platformy k tomu, aby se vyjadřovala k problémům, jako je policejní brutalita a rasová nerovnost. V současné době ji zastupuje agentura United Talent Agency a očekává se, že ji v zábavním průmyslu čeká zářná budoucnost.

Marielle Heller - Alma Wheatleyová

Americká herečka, scenáristka a režisérka, narozená 1. října 1979 v Santa Clara County v Kalifornii. Nejvíce se proslavila jako režisérka, její filmy jako "Krásný den v sousedství" a "Dokážeš mi někdy odpustit?" získaly uznání kritiky.

Hellerová začala svou kariéru v divadle, studovala na Královské akademii dramatických umění v Londýně a účinkovala v různých inscenacích v New Yorku. Její průlomová role přišla v roce 2012, kdy hrála Almu v broadwayské inscenaci "Deník Anny Frankové".

V roce 2015 Hellerová debutovala jako režisérka celovečerního filmu "Deník dospívající dívky", k němuž napsala i scénář. Její druhý film "Can You Ever Forgive Me?" byl nominován na tři Oscary a získal Zlatý glóbus za nejlepší ženský herecký výkon ve filmu - drama. Kromě práce ve filmu Hellerová režírovala také epizody několika televizních seriálů, například "Transparent" a "Dámský gambit".

Je známá svou schopností vyprávět složité a nuancované příběhy, v nichž často zkoumá témata identity, sounáležitosti a rodiny. Hellerová otevřeně hovoří o svých problémech s úzkostí a depresí a využívá své platformy k prosazování povědomí o duševním zdraví a jeho podpoře. V současné době je vdaná za herce a spisovatele Jormu Tacconeho a mají spolu syna.

Harry Melling - Hary Beltik

Anglický herec, narozený 13. března 1989 v Londýně. Je známý především díky roli Dudleyho Dursleyho ve filmové sérii "Harry Potter". Melling pochází z herecké rodiny - jeho dědečkem byl Patrick Troughton, který hrál druhého Doktora v seriálu Doctor Who.

Po účinkování ve filmech o Harrym Potterovi se Melling věnoval úspěšně filmové i televizní kariéře. Objevil se například ve filmech "Ztracené město Z", "Pořád dokola čert" nebo "Stará garda". Melling má za sebou také řadu významných televizních rolí, mimo jiné v seriálech "Merlin", "Mušketýři" a "His Dark Materials". Kromě herectví se Melling věnuje také psaní a má za sebou několik divadelních her v londýnských divadlech.

Je známý svou schopností proměňovat se pro role - ve filmu "The Ballad of Buster Scruggs" hrál postavu jménem The Artist, která byla oproti jeho předchozím rolím k nepoznání. Melling otevřeně hovořil o svých problémech s tělesnou vizáží a o tlaku na dodržování hollywoodských standardů krásy. V současné době ho zastupuje agentura United Agents a očekává se, že ho čeká dlouhá a úspěšná kariéra v zábavním průmyslu.

Thomas Brodie-Sangster - Benny Watts

Anglický herec, narozen 16. května 1990 v Londýně. Je známý především díky svým rolím ve filmech jako "Love Actually", seriálu "The Maze Runner" a jako Jojen Reed v seriálu "Game of Thrones".

Brodie-Sangster začal svou hereckou kariéru již v mládí, když se v deseti letech objevil v televizním seriálu "Stanice Jim". Široké uznání mu přinesla role Sama v romantické komedii "Love Actually" z roku 2003.

Kromě filmové a televizní práce propůjčil Brodie-Sangster svůj hlas také několika animovaným filmům a televizním seriálům, včetně "Phineas and Ferb" a "Muppet Babies". Je známý svou schopností hrát různé role, od romantických hlavních hrdinů až po akční hrdiny. Brodie-Sangster získal za své výkony uznání kritiky a byl nominován na několik cen, včetně Screen Actors Guild Award a BAFTA Award.

V roce 2020 si zahrál hlavní roli Bennyho Wattse v seriálu společnosti Netflix "The Queen's Gambit". Brodie-Sangster je také hudebník a hrál na kytaru a baskytaru v několika kapelách, včetně Winnet and the Lazers. V současné době ho zastupuje agentura United Agents a očekává se, že ho čeká dlouhá a úspěšná kariéra v zábavním průmyslu.

Dámský Gambit (The Queen's Gambit) - podrobné informace o seriálu

"The Queen's Gambit" je limitovaná televizní série, která měla na Netflixu premiéru v říjnu 2020. Seriál vytvořili Scott Frank a Allan Scott a vychází ze stejnojmenného románu Waltera Tevise.

Příběh se odehrává v 50. a 60. letech 20. století a sleduje život mladé osiřelé dívky Beth Harmonové (hraje ji Anya Taylor-Joy), která zjistí, že má zázračný talent na šachy. Seriál sleduje Beth, jak stoupá po žebříčku šachového světa a cestou bojuje se závislostí a osobními démony. Seriál získal uznání kritiky za scénář, herecké výkony a produkční hodnoty. Obzvláště chválen byl výkon Anyi Taylor-Joyové v roli Beth Harmonové, stejně jako vizuální styl seriálu a pozornost věnovaná detailům při ztvárnění doby.

Seriálu se také připisuje zásluha na obnovení zájmu diváků o šachy. Seriál se skládá ze sedmi epizod, z nichž každá trvá přibližně jednu hodinu. Jeho producentem je společnost Netflix a výkonnými producenty William Horberg, Allan Scott, Scott Frank a Marcus Loges.

