Obsah filmu Železná lady

Poslední léta svého života tráví Margaret Thatcherová osaměle v soukromí. V halucinacích promlouvá se svým zemřelým manželem a promítají se jí hlavní události jejího života. Narodila se jako dcera hokynáře a po studiích na Oxfordu se už od začátku 50. let začala angažovala v komunální politice...

Obsazení filmu Železná lady

Herci Postavy
Meryl Streep Margaret Thatcher
Alexandra Roach mladá Margaret Thatcher
Jim Broadbent Denis Thatcher
Harry Lloyd mladý Denis Thatcher
Iain Glen Alfred Roberts, Margaretin otec
Emma Dewhurst Beatrice Roberts, Margaretina matka
Victoria Bewick Muriel Roberts, Margaretina sestra
Olivia Colman Carol Thatcher
Anthony Head Sir Geoffrey Howe
Nicholas Farrell Airey Neave
Richard E. Grant Michael Heseltine
Susan Brown June
Martin Wimbush Mark Carlisle
Alexander Beardsley mladý Mark Carlisle
Paul Bentley Douglas Hurd
Robin Kermode John Major
John Sessions Edward Heath
Roger Allam Gordon Reece
David Westhead Reg Prentice
Michael Pennington Michael Foot
Angus Wright John Nott
Julian Wadham Francis Pym
Nick Dunning Jim Prior
Pip Torrens Sir Ian Gilmour
Nicholas Jones Admiral Sir Henry Leach
David Rintoul Admiral Sir John Fieldhouse
Matthew Marsh Alexander Haig
Phoebe Waller-Bridge Susie, Margaretina sekretářka
Ronald Reagan archivní záběry, za sebe
Reginald Green Ronald Reagan

Meryl Streep - Margaret Thatcher

 Americká herečka, narozená 22. června 1949 v Summitu ve státě New Jersey. Je všeobecně považována za jednu z nejlepších hereček všech dob a během své kariéry získala tři Oscary, devět Zlatých glóbů a řadu dalších ocenění.

Streepová zahájila svou hereckou kariéru v 70. letech a od té doby se objevila v mnoha kritikou oceňovaných filmech, například "Lovec jelenů", "Sophiina volba" nebo "Železná lady". Je známá svou hereckou všestranností a schopností vžít se do široké škály postav, od historických postav až po fiktivní osobnosti. Streepová je také vynikající divadelní herečka a během své kariéry účinkovala v několika broadwayských inscenacích.

Kromě herecké práce se Streepová zasazuje o několik charitativních cílů, včetně práv žen, životního prostředí a umění. Za svůj přínos umění a společnosti obdržela několik čestných titulů, včetně titulu doktora umění Harvardovy univerzity. Streepová je vdaná za sochaře Dona Gummera a manželé spolu mají čtyři děti.

Ve volném čase ráda vaří a čte, je známá svou láskou k literatuře a poezii. Streepová nadále pracuje ve filmu a televizi a její výkony jsou diváky i kritiky dychtivě očekávány.

Jim Broadbent - Denis Thatcher

Anglický herec, který se narodil 24. května 1949 v Lincolnshire v Anglii. Během své kariéry se objevil v mnoha filmech a televizních pořadech, mimo jiné ve filmech "Moulin Rouge!", "Iris" a "Harry Potter a Princ dvojí krve".

Broadbent je známý svou schopností hrát širokou škálu postav, od komediálních rolí až po dramatické a složitější charaktery. Za svou práci získal několik ocenění, včetně Oscara za nejlepší vedlejší roli za výkon ve filmu "Iris". Broadbent je také vystudovaný divadelní herec a účinkoval v mnoha inscenacích v londýnském West Endu a na Broadwayi. Je patronem několika charitativních organizací, včetně Londýnského mezinárodního divadelního festivalu a britského Národního divadla pro mládež.

Broadbent je ženatý s výtvarnicí Anastasií Lewisovou a manželé spolu mají dvě děti. Ve volném čase rád maluje a kreslí a jeho díla byla vystavena v galeriích po celé Velké Británii. Broadbent je fanouškem komiksové postavy Spider-Mana a projevil zájem o roli v budoucím filmu o Spider-Manovi. Je považován za jednoho z nejtalentovanějších herců své generace a jeho výkony jsou dychtivě očekávány diváky i kritiky.

