Pak ale rychle přiznal, že „mistr basů“ není zdaleka takový sobec, jak ho před kamerou líčí. „Řekl mi: ‚Stando, kdyby došlo k nejhoršímu a vyhodili tě z domu, máš u mě pokoj‘,“ řekl Standa pobaveně.

Zmíněný milion už byl jistě za uplynulých 42 let od vzniku hitu století hodně překročený. Jenže při prvním vydání „Holek“ udělal Vágner osudovou chybu, kvůli níž přišel o milion. Mohl mