Obsah filmu Luther: Pád z nebes (Luther: The Fallen Sun)

Epické pokračování oceňované televizní ságy Luther přepracované pro film – hrůzný sériový vrah terorizuje Londýn, zatímco geniální, ale zneuznaný detektiv John Luther (Idris Elba) sedí za mřížemi.

Luther, pronásledovaný neúspěchem při dopadení kybernetického psychopata, který se mu nyní vysmívá, se rozhodne uprchnout z vězení a dokončit svou práci jakýmikoli prostředky. Ve filmu dále hrají Cynthia Erivo, Andy Serkis a Dermot Crowley, který se vrací jako Martin Schenk.

Obsazení filmu Luther: Pád z nebes (Luther: The Fallen Sun)

Herci Postavy
Idris Elba John Luther
Cynthia Erivo vrchní inspektorka Odette Raineová
Dermot Crowley Martin Schenk, detektiv superintendant ve výslužbě
Andy Serkis David Robey, bohatý a psychopatický milionář
Thomas Coombes seržant Archie Woodward
Hattie Morahan Corinne Aldrichová
Lauryn Ajufo Anya Raineová
Vincent Regan Dennis McCabe
Einar Kuusk Arkadij Kačimov
Guy Williams Tim Cranfield
Henry Hereford Brian Lee

Idris Elba - John Luther

Britský herec, producent a hudebník. Narodil se 6. září 1972 v Hackney v Londýně. Elba zahájil svou hereckou kariéru v roce 1994 a průlomovou roli dostal v seriálu HBO "The Wire".

Od té doby se objevil v řadě populárních filmů a televizních pořadů, včetně "Thor", "Pacific Rim", "Luther" a "Temná věž". Elba za svou práci získal několik ocenění, včetně Zlatého glóbu za roli ve filmu "Luther". Kromě herectví je Elba také úspěšným hudebníkem a DJem a vydal několik alb a singlů. Byl oceněn za svou charitativní činnost, včetně podpory různých organizací zaměřených na problémy, jako jsou klimatické změny, vzdělávání a zdravotní péče.

Elba byl časopisem Time označen za jednoho z nejvlivnějších lidí na světě a za své zásluhy v oblasti dramatu mu bylo uděleno vyznamenání OBE (Officer of the Most Excellent Order of the British Empire). Oceněn byl také za svůj smysl pro módu - několik publikací ho označilo za jednoho z nejlépe oblékaných mužů na světě.

lba je všeobecně považován za jednoho z nejtalentovanějších a nejvšestrannějších herců své generace a nadále zůstává významnou osobností zábavního průmyslu.

Cynthia Erivo - Odette Raineová

Britská herečka, zpěvačka a skladatelka. Narodila se 8. ledna 1987 ve Stockwellu v Londýně. Erivo je známá především díky svým rolím v broadwayské inscenaci "The Color Purple" a ve filmu "Harriet", za které získala uznání kritiků.

Za svou práci získala několik ocenění, včetně ceny Tony, ceny Grammy a ceny Emmy. Erivo je také talentovaná zpěvačka, která vydala několik alb a singlů. Kromě práce na jevišti a filmovém plátně byla oceněna také za své humanitární úsilí a práci v oblasti propagace.

Erivo je hlasitou zastánkyní hnutí Black Lives Matter a vyjadřuje se k otázkám, jako je policejní brutalita a rasová nerovnost. Je také velvyslankyní charitativní organizace Save the Children, která se zaměřuje na zlepšování života dětí po celém světě. Erivo byla časopisem Time označena za jednoho z nejvlivnějších lidí na světě a byla oceněna za svůj přínos v oblasti umění a zábavního průmyslu.

Je všeobecně považována za jednu z nejtalentovanějších a nejinspirativnějších umělkyň své generace a nadále zůstává významnou osobností zábavního průmyslu.

Dermot Crowley - Martin Schenk

Irský herec, který se narodil 19. března 1947 v irském Corku. Během své více než čtyřicetileté kariéry se objevil v mnoha filmech, televizních pořadech a divadelních představeních.

Crowley je známý především díky svým rolím ve filmech "Stalinova smrt", "Luther" a "Otec Ted". Objevil se také v populárních filmech, jako jsou "Indiana Jones a poslední křížová výprava", "Návrat Jediho" a "Spisovatel duchů". Crowley za svou práci získal uznání kritiky, včetně nominací na ceny Olivier a Tony.

Kromě své herecké práce je Crowley také uznávaným hlasovým hercem a svůj hlas propůjčil několika audioknihám a rozhlasovým inscenacím. Crowley vyučoval herectví na několika institucích, včetně Královské akademie dramatických umění (RADA) a londýnské Central School of Speech and Drama.