Železná lady - podrobné informace

Železná lady je životopisný film z roku 2011, který je založen na životě a kariéře Margaret Thatcherové, britské političky, která byla nejdéle sloužící premiérkou Spojeného království 20. století a první ženou v tomto úřadu. Film režírovala Phyllida Lloyd a scénář napsala Abi Morgan.

Thatcherovou ztvárnila především Meryl Streepová a v období jejího formování a počátků politiky Alexandra Roachová. Manžela Thatcherové, Denise Thatchera, ztvárnil Jim Broadbent, mladšího Denise pak Harry Lloyd. Nejdéle sloužícího člena Thatcherové kabinetu a pozdějšího náměstka Geoffreyho Howea ztvárnil Anthony Head.

Navzdory smíšenému přijetí filmu byl výkon Streepové široce oceňován. Za své ztvárnění získala sedmnáctou nominaci na Oscara, a nakonec cenu získala potřetí, 29 let po svém druhém oscarovém vítězství. Získala také svůj třetí Zlatý glóbus pro nejlepší herečku – filmové drama (celkově osmý Zlatý glóbus) a druhou cenu BAFTA pro nejlepší herečku v hlavní roli.

Film získal také Oscara za nejlepší make-up a cenu BAFTA za nejlepší make-up a účes. Film byl volně natočen podle životopisné knihy Johna Campbella Železná lady: Margaret Thatcherová, od dcery obchodníka s potravinami po premiérku.

Příběh začíná Thatcherovou v současnosti, poté je divákům v sérii flashbacků představena mladá Margaret Robertsová, která pracuje v rodinném obchodě s potravinami v Granthamu a poslouchá politické projevy svého otce, kterého zbožňovala – je také naznačeno, že měla špatný vztah se svou matkou, ženou v domácnosti.

Dozvídáme se, že získala místo na Oxfordské univerzitě, a odhalujeme její boj, kdy se jako mladá žena z nižší střední třídy snažila proniknout do snobské Konzervativní strany, v níž dominovali muži, a získat místo v Dolní sněmovně, spolu s nabídkou k sňatku, kterou jí učinil podnikatel Denis Thatcher.

Ukazuje se také její snaha zapadnout jako "dáma-členka" sněmovny a jako ministryně školství ve vládě Edwarda Heatha, její přátelství s Aireyem Neavem, její rozhodnutí kandidovat na post předsedkyně Konzervativní strany, její konečné vítězství, včetně tréninku hlasu a změny image.

Další retrospektivy se zabývají historickými událostmi v době, kdy byla premiérkou, po vítězství v parlamentních volbách v roce 1979, včetně rostoucí nezaměstnanosti v souvislosti s její monetární politikou a napjatým rozpočtem na rok 1981 (přes pochybnosti "mokrých" členů jejího kabinetu - Iana Gilmoura, Francise Pyma, Michaela Heseltina a Jima Priora), nepokojů v Brixtonu v roce 1981, stávky britských horníků v letech 1984-1985 a bombového útoku na Grand Hotel v Brightonu během konference Konzervativní strany v roce 1984, kdy byla ona i její manžel téměř zabiti.

Ukázáno je také její rozhodnutí získat zpět Falklandy po invazi Argentiny na ostrovy v roce 1982, potopení lodi ARA General Belgrano a následné vítězství Velké Británie ve válce o Falklandy, její přátelství s americkým prezidentem Ronaldem Reaganem a nástup na světovou scénu a hospodářský rozmach na konci 80. let.

V roce 1990 je Thatcherová ukázána jako panovačná, ale stárnoucí postava, která agresivně huláká na svůj kabinet, odmítá uznat, že "Poll Tax" je nespravedlivá, i když vyvolává nepokoje, a zuřivě se staví proti evropské integraci. Její náměstek Geoffrey Howe rezignuje poté, co ho na zasedání vlády poníží, Heseltine ji vyzve na souboj o vedení strany a ztráta podpory kolegů z kabinetu jí nedává jinou možnost než po jedenácti letech ve funkci neochotně odstoupit z funkce premiérky.

Thatcherová se slzami v očích odchází z Downing Street 10 naposledy jako premiérka a Denis ji utěšuje. Je ukázáno, jak je z toho i po téměř dvaceti letech stále sklíčená.

Nakonec je ukázáno, jak Thatcherová balí věci svého zesnulého manžela a říká mu, že je čas odejít. Denisův duch ji opouští, když pláče, že vlastně ještě není připravená ho ztratit, na což on odpovídá: "Budeš v pohodě sama... vždycky jsi byla", než navždy odejde. Když konečně překonala svůj žal, spokojeně si sama v kuchyni myje šálek čaje.

Margaret Thatcherová

Margaret Thatcherová byla britská politička, která byla v letech 1979-1990 premiérkou Spojeného království. Byla první ženou v této funkci a pro svůj nekompromisní politický styl je často označována jako "železná lady".

Thatcherová se narodila v roce 1925 v anglickém Granthamu. Vystudovala chemii na Oxfordské univerzitě a později se stala výzkumnou chemičkou. Brzy však vstoupila do politiky a v roce 1959 byla zvolena poslankyní za Konzervativní stranu.

Rychle stoupala v kariérním žebříčku a v roce 1970 se stala ministryní školství a vědy. V roce 1975 byla Thatcherová zvolena předsedkyní Konzervativní strany a v následujícím roce se stala premiérkou Spojeného království. Jako premiérka provedla Thatcherová řadu ekonomických reforem, které vešly ve známost jako thatcherismus. Tyto reformy zahrnovaly privatizaci státních průmyslových podniků, snížení vládních výdajů a zpřísnění měnové politiky s cílem kontrolovat inflaci.

Tato politika pomohla oživit britskou ekonomiku, ale vedla také k nárůstu nezaměstnanosti a sociálním nepokojům v některých oblastech. Zahraniční politika Thatcherové se vyznačovala silným postojem vůči Sovětskému svazu a podporou NATO. Sehrála také klíčovou roli při jednáních, která vedla k ukončení studené války. Navzdory své kontroverzní politice byla Thatcherová ve Spojeném království velmi populární a v letech 1983 a 1987 byla znovu zvolena. Koncem 80. let však její popularita začala klesat a v roce 1990 byla nucena odstoupit z funkce premiérky poté, co byla napadena ve své vlastní straně.

Po odchodu z funkce byla Thatcherová nadále vlivnou osobností, pronášela projevy a napsala několik knih o politice a ekonomice. Zemřela 8. dubna 2013 ve věku 87 let.

Bitva o Falklandy

Falklandská válka byl konflikt mezi Spojeným královstvím a Argentinou, který se odehrál v roce 1982 kvůli sporným Falklandským ostrovům, Jižní Georgii a Jižním Sandwichovým ostrovům. Margaret Thatcherová byla v té době premiérkou Spojeného království a v konfliktu sehrála klíčovou roli.

Argentina prohlásila Falklandy za své a 2. dubna 1982 ostrovy napadla. Spojené království odpovědělo vysláním operační skupiny, aby ostrovy získala zpět, což vyústilo v 74denní válku. Margaret Thatcherová byla silnou zastánkyní vojenské reakce Spojeného království, neboť se domnívala, že ostrovy jsou nezbytnou součástí svrchovanosti Spojeného království.

Spojenému království se nakonec podařilo ostrovy získat zpět a argentinské síly se 14. června 1982 vzdaly. Tento konflikt byl významný pro politickou kariéru Margaret Thatcherové, která se proslavila svým silným vedením během krize a odhodláním hájit zájmy Spojeného království.

Válka měla také trvalý dopad na vztahy mezi Spojeným královstvím a Argentinou, přičemž napětí ohledně ostrovů přetrvává dodnes. Konflikt byl široce studován jako příklad toho, jak mohou zahraničněpolitická rozhodnutí vůdce ovlivnit běh událostí a mít dopad na jeho odkaz.

Železná opona

Thatcherová byla známá svým silným postojem vůči Sovětskému svazu a podporou NATO. Na počátku 80. let se Thatcherová zasloužila o rozmístění amerických raket v západní Evropě, což bylo považováno za významný krok v probíhající studené válce mezi Sovětským svazem a západními spojenci.

