„Moje rodná Opavo. Jak moc je mi líto, s čím se opět po letech potýkáš. Soucítím se všemi lidmi, kteří jsou postiženi povodněmi. Myslím na vás a posílám hodně sil,“ napsala v neděli na Instagram. „Velký respekt a obdiv všem záchranným složkám, které neúnavně pomáhají,“ uvedla v příspěvku, který podepsala jednoduše „Ivana“, jako by se i po letech cítila jednou z Opavských…
Ivana Gottová se narodila v Opavě 20. ledna 1976 jako Ivana Macháčková a vystudovala tam také střední zdravotní školu. Její rodiče – Petr Macháček a Blanka Krejčí – se rozvedli, když byly Ivaně teprve čtyři roky. Podle dostupných informací byl vztah Ivany a otce dlouhá léta pod bodem mrazu. Až před lety se měli usmířit a Petr oslavil s dcerou i její svatbu s Karlem Gottem. Jejich znovunalezené rodinné štěstí však netrvalo dlouho, otec, který pracoval na Opavsku jako geodet, zemřel na infarkt ve věku 63 let v roce 2012.
Opava se nyní potýká s velkou vodou, která začala zaplavovat město v nedělních brzkých hodinách, na sídlišti Kateřinky voda místy dostahuje stále až dvou metrů. Podle informací ČTK řeka Opava v Opavě a Krnově už kulmimovala, opadává jen velmi pomalu. Aktuální informace sledujte v naší ONLINE reportáži.

Povodeň v uplynulých dnech strhla asi desítku domů či chat ve Vrbnu pod Pradědem na Bruntálsku. Velká voda zasáhla především části Mnichov, Železná a okrajovou část města. Pracovníci technických služeb se ve městě snaží provizorně obnovit 200 metrů dlouhý úsek vodovodního potrubí, který vedl korytem rozvodněné řeky Opavy a pitnou vodou zásobuje místní části Železná a Mnichov. „Doufám, že se nám to podaří do dvou dnů. Jakmile to pak okolnosti umožní budeme, chtít položit řádný vodovod,“ uvedl starosta Petr Kopínec.
Město se snaží v zasažené lokalitě odstranit havarijní a život ohrožující stavy. Jde například o unikající plyn či spadlé elektrické vedení. „Bude to do deseti domů nebo rekreačních objektů a desítky hospodářských stavení," dodal starosta k počtu budov, které voda strhla. Rozsah škod ještě odhadovat nemůže, protože se vinou zničených cest do některých míst dosud nedostal. Ve městě už začaly uklízecí práce. „Pomáhají nám hasiči. Přijeli i dobrovolníci. Chybí nám ale dezinfekční prostředky," doplnil starosta..

Obyvatelé části Veselí nad Lužnicí, kteří bydlí podél Alešova nábřeží a pro které platí případná evakuace, s obavami sledují hladiny řek Lužnice a Nežárky. Doufají v pomoc rybníku Rožmberk, který zadržuje vodu. Podle starosty Veselí nad Lužnicí Víta Rady však ve středu evakuace nenastane. Nastala by ve chvíli, kdyby hrozilo, že se řeka dostane přes protipovodňové zábrany, které mají zabránit padesátileté vodě. K tomu kolem poledne chybělo přibližně 80 centimetrů.
„Lidé jsou připraveni, že pokud to bude nutné, evakuují se. Máme pro ně připravené nějaké zázemí, ale troufnu si říct, že minimálně 90 procent by šlo ke svým příbuzným. Pokud by se voda vylila, určitě by došlo k nějakým škodám na nemovitém majetku. Movité věci si obyvatelé přesunuli do bezpečí,“ dodal starosta.

Řidič v zaplavené části Vrbna pod Pradědem na Bruntálsku ve středu kolem poledne nerespektoval zákaz policie a vjel na uzavřenou silnici. S autem se zřítil do trhliny v poškozeném mostě. „V poledne jsme přijali na linku 158 oznámení o havárii vozidla ve Vrbně pod Pradědem místní části Železná. Při příjezdu na místo policisté zjistili, že se osobní vozidlo s řidičem nachází v trhlině velmi poškozeného mostu,“ řekla mluvčí moravskoslezské policie Pavla Jiroušková.
Šlo přitom o komunikaci, kde je zákaz vjezdu, a to právě z důvodu poškozeného mostu a komunikace vinou povodní. „Zákaz vjezdu byl viditelně umístěn, avšak řidič dopravní značení nerespektoval. Ohrozil tak nejen život svůj, ale i ostatních,“ dodala mluvčí. Muž za volantem měl štěstí, vyvázl s lehkým zraněním.