Je také zastáncem osvěty v oblasti duševního zdraví a veřejně hovořil o svém vlastním boji s depresí. Crowley byl oceněn za svůj přínos v oblasti umění a zábavního průmyslu, mimo jiné mu byl udělen čestný doktorát na univerzitě v Corku.

Je všeobecně považován za jednoho z nejuznávanějších a nejúspěšnějších irských herců a nadále zůstává významnou osobností zábavního průmyslu.

Andy Serkis - David Robey

Anglický herec, režisér a producent. Narodil se 20. dubna 1964 v Ruislipu v Londýně.

Serkis je známý především díky svým motion capture výkonům ve filmech, jako je trilogie "Pán prstenů", "King Kong" a "Planeta opic". Objevil se také v hraných rolích ve filmech jako "The Prestige" a "Black Panther". Serkis za svou práci získal uznání kritiky, včetně několika nominací na ceny za výkony v motion capture.

Kromě své herecké práce Serkis také režíroval a produkoval několik filmů, včetně "Mauglí: Legenda o džungli" a "Nádech". Je zakladatelem produkční společnosti The Imaginarium Studios, která se specializuje na technologii performance capture. Serkis je také významným hlasovým hercem, který propůjčil svůj hlas několika postavám ve videohrách a animovaných filmech.

Za svůj přínos uměleckému a zábavnímu průmyslu byl oceněn, mimo jiné byl v roce 2020 jmenován komandérem Řádu britského impéria (CBE). Serkis je všeobecně považován za jednoho z nejinovativnějších a nejtalentovanějších herců své generace a nadále zůstává významnou osobností zábavního průmyslu.

Luther: Pád z nebes (Luther: The Fallen Sun) - podrobné informace o filmu

Luther: Pád z nebes je kriminální thriller z roku 2023, který režíroval Jamie Payne a scénář napsal Neil Cross. Slouží jako filmové pokračování stejnojmenného britského televizního seriálu z let 2010-19. Ve filmu se v hlavních rolích představí Idris Elba (který je zároveň producentem filmu), který si zopakuje svou roli Johna Luthera, a dále Cynthia Erivo a Andy Serkis. Luther: Pád z nebes byl uveden do vybraných kin 24. února 2023, předtím, než jej 10. března 2023 začala streamovat společnost Netflix.

Děj:

Bohatý městský obchodník a sériový vrah David Robey vydírá a unese mladého uklízeče Calluma Aldriche. Případem je pověřen vrchní inspektor John Luther, který Callumově matce Corrine slíbí, že jejího syna najde.

Znepokojený Robeyho angažovaností vyšťourá špínu na různé nezákonné činy, kterých se Luther jako policista dopustil, což vyústí v jeho propuštění, stíhání a uvěznění. Po letech Robey přemluví Corrine a rodiče dalších obětí do domu, kde spálí mrtvoly jejich dětí. Navštíví Luthera ve vězení a napomene ho, že nevypátral vraha jejího syna. Robey pošle Lutherovi do vězení prostřednictvím rádiové frekvence FM nahrávku, na níž je zachycena jeho vražda Calluma. Luther o vysílání informuje vrchní inspektorku Odette Raineovou, novou vedoucí oddělení závažné a sériové trestné činnosti. Poté se spojí se zkorumpovanými dozorci a bývalým spolupracovníkem McCabem, aby ho dostali z vězení.

Raineová přivede jako konzultanta nyní již penzionovaného příslušníka DSU Martina Schenka. Luther vystopuje Robeyho na Piccadilly Circus, kam Raine nasadí SCO19. Tam ho oba konfrontují, ale lidé, které vydíral, odvedou pozornost tím, že se zabijí skokem z budovy a nabouráním auta. Robey po boji s Lutherem a vraždě AFO unikne do londýnského metra. Robey unese Rainesovu dceru Anyu.

Raine se setkává s Lutherem a neochotně souhlasí, že s ním bude spolupracovat. Navštíví Robeyho bývalou ženu Georgette a zjistí, že vlastní majetek v zahraničí. DS Archie Woodward, Rainesův podřízený, je Robeyem vydírán, aby Georgette zabil, ale je zadržen Schenkem. Ten spáchá sebevraždu vzduchovou embolií. Luther a Raineová se vydají do Robeyho sídla na estonském venkově, kde zjistí, že pro své stoupence mučí unesené oběti v živém vysílání zvaném "Rudý bunkr".

Oba jsou přemoženi a Robey se je snaží donutit, aby si navzájem ublížili a zachránili tak Anyu. Luther prozradí, že Georgette řekla policii polohu a ta je na cestě. Po brutálním boji se trojici podaří z bunkru uniknout a Luther pronásleduje Robeyho do zamrzlého jezera, kde se psychopat utopí. Luthera na poslední chvíli zachrání policejní potápěči a Schenk. Když se po návratu do Londýna zotavuje ze svých zranění, osloví ho Cranfield, vysoký státní úředník MI5, který mu naznačuje, že mu nabídne práci místo návratu do vězení.