V roce 1984 navštívila Thatcherová Sovětský svaz a setkala se se sovětským vůdcem Jurijem Andropovem, aby s ním jednala o kontrole zbrojení a dalších otázkách. Během setkání dala jasně najevo, že Spojené království nebude tolerovat sovětskou agresi a že NATO je pro bezpečnost západní Evropy nezbytné. Rovněž naléhala na větší dodržování lidských práv a svobody v Sovětském svazu a jeho satelitních státech.

Thatcherová měla díky svému pevnému postoji vůči Sovětskému svazu široký respekt. Navzdory svým tvrdým slovům dokázala Thatcherová se Sovětským svazem vyjednat řadu dohod o kontrole zbrojení, včetně podpisu Smlouvy o omezení strategických zbraní (START) v roce 1991. Tyto dohody pomohly snížit napětí mezi oběma zeměmi a připravily půdu pro další úsilí o odzbrojení po skončení studené války.

Denis Thatcher

Denis Thatcher (1915-2003) byl manželem bývalé britské premiérky Margaret Thatcherové. Narodil se v roce 1915 v Londýně v Anglii. Po ukončení vzdělání pracoval Denis Thatcher v ropném průmyslu, kde se vypracoval na úspěšného podnikatele.

V roce 1951 se oženil s Margaret Robertsovou (později Margaret Thatcherovou) a manželé měli dvě děti, dvojčata Marka a Carol. Během celé politické kariéry Margaret Thatcherové hrál Denis Thatcher podpůrnou roli, často ji doprovázel na oficiálních cestách a stál jí po boku při veřejných akcích. Byl známý svou uzavřenou a zdrženlivou povahou a jen zřídkakdy ho bylo vidět nebo o něm slyšet v médiích.

Navzdory své nenápadnosti byl Denis Thatcher významnou osobností v britských politických kruzích a těšil se velké úctě členů Konzervativní strany. Poté, co Margaret Thatcherová v roce 1990 odešla z politiky, se manželé uchýlili do svého domu v londýnském Dulwichi. Denis Thatcher zemřel v roce 2003 ve věku 87 let.

Carol Thatcher

Carol Thatcherová je dcera bývalé britské premiérky Margaret Thatcherové. Narodila se 15. srpna 1953 v Londýně v Anglii. Vyrůstala na očích veřejnosti a často byla označována za dceru "železné lady". Carol Thatcherová měla pestrou kariéru, začínala jako televizní producentka, poté se stala novinářkou, spisovatelkou, a nakonec hvězdou televizní reality show.

Pracovala jako producentka pro BBC a byla také externí reportérkou pro Nine O'Clock News. V roce 2005 vyhrála pátou řadu britské verze pořadu "I'm a Celebrity...Get Me Out of Here!". Jako autorka napsala Carol Thatcherová několik knih, včetně svých pamětí "Plavecký díl v misce zlatých rybek: A Memoir" a "Below the Parapet: Thatcherová: "Životopis Denise Thatchera".

Je také pravidelnou komentátorkou různých politických a kulturních témat a píše články do různých novin a časopisů. Navzdory svému vysokému postavení je Carol Thatcherová známá svou nenápadnou osobností a často se vyhýbá záři reflektorů a rozhoduje se oddělit svůj osobní život od života veřejného.

Alfred Roberts

Alfred Roberts byl otcem bývalé britské premiérky Margaret Thatcherové. Narodil se 22. dubna 1892 v Granthamu v Anglii. Roberts byl obchodníkem s potravinami a laickým kazatelem a byl známý svou silnou pracovní morálkou a konzervativními názory.

Roberts se v roce 1916 oženil s Beatrice Ethel Stephensonovou a měli spolu dvě děti, Margaret a jejího staršího bratra Muriela. Roberts byl aktivní v místní politice a působil jako radní a později jako starosta Granthamu. Po celý život byl Roberts pevně oddán svému náboženskému přesvědčení a působil v metodistické církvi. Zemřel v roce 1970 ve věku 78 let.

Viděli jste film Železná lady? Podělte se o své dojmy v diskuzi

Video
Video se připravuje ...

Trailer k filmu Železná lady 20th Century

Fotogalerie
10 fotografií