Obsah seriálu The Haunting - Dům na kopci (The Haunting of Hill House)

The Haunting - Dům na kopci je moderním zpracováním stejnojmenného legendárního románu Shirley Jacksonové o pěti sourozencích, kteří vyrůstali v nejslavnějším strašidelném domě v Americe. Nyní jsou dospělí a spojí je sebevražda nejmladší sestry, která je donutí konečně čelit duchům vlastní minulosti… některým, kteří se skrývají v jejich myslích… a některým, kteří možná skutečně číhají ve stínech kultovního Hill House.

The Haunting - Dům na kopci (The Haunting of Hill House) - podrobné informace

The Haunting of Hill House je americká nadpřirozená hororová streamovaná televizní minisérie, kterou vytvořil a režíroval Mike Flanagan, produkovaly ji společnosti Amblin Television a Paramount Television pro Netflix a slouží jako první díl antologické série The Haunting. Volně vychází ze stejnojmenného románu Shirley Jacksonové z roku 1959.

Děj střídá dvě časové linie, sleduje pět dospělých sourozenců, které paranormální zážitky v Hill House pronásledují i v současnosti, a flashbacky zachycující události předcházející bouřlivé noci v roce 1992, kdy rodina ze sídla utekla. V hereckém obsazení se objeví Michiel Huisman, Elizabeth Reaser, Oliver Jackson-Cohen, Kate Siegel a Victoria Pedretti jako sourozenci v dospělosti, Carla Gugino a Henry Thomas jako rodiče Olivia a Hugh Crainovi a Timothy Hutton jako starší verze Hugha.

Seriál měl na Netflixu premiéru 12. října 2018. Seriál The Haunting of Hill House získal uznání kritiky, zejména za herecké výkony, režii a produkční hodnoty. Navazující Flanaganův seriál s názvem The Haunting of Bly Manor s většinou stejného štábu a některými herci, ale s jiným příběhem a postavami, byl uveden 9. října 2020.

V létě roku 1992 se Hugh a Olivia Crainovi s pěti dětmi - Stevenem, Shirley, Theodorou (Theo), Lukem a Eleanor (Nell) - přestěhují do Hill House, aby dům zrenovovali a prodali ho. Plán byl postavit si vlastní dům navržený Olivii. Avšak, kvůli neočekávaným opravám se musí v Hill House zdržet déle, a postupem času začnou zažívat stále více paranormálních jevů. To nakonec vyústí v tragickou ztrátu a nutnost rodiny opustit dům. Po šestadvaceti letech se sourozenci Crainovi a jejich odcizený otec setkávají znovu poté, co je postihne další tragédie. Musí čelit tomu, jakým způsobem pobyt v Hill House ovlivnil každého z nich.

Dům na kopci je gotický hororový román z roku 1959 od americké autorky Shirley Jacksonové. Román se dostal do finále National Book Award a je považován za jeden z nejlepších literárních duchařských příběhů publikovaných ve 20. století.

Stal se předlohou pro dva celovečerní filmy, divadelní hru a také základem seriálu na Netflixu. Román Jacksonové se při snaze vyvolat u čtenáře emoce opírá spíše o teror než o horor a využívá složitých vztahů mezi záhadnými událostmi v domě a psychikou postav. Autorka se rozhodla napsat svůj vlastní „duchařský příběh“ poté, co si přečetla o skupině „badatelů paranormálních aktivit“ z 19. století, kteří zkoumali dům a pak své údajné vědecké poznatky hlásili Společnosti pro duševní výzkum.

To, co však Jacksononová objevila v jejich „nezajímavých zprávách, nebyl příběh o strašidelném domě, ale příběh několika upřímných, věřím, že i pomýlených, zcela určitě odhodlaných lidí s jejich odlišnou motivací a minulostí.“ Nadšená z možnosti ztvárnit vlastní strašidelný dům a postavy, které jej prozkoumají, se pustila do výzkumu. Jacksonová později upřesnila, že v jednom z časopisů našla obrázek kalifornského domu, který jí připadal tak akorát strašidelný.

Svoji matku, která v té době žila v Kalifornii, požádala o pomoc najít o tomto obydlí nějaké informace. Její matka prý tento dům identifikovala jako jeden z těch, které postavil autorčin prapradědeček, architekt, který navrhl některé z nejstarších budov San Francisca. Aby se Jacksonová připravila na tvorbu svého vlastního příběhu, četla jeden svazek tradičních strašidelných příběhů za druhým.

„Nikdo se nemůže dostat k románu o strašidelném domě, aniž by se přímo setkal s tématem reality; buď v duchy věřit musím, což taky věřím, nebo musím napsat úplně jiný druh románu.“ – Paula Guran. (Wikipedia)

"The Haunting of Hill House" je román Shirley Jacksonové, který poprvé vyšel v roce 1959. Jedná se o klasický hororový příběh, který je všeobecně uznáván jako jeden z nejlepších románů o strašidelném domě všech dob. Kniha vypráví příběh čtyř lidí, kteří přijeli do Hill House, tajemného sídla v odlehlé části země, aby zde zkoumali nadpřirozené jevy.

Skupinu tvoří doktor John Montague, vyšetřovatel paranormálních jevů, jeho asistentka Theodora, Eleanor Vanceová, mladá žena, která ve své minulosti zažila podivné události, a Luke Sanderson, dědic Hill House. Jak tráví čas v sídle, začínají zažívat podivné a děsivé události, které se zdají být soustředěny kolem Eleanor. Román se zabývá tématy strachu, izolace a duševní nestability, zatímco se postavy snaží rozluštit záhady Hill House a temných sil, které zde zřejmě působí.

Kniha byla adaptována do různých mediálních podob, včetně divadelní hry, filmu a seriálu společnosti Netflix. Seriál Netflixu, rovněž s názvem "The Haunting of Hill House", měl premiéru v roce 2018 a zaznamenal kritický i komerční úspěch. Ačkoli se televizní seriál od knihy v mnoha ohledech výrazně liší, zachovává mnoho témat a motivů, díky nimž se původní román stal tak kultovním.

Strašidelné domy jsou oblíbeným tématem v literatuře a filmu a v různých žánrech se objevuje mnoho kultovních příkladů. Obvykle jde o budovy nebo místa, o nichž se věří, že v nich straší nadpřirozené bytosti, často duchové nebo démoni.

V literatuře patří mezi nejznámější příklady strašidelných domů "The Haunting of Hill House" od Shirley Jacksonové, "The Turn of the Screw" od Henryho Jamese a "The Shining" od Stephena Kinga. Tyto knihy využívají prostředí strašidelného domu ke zkoumání témat strachu, izolace a neznáma a vytvářejí tak pro čtenáře napjatou a znepokojivou atmosféru.

Ve filmu jsou příběhy o strašidelných domech již po desetiletí základem hororového žánru. Klasické filmy jako "The Haunting" (1963) a "The Amityville Horror" (1979) pomohly vytvořit mnoho tropů spojených s tímto žánrem, jako jsou vrzající dveře, blikající světla a strašidelné zvuky. Mezi novější příklady patří film "The Conjuring" (2013) a jeho pokračování, které byly velmi úspěšné v pokladnách kin a stále přitahují diváky svým mrazivým zobrazením strašidelných domů.

Fenomén strašidelných domů v literatuře a filmu vypovídá o širší fascinaci neznámem a nadpřirozenem. Ať už jako zdroj zábavy nebo způsob zkoumání hlubších psychologických témat, strašidelný dům se v populární kultuře osvědčil jako trvalý a odolný tropus.

Henry Thomas je americký herec, který hrál postavu "Young Hugh Crain" v seriálu The Haunting of Hill House od Netflixu. Nejvíce je známý díky roli Elliota v klasickém filmu Stevena Spielberga "E.T. the Extra-Terrestrial" (1982). V seriálu The Haunting of Hill House hraje Thomas ve flashbacích patriarchu rodiny Crainů před jeho předčasnou smrtí.

Jeho postava Hugha je starostlivý otec a manžel, který se snaží ochránit svou rodinu před zlými silami působícími v titulním strašidelném domě. Thomasův výkon v seriálu byl široce oceňován pro jeho emocionální hloubku a komplexnost, neboť ztvárnil jak milujícího otce, tak i strašidelného muže bojujícího s pocitem viny a lítosti.

Kromě práce v seriálu The Haunting of Hill House má Thomas za sebou dlouhou a úspěšnou hereckou kariéru. Objevil se v mnoha filmech a televizních pořadech, včetně "Legendy o pádu" (1994), "Gangy New Yorku" (2002) a "The Haunting of Bly Manor" (2020), seriálu navazujícího na "The Haunting of Hill House", v němž hrál postavu "Henryho Wingravea". Celkově byl výkon Henryho Thomase v seriálu "The Haunting of Hill House" výjimečný a pomohl seriálu k úspěchu u kritiky i diváků.

Obsazení seriálu The Haunting - Dům na kopci (The Haunting of Hill House)

Jméno herce Jméno a popis postavy
Michiel Huisman a Paxton Singleton Steven Crain, nejstarší syn rodiny
Carla Gugino Olivia Crainová, matriarcha rodiny
Timothy Hutton a Henry Thomas Hugh Crain, patriarcha rodiny
Elizabeth Reaser a Lulu Wilson Shirley Crain Harris, nejstarší dcera rodiny
Oliver Jackson-Cohen a Julian Hilliard Luke Crain, starší dvojče Nell a jeden ze dvou nejmladších členů rodiny
Kate Siegel a Mckenna Grace Theodora "Theo" Crainová, prostřední z pětice dětí a dětská psycholožka
Victoria Pedretti a Violet McGraw Eleanor "Nell" Crainová Vanceová, Lukovo mladší dvojče a jedna ze dvou nejmladších členů rodiny

Michiel Huisman - Steven Crain

Nizozemský herec a hudebník, který se narodil 18. července 1981 v nizozemském Amstelveenu.

Svou hereckou kariéru zahájil v roce 1998 v nizozemském televizním seriálu "Goede Tijden, Slechte Tijden". Mezinárodní uznání si Huisman získal rolí Daaria Naharise v seriálu HBO "Hra o trůny" z let 2014-2016. Známý je také díky roli Liama McGuinnise v seriálu HBO "Treme" z let 2010-2013. Kromě práce v televizi se Huisman objevil také v několika filmech, například ve snímcích "Wild" (2014) a "The Age of Adaline" (2015).

Huisman je také talentovaný hudebník a se svou skupinou Fontane vydal několik alb. Je ženatý s herečkou Tarou Elders a mají spolu dvě děti. Huisman hovoří plynně anglicky, nizozemsky a francouzsky, což mu umožnilo pracovat v řadě mezinárodních projektů. Za své výkony získal uznání kritiky, včetně nominací na Screen Actors Guild Award a Saturn Award.

Michiel Huisman je známý svou okouzlující osobností, dobrým vzhledem a hereckou všestranností, což z něj činí vyhledávaný talent zábavního průmyslu.

Carla Gugino - Olivia Crainová

Americká herečka, která se narodila 29. srpna 1971 v Sarasotě na Floridě. Svou hereckou kariéru zahájila v 80. letech 20. století, kdy se objevila v televizních pořadech jako "Who's the Boss?" a "ALF".

Širšího uznání se Gugino dočkala díky rolím ve filmech jako "Sin City" (2005) a "Watchmen" (2009). Známá je také díky svým rolím v televizních seriálech, jako jsou "Entourage", "Wayward Pines" a "The Haunting of Hill House". Gugino spolupracovala s mnoha významnými režiséry, mezi něž patří Robert Rodriguez, Zack Snyder a Michael Mann. Za své výkony získala uznání kritiky, včetně nominace na cenu SAG za roli ve filmu "Neviditelný cirkus" (2001).

Kromě práce ve filmu a televizi se Gugino objevila také na divadelních prknech v inscenacích jako "After the Fall" a "Desire Under the Elms". Je také obhájkyní práv zvířat a spolupracuje s organizací PETA na zvyšování povědomí o týrání zvířat.