"Luther" je britský kriminální seriál, který vytvořil Neil Cross. Premiéru měl na BBC One v roce 2010 a běžel pět sezón až do roku 2019. Seriál sleduje příběh Johna Luthera, vysoce kvalifikovaného detektiva pracujícího pro londýnské oddělení pro závažnou trestnou činnost, který se snaží sladit svůj osobní život a náročnou práci.

Idris Elba ztvárnil postavu Johna Luthera, složitého a problémového detektiva, který je brilantní v řešení zločinů, ale zároveň má sklony k násilí a emocionálním výbuchům. Seriál byl chválen za scénář, kameru a herecké výkony, zejména za Elbovo ztvárnění Luthera. V průběhu seriálu Luther vyšetřuje řadu zločinů, od sériových vrahů po organizovaný zločin a korupci, a přitom se vypořádává se svými osobními démony.

Seriál má také silné vedlejší herecké obsazení, včetně Ruth Wilsonové v roli Alice Morganové, geniální psychopatky, která se stane Lutherovým spojencem, a Dermota Crowleyho jako Lutherova šéfa Martina Schenka. Seriál získal uznání kritiků a řadu ocenění, včetně Zlatého glóbu za nejlepší mužský herecký výkon v dramatickém televizním seriálu pro Idrise Elbu. Seriál byl také oceňován za vykreslení složitých charakterů a za zkoumání psychologické zátěže, kterou může mít kariéra u orgánů činných v trestním řízení na jednotlivce.

John Luther je hlavní postava seriálu "Luther", kterou ztvárnil herec Idris Elba. Je to vysoce kvalifikovaný detektiv z oddělení závažné trestné činnosti londýnské policie.

Luther je známý svými nekonvenčními metodami a ochotou riskovat při řešení případů. Kvůli svým metodám se však dostává do střetu s nadřízenými i kolegy a často se dostává do problémů se zákonem. Luther je složitá postava, která je pronásledována svou minulostí a bojuje se svými osobními démony. Je hluboce oddaný své práci a prosazování spravedlnosti, ale zároveň má sklony k citovým výlevům a má tendenci být svými případy posedlý.

Luther je zuřivě loajální k těm, na kterých mu záleží, včetně svých kolegů a blízkých, a je ochoten vystavit se nebezpečí, aby je ochránil. V průběhu seriálu Luther čelí řadě problémů, včetně ztráty manželky, rozpadu vztahů s kolegy a pokračujícího boje s geniální psychopatkou Alicí Morganovou, která se stává jeho nemesis i spojencem. Navzdory těmto výzvám zůstává Luther odhodlaný udělat vše pro to, aby zločince postavil před soud, i když to znamená porušit pravidla.

Postava Luthera je známá svým ikonickým vzhledem, včetně charakteristického hnědého kabátu a nekonvenčního smyslu pro módu. Je také známý svým hlubokým, chraplavým hlasem a schopností zastrašit podezřelé pouhou svou přítomností. Celkově je Luther složitá a zajímavá postava, která se stala jednou z nejpamátnějších postav britského televizního dramatu. 

Londýnské zločinecké podsvětí označuje síť organizovaných zločineckých skupin, které ve městě působí. Tyto skupiny se zabývají řadou trestných činností, včetně obchodování s drogami, praní špinavých peněz, obchodování s lidmi a vydírání.

V Londýně působí různé zločinecké organizace, mezi nejznámější patří albánská mafie, čínské triády a jamajské Yardies. Tyto skupiny často spolupracují při pašování drog a dalšího nelegálního zboží do města a používají důmyslné metody, aby se vyhnuly odhalení ze strany orgánů činných v trestním řízení. Zločinecké podsvětí v Londýně je také známé používáním násilí a zastrašování k udržení kontroly nad svým územím a k urovnání sporů s konkurenčními skupinami.

Střelba, bodné rány a další násilné trestné činy nejsou neobvyklé a do křížové palby se mohou dostat i nevinní kolemjdoucí. Navzdory snahám orgánů činných v trestním řízení o potírání organizovaného zločinu v Londýně se zločineckému podsvětí i nadále daří a podle některých odhadů dosahuje ročního obratu v řádu miliard liber.

Londýnské kriminální podsvětí bylo ztvárněno v různých televizních pořadech, filmech a knihách, například v seriálech "Luther", "Peaky Blinders" a "Layer Cake".

Viděli jste film Luther: Pád z nebes? Podělte se o své dojmy v diskuzi

Video
Video se připravuje ...

Trailer filmu Luther: Pád z nebes Netflix

Fotogalerie
21 fotografií