„Moje rodná Opavo. Jak moc je mi líto, s čím se opět po letech potýkáš. Soucítím se všemi lidmi, kteří jsou postiženi povodněmi. Myslím na vás a posílám hodně sil,“ napsala v neděli na Instagram. „Velký respekt a obdiv všem záchranným složkám, které neúnavně pomáhají,“ uvedla v příspěvku, který podepsala jednoduše „Ivana“, jako by se i po letech cítila jednou z Opavských…
Ivana Gottová se narodila v Opavě 20. ledna 1976 jako Ivana Macháčková a vystudovala tam také střední zdravotní školu. Její rodiče – Petr Macháček a Blanka Krejčí – se rozvedli, když byly Ivaně teprve čtyři roky. Podle dostupných informací byl vztah Ivany a otce dlouhá léta pod bodem mrazu. Až před lety se měli usmířit a Petr oslavil s dcerou i její svatbu s Karlem Gottem. Jejich znovunalezené rodinné štěstí však netrvalo dlouho, otec, který pracoval na Opavsku jako geodet, zemřel na infarkt ve věku 63 let v roce 2012.
Opava se nyní potýká s velkou vodou, která začala zaplavovat město v nedělních brzkých hodinách, na sídlišti Kateřinky voda místy dostahuje stále až dvou metrů. Podle informací ČTK řeka Opava v Opavě a Krnově už kulmimovala, opadává jen velmi pomalu. Aktuální informace sledujte v naší ONLINE reportáži.

Vlčková dodala, že v celém Povodí Odry, jež zahrnuje i Jesenicko, povodeň postihla 119.900 lidí, což je více obyvatel, než má pátý nejlidnatější Liberec. Počty zahrnují například i obyvatele, kterým do obydlí stekla voda z polí. Povodně zatím v regionu mají tři jasné oběti. Ve čtvrtek byl ale v Hodoňovicích, tedy části Bašky na Frýdecko-Místecku, v řece Ostravici nalezen mrtvý muž. Není však zatím jasné, zda ho lze považovat za oběť povodní.
„Policie zatím věc šetří, asi bych to úplně nepřičítal povodním. Když jsme zjišťovali stav řeky Ostravice, tak byl v tu chvíli pod prvním povodňovým stupněm, takže řeka už nebyla rozvodněná. Jestli si šel zaplavat nebo tam byly jiné příčiny, to zatím nedokážeme říct,“ uvedl policejní ředitel Tomáš Kužel. Podle dostupných informací měl muž při nálezu na sobě plavky.

Správa Národního parku Podyjí po silném větru a dešti v parku postupně znovu zpřístupňuje turistické trasy. Upozorňuje, že pohyb ve volném terénu je ale stále nebezpečný, hrozí pády stromů. Správa parku o tom informovala na svém webu.
Zpřístupněná je například trasa Čížov – Hardegg, Příčky – Nový Hrádek, Vlčí jáma – Králův stolec či Popicko-Havranický okruh. Uzavřené zůstávají všechny lávky. „Přístup k Hamerské lávce není zatím možný přes zaplavenou a podmáčenou cestu, lávka U Poustevníka je na rakouské straně stále pod vodou. Přístup k Lipinské lávce není zatím bezpečný, proto zůstane zavřená. Šobeská lávka je poškozená a je nezbytná oprava,“ uvedla správa.

Extrémní počasí výrazně poškodilo i Krkonošský národní park. V lesích jsou především vývraty a zlomy, výrazně poničené jsou také lesní cesty. Nejvíce škod je v okolí Horního Maršova, Světlé a Černé hory.
„První kvalifikovaný odhad škod po víkendovém dešti a větru říká, že škody na lesních porostech dosud dosáhly objemu 28 000 m3 poničené dřevní hmoty. Pro představu jedná se asi o 1/3 plánovaných ročních těžeb. Opravdu velké škody evidujeme na lesních, zejména štěrkových, cestách. Zde můžeme hovořit o kilometrech cest, které bude nezbytné v nejbližší době opravit,“ svěřili se na sociální síti zástupci parku.