Beth Harmon je hlavní postavou seriálu The Queen's Gambit společnosti Netflix, kterou ztvárnila herečka Anya Taylor-Joy. Beth je nejprve představena jako mladá dívka, která osiřela po smrti své matky při autonehodě.

Je poslána do sirotčince, kde ji školník pan Shaibel seznámí se šachovou hrou. Brzy se stane hrou posedlá a veškerý volný čas tráví jejím studiem a tréninkem. S přibývajícím věkem se Bethin talent pro šachy stále více projevuje a ona se začíná účastnit místních a později i celostátních turnajů. Přestože Beth jako hráčka čelí sexismu a diskriminaci na poli, kde dominují muži, stává se jednou z nejlepších hráček v zemi.

V průběhu seriálu se Beth potýká se závislostí na drogách a alkoholu, kterými se snaží vyrovnat s traumatem z minulosti a s tlakem, který na ni vyvíjí její úspěch. Bojuje také s osobními vztahy, často od sebe odstrkuje lidi a snaží se navázat kontakt s ostatními. Navzdory svým problémům je Beth díky svému talentu a vytrvalosti respektovanou a obdivovanou osobností ve světě šachu. Seriál nakonec vyvrcholí tím, že se v Moskvě utká se svým největším soupeřem, ruským velmistrem Vasilijem Borgovem, v zápase, v němž jde o hodně.

Beth Harmonová je složitou a přesvědčivou postavou, kterou pohání vášeň pro šachy a touha prosadit se ve světě, který ji často odmítá. Její boj se závislostí a osobními vztahy jí dodává hloubku.

"The Queen's Gambit" je román Waltera Tevise, který poprvé vyšel v roce 1983. Román vypráví příběh mladé osiřelé dívky Beth Harmonové, která v sobě objeví zázračný šachový talent a dostane se až na vrchol šachového světa. Román se odehrává v 50. a 60. letech 20. století a zabývá se tématy závislosti, posedlosti a genderových rolí.

Beth je složitá postava, která se potýká se závislostí na uklidňujících lécích a alkoholu a také s osobními démony pramenícími z traumatického dětství. Tevis byl mistrem žánru "literárního thrilleru" a "Královnin gambit" je ukázkovým příkladem tohoto stylu. Napsal několik dalších románů, včetně "The Hustler" a "The Color of Money", které se dočkaly úspěšných filmových adaptací. Kniha "The Queen's Gambit" byla oceňována pro svůj styl psaní, vývoj postav a pozornost věnovanou detailům v líčení šachového světa.

Kniha se také zasloužila o obnovení zájmu čtenářů o šachy. Román se dočkal různých mediálních adaptací, včetně divadelní hry, rozhlasové hry a nejnověji i úspěšného limitovaného televizního seriálu na Netflixu.

Od vydání této série se zájem o šachy prudce zvýšil. Podle údajů Google Trends se po uvedení seriálu výrazně zvýšil počet vyhledávání "jak hrát šachy" a "šachové soupravy". Online šachové platformy, jako jsou Chess.com a lichess.org, také zaznamenaly nárůst počtu nových registrací uživatelů a celkové aktivity na svých stránkách.

Pořad byl chválen za přesné zobrazení šachů a za schopnost zpřístupnit hru širšímu publiku a učinit ji vzrušující. Pořad se také zasloužil o to, že inspiroval novou generaci hráčů, zejména mladých dívek a žen, aby se hře věnovali. Šachové kluby a organizace po celém světě hlásí od uvedení pořadu nárůst počtu členů.

Úspěch "Dámského gambitu" navíc vedl k obnovení zájmu o další díla Waltera Tevise, zejména o jeho román "Hustler" a jeho pokračování "Barva peněz", které se dočkaly i úspěšného filmového zpracování.

Walter Tevis (1928-1984) byl americký spisovatel, známý především svými díly science fiction a romány, které se dočkaly úspěšných filmových adaptací. Narodil se v San Francisku v Kalifornii a vyrůstal v dělnické rodině.

Studoval na univerzitě v Kentucky, kde získal titul z angličtiny. Svou spisovatelskou kariéru zahájil Tevis v 50. letech 20. století, kdy publikoval několik povídek v časopisech science fiction. V roce 1959 vydal svůj první román "The Hustler", který byl v roce 1961 adaptován do úspěšného filmu s Paulem Newmanem v hlavní roli. Tevis poté napsal několik dalších románů, včetně "Muže, který spadl na Zemi" (1963), který byl v roce 1976 adaptován do filmu s Davidem Bowiem v hlavní roli, a "Drozda" (1980), který získal cenu Nebula za nejlepší román.

Tevis byl známý svou schopností vytvářet přesvědčivé postavy a pronikavým zkoumáním lidské povahy. Jeho díla se často zabývala tématy odcizení, závislosti a boje o osobní identitu. Navzdory svému spisovatelskému úspěchu se Tevis po většinu života potýkal s alkoholismem a v roce 1984 zemřel ve věku 56 let na rakovinu plic. Jeho díla jsou však nadále oslavována pro svůj literární a kulturní význam.

Sledujete seriál Dámský gambit? Podělte se o své dojmy v diskusi

Video
Video se připravuje ...

Trailer seriálu Dámský gambit Netflix

Video
Video se připravuje ...

Trailer seriálu Dámský gambit Netflix

Fotogalerie
21 fotografií