Gugino je známá svou hereckou všestranností a schopností ztvárnit širokou škálu postav s hloubkou a nuancemi. Celkově je Carla Gugino velmi uznávanou a talentovanou herečkou, která se prosadila jako jedna z nejvšestrannějších umělkyň v zábavním průmyslu.

Henry Thomas - Hugh Crain

Americký herec, který se narodil 9. září 1971 v San Antoniu v Texasu. Svou hereckou kariéru zahájil na počátku 80. let a jeho průlomovou rolí byla postava Elliota v klasickém filmu Stevena Spielberga "E.T. - Mimozemšťan" (1982).

Thomas se během své kariéry objevil v mnoha filmech a televizních pořadech, například ve filmech "Legendy o pádu" (1994), "Gangy New Yorku" (2002) a "The Haunting of Hill House" (2018). Svůj hlas propůjčil také několika animovaným projektům, včetně populární videohry "Destiny" a animovaného televizního seriálu "Star Wars: The Clone Wars".

Kromě práce před kamerou Thomas pracoval také jako producent a režisér na různých filmových a televizních projektech. Thomas získal za své výkony uznání kritiky, včetně nominace na cenu Young Artist Award za roli ve filmu "E.T. mimozemšťan". Je známý svou schopností ztvárnit složité a emocionálně laděné postavy a schopností vnést do svých rolí autenticitu a hloubku.

Thomas je také hudebníkem a vydal několik alb, včetně kritikou oceňovaného "Henry Thomas" (1993). Je ženatý, má dvě děti a v současné době žije v Los Angeles v Kalifornii. Celkově je Henry Thomas talentovaný herec a hudebník s dlouhou a působivou kariérou a jeho přínos filmu a televizi z něj udělal respektovanou a oblíbenou osobnost zábavního průmyslu.

Elizabeth Reaser - Shirley Crain Harris

Americká herečka, která se narodila 15. června 1975 v Bloomfieldu ve státě Michigan.

Svou hereckou kariéru zahájila na počátku roku 2000 a její průlomovou rolí byla Ava v seriálu "Grey's Anatomy" (2006). Reaser je známá také díky roli Esme Cullenové ve filmové sérii "Stmívání" (2008-2012).

Kromě práce ve filmu a televizi se Reaserová objevila také na divadelních prknech v inscenacích jako "Jak jsem se učila řídit" a "Zaneprázdněný svět se bouří".

Za své výkony získala uznání kritiky, včetně nominace na cenu Primetime Emmy za roli v seriálu "The Haunting of Hill House" (2018). Reaserová působí také jako hlasová herečka, propůjčila hlas Emmě Bovaryové v audioknižní verzi "Madame Bovary" (2010). Je známá svou hereckou všestranností a schopností vnést do svých výkonů hloubku a nuance.

Reaserová je zastánkyní osvěty v oblasti duševního zdraví a veřejně hovořila o svém boji s úzkostí a depresí. Je vdaná, má jedno dítě a v současné době žije v Los Angeles v Kalifornii. Celkově je Elizabeth Reaser talentovanou a uznávanou herečkou s dlouhou a úspěšnou kariérou a díky svému přínosu ve filmu, televizi a na jevišti se stala oblíbenou osobností zábavního průmyslu.

Oliver Jackson-Cohen - Luke Crain

Britský herec, který se narodil 24. října 1986 ve Westminsteru v Londýně. Svou hereckou kariéru zahájil v polovině roku 2000 a jeho průlomovou rolí byla postava Phillipa Whitea v televizním seriálu "Skřivánčí vzestup do Candlefordu" (2008-2011).

Jackson-Cohen je známý také díky svým rolím ve filmech jako "What's Your Number?" (Jaké je vaše číslo?). (2011) a "The Raven" (2012). Spolupracoval s významnými režiséry, mezi něž patří Roland Emmerich a David Koepp. Jackson-Cohen je pravděpodobně nejznámější díky roli Luka Craina v televizním seriálu "The Haunting of Hill House" (2018).

Za své výkony získal uznání kritiky, včetně nominace na Critics' Choice Television Award za roli v seriálu The Haunting of Hill House. Jackson-Cohen se věnuje také modelingu a spolupracoval se značkami jako Burberry a Dunhill. Je známý svým vypracovaným vzhledem a objevil se v mnoha časopisech a módních kampaních.

Jackson-Cohen je vystudovaný baletní tanečník a vystupoval s Anglickým národním baletem. Celkově je Oliver Jackson-Cohen talentovaný herec a model, který se stále více prosazuje v zábavním průmyslu, a díky svému přínosu pro film a televizi se stal vycházející hvězdou, kterou je třeba sledovat.

Kate Siegel - Theodora "Theo" Crainová

Americká herečka a scenáristka, narozená 9. srpna 1982 v Silver Spring ve státě Maryland. Svou hereckou kariéru zahájila na počátku roku 2000 a její průlomovou rolí byla Ronette Lernerová v televizním seriálu "The Killing" (2011).

Siegelová je známá také díky spolupráci se svým manželem, režisérem Mikem Flanaganem, na projektech jako např: Origin of Evil" (2016) a "The Haunting of Hill House" (2018). Kromě herectví se Siegel věnuje také psaní scénářů a je autorkou několika Flanaganových filmů, včetně snímků "Hush" (2016) a "Gerald's Game" (2017). Za své výkony získala uznání kritiky, včetně nominace na cenu Fangoria Chainsaw Award za roli ve filmu "Hush".

Siegelová je známá svou schopností ztvárnit komplexní a vrstevnaté postavy a svým nuancovaným a naturalistickým hereckým stylem. Pracovala také jako producentka a podílela se na televizním seriálu "The Haunting of Hill House". Siegelová je zastánkyní osvěty v oblasti duševního zdraví a veřejně hovoří o svých vlastních bojích s úzkostí a depresí.

Je vdaná za Mikea Flanagana a mají spolu dvě děti. Celkově je Kate Siegel talentovanou herečkou a spisovatelkou, která se stále více prosazuje v zábavním průmyslu, a díky svému přínosu filmu a televizi se stala respektovanou a oblíbenou osobností mezi fanoušky i kritiky.

Victoria Pedretti - Eleanor "Nell" Crainová Vanceová

Americká herečka, narozená 23. března 1995 v Pensylvánii. Svou hereckou kariéru zahájila koncem roku 2010 a její průlomovou rolí byla Eleanor "Nell" Vanceová v televizním seriálu "The Haunting of Hill House" (2018).

Pedretti je známá také díky roli Love Quinn v televizním seriálu "You" (2019). Za své výkony získala uznání kritiky, včetně nominace na Critics' Choice Television Award za roli v seriálu "The Haunting of Hill House". Pedrettiová je známá svou schopností vyjádřit ve svých výkonech emocionální hloubku a zranitelnost a svým nuancovaným a nenápadným hereckým stylem. Objevila se také ve filmech jako "Tenkrát v Hollywoodu" (2019) a "Shirley" (2020).

Pedretti je vystudovaná divadelní herečka a účinkovala v několika divadelních představeních. Je zastánkyní osvěty v oblasti duševního zdraví a veřejně promluvila o svých vlastních bojích s úzkostí a depresí.

Pedrettiová se také vášnivě zajímá o otázky sociální spravedlnosti a angažuje se v několika charitativních organizacích. Celkově je Victoria Pedretti talentovanou a vycházející hvězdou zábavního průmyslu a její přínos filmu a televizi z ní udělal oblíbenou osobnost mezi fanoušky i kritiky.

Sledujete seriál The Haunting - Dům na kopci? Podělte se o své dojmy v diskuzi

Video
Video se připravuje ...

Trailer k seriálu The Haunting - Dům na kopci Netflix

Video
Video se připravuje ...

Trailer k seriálu The Haunting - Dům na kopci Netflix

Video
Video se připravuje ...

Trailer k seriálu The Haunting - Dům na kopci Netflix

Fotogalerie
24 fotografií