Neděle 25. července 2021
Svátek slaví Jakub, zítra Anna
Oblačno, bouřka 27°C

Ina T. o zpěvačce Billie Eilish: Odhalila se kvůli marketingu, nebo je obětí misogynní společnosti?

/
 • Billie Elish
  24. května 2021 ● 05:00

  Stala se devatenáctiletá, zástupy fanoušků ovlivňující zpěvačka Billie Eilish obětí misogynní společnosti? Nebo je jen součástí promyšleného marketingového triku se změnou image?

 • 1.

  Billie Eilish

  Patří k nejúspěšnějším a nejvýraznějším hudebním hlasům generace Z. Právě té generace, která nestojí o zpěvačky naplňující pomyslné škatulky blond krásek typu Britney Spears. Ale naopak očekává názorově vyhraněné osobnosti s odvahou a přesvědčením inspirující zástupy svých příznivců a vybočující projevem i vizáží mimo zavedené formy.

  A protože super úspěšná Billie Eilish proslula kromě vlastní hudby i svým specifickým over-size stylem brojícím proti sexualizaci žen, je skutečnost, že v aktuálním čísle Vogue pózuje jen ve vnady odhalujícím prádle a korzetu, emoce vzdouvajícím tématem vzbuzující otázky nad jejím možným pokrytectvím.

  Billie Elish
  Autor: Profimedia.cz

 • 2.

  Styl tělo popírajících modelů

  K pochopení míry šoku kvůli volbě zpěvaččina outfitu pro cover stačí pohlédnout na vývoj jejího stylu. Retrospektiva jejího oblékání odkazuje ke snaze zabránit objektivizaci těla pomocí beztvarého, záměrně nadrozměrného oblečení, které se tak zásadně liší od modelů běžných hudebních hvězdiček.

  Jistě, tělo a ženská obnaženost (bohužel) ještě stále prodává a nahrávací společnosti neváhají využít nahoty zastupované hvězdy k propagaci i lepšímu prodeji. Samotná zpěvačka tak musela přesvědčit vydavatelství, že nepůjde ve šlépějích dalších polonahých zpěvaček, jež se staly sex symboly, a místo toho bude oblékat o několik velikostí větší oblečení.

  Ovšem právě odhodlanost a rozhodnost jít nevyšlapanou cestou byly důvodem, proč si jí kromě hudby fanoušci cenili i za její netradiční styling.

  Billie Elish
  Autor: Profimedia.cz

 • 3.

  Brnění či manifest?

  Nutno dodat, že způsob oblékaní nebyl jen feministickým manifestem, ale i brněním odrážejícím zpěvaččinu zkušenost s negativními reakcemi na její tělo. Kdykoliv ji papparazzi vyfotí v upnutém topu, zvedne se bouře kritiky s devastační silou hurikánu.

  Šikana, do které se zpěvačka za svoji postavu dostává, nabývá i díky její sílící slávě obludných rozměrů a figuru halící modely se staly její jistotou. Štítem odrážejícím dotěrné pohledy a poznámky těch, jež vlastní nejistota dohání ke komentování a shazování jiných.

  Billie Elish
  Autor: Profimedia.cz

 • 4.

  Aktuální kontroverze s Vogue

  A pak je tu výše zmíněné focení do časopisu Vogue. Fotky zahrnující nejen pro zpěvačku netypické outfity, ale i vlasovou změnu, která focení přecházela a která dokazuje, nakolik je Billie extrémně sledovanou hvězdou. Fotka jejího nového blond účesu totiž po 6 minutách sklidila rekordních 6 milionů liků na instagramu.

  Obálka časopisu má pak pro mě několik zásadních momentů. Outfit složený z korzetu, latexových rukavic a sukně je dráždivý primárně použitím stahujícího korzetu. Symbolu omezovaní a utlačovaní žen. Historický nástroj, jímž společnost nutila dívky vylepšovat tělo do tvaru přesýpacích hodin a zároveň korzetem omezovala veškerou jejich činnost, čímž je uvrhla do pozic pouhých vizuálních objektů. Billie na to konto prohlásila, že si rafinovanost zamítající korzet na fotky oblékla jen kvůli vylepšení svého břicha, které na sobě nenávidí.

  Pokud se však necháme znovu svazovat do těsných korzetů, jen kvůli tomu, aby tělo vizuálně vypadalo lépe, na co pak byl boj sufražetek, které nás z něj vysvobodily? Jeho použití na coveru jen přispívá ke stereotypizaci žen a dívek, které musí být za každou cenu sexy a štíhlé. Jako by se jednalo o jejich jediné poslání.

  Billie Elish
  Autor: Profimedia.cz

 • 5.

  Je neustálá sexualizace dívek nutná?

  Přejdeme-li k míře odhalení fotek, nepopírám, že je nahota od nepaměti nástrojem pro upoutání pozornosti, ač dle mého prvoplánovým a nevhodným. Sama zpěvačka prohlásila, že chtěla dokázat, že ani jako obnažená nemá menší hodnotu a jako žena si může dělat, co uzná za vhodné.

  Otázkou je, jestli to nešlo udělat způsobem, kde nebude teprve 19letá dívka sexualizována v korzetu doprovázeným s fetišismem spojeným latexem, který sice můžeme označit za záměrnou provokaci signálním výstřelem. Ovšem evokující debatu, jestli sama zpěvačka není oběť systému. Protože ve finále udělala jen to, co od ní vydavatelství, fanoušci a média chtěli. Svlékla se a odprezentovala své tělo, jak misogynní společnost od hvězdné pop star očekává.            

  Zřejmě až v horizontu několika let se ukáže, nakolik bylo její rozhodnutí prozíravé a související s plánovanou změnou image, kterou dle mého lze udělat i bez silné objektivizace. Nebo se jednalo o podlehnutí společenskému tlaku, který je však v jejím věku i prostředí pochopitelný a omluvitelný.

  Video
  délka: 00:14.49

  Billie Eilish v Praze, 20. srpna 2019. Kateřina Harakalová

  Billie Elish
  Autor: Profimedia.cz

Diskuse k článku Přidat názor
Počet komentářů: 3

ixinka: Je to strašidlo, ale pořád hezčí než Ina T.

(24. 05. 2021 19:31)

xoxo: A to mě se její původní image líbila - a to jsem chlap. Nějak zajímavě vybočovala a právě pro její věk, názory a styl, mi "nadrozměrnost" nevadila,spíš naopak. Určitě se liší od všech typizovaných "pipin" napříč kontinenty...A její hudba je pro mne mana

(24. 05. 2021 11:23)

illyria: Když to máš, tak to vokaž... Evidentně dřela v posilovně, tak to chtěla ukázat... Osobně nemám ráda zpěvačky v plavkách, twerkující atd... A né z toho důvodu, že jsem feministka, ale z toho důvodu, že zpěvačka má zpívat a né se nahá svíjet a otevírat pusu na playback... Ale Billie v těch strašných hadrech vypadala směšně... Třeba taková Adele (před tím než zhubla) nosila ke svým kilům vhodné oblečení... A zpívá jak anděl bez toho, aby byla v plavkách... Takže paní Ino, né všechno je politika... Billie je mladá a celkem hezká dívka, tak se chce líbit...

(24. 05. 2021 11:16)
Zobrazit celou diskusi
Články odjinud
ČLÁNKY ODJINUD

Dnešní horoskopy