„Moje rodná Opavo. Jak moc je mi líto, s čím se opět po letech potýkáš. Soucítím se všemi lidmi, kteří jsou postiženi povodněmi. Myslím na vás a posílám hodně sil,“ napsala v neděli na Instagram. „Velký respekt a obdiv všem záchranným složkám, které neúnavně pomáhají,“ uvedla v příspěvku, který podepsala jednoduše „Ivana“, jako by se i po letech cítila jednou z Opavských…
Ivana Gottová se narodila v Opavě 20. ledna 1976 jako Ivana Macháčková a vystudovala tam také střední zdravotní školu. Její rodiče – Petr Macháček a Blanka Krejčí – se rozvedli, když byly Ivaně teprve čtyři roky. Podle dostupných informací byl vztah Ivany a otce dlouhá léta pod bodem mrazu. Až před lety se měli usmířit a Petr oslavil s dcerou i její svatbu s Karlem Gottem. Jejich znovunalezené rodinné štěstí však netrvalo dlouho, otec, který pracoval na Opavsku jako geodet, zemřel na infarkt ve věku 63 let v roce 2012.
Opava se nyní potýká s velkou vodou, která začala zaplavovat město v nedělních brzkých hodinách, na sídlišti Kateřinky voda místy dostahuje stále až dvou metrů. Podle informací ČTK řeka Opava v Opavě a Krnově už kulmimovala, opadává jen velmi pomalu. Aktuální informace sledujte v naší ONLINE reportáži.

Primátor Opavy Tomáš Navrátil (ANO) chce žádat vládu o odložení krajských a senátních voleb, které se mají konat v pátek a v sobotu. Připravit je v tomto stavu, kdy je Opava i další místa v Česku postiženy povodní, bude podle něj velmi náročné. Chce psát dopis s výzvou směrem k vládě i dalším primátorům a starostům.
„Připravit volby v tomto stavu bude velmi náročné. Některé volební místnosti nebudeme moci vůbec otevřít. Pravděpodobně ani nedokážeme zajistit roznesení volebních lístků,“ uvedl. Dodal, že problém může nastat i se členy volebních komisí. Řada z nich žije v zaplavených oblastech a budou mít podle primátora starosti s úklidem či opravami svých domovů.

Kroměříž nepřistoupí ke zvažované evakuaci domova pro seniory na Erbenově nábřeží. Povodňová vlna na řece Moravě by měla být menší, než se čekalo.

Potravinová banka v Liberci vyhlásila sbírku pro postižené povodněmi a pro pracovníky integrovaného záchranného systému, kteří na postižených místech pomáhají. Zájem je zejména o balenou vodu, ale také potraviny určené k okamžité konzumaci, které stačí třeba jen ohřát nebo zalít vodou, aby je bylo možné připravit i v nějakých náročnějších podmínkách, řekl dnes ČTK ředitel Potravinové banky Libereckého kraje Josef Vlček.
„Potřeba je hlavně balená pitná voda, neperlivá nebo jemně perlivá voda – ideálně v celých baleních, potraviny k rychlé přípravě, jako jsou masové konzervy, hotová jídla ve skle nebo v konzervě, instantní polévky a hotová jídla – zalévací do hrnečku. Hodí se i sušenky, káva, čaj,“ doplnil Vlček. Dary mohou lidé dopravit do skladu potravinové banky v Liberci v ulici Pionýrů od 07:00 do 15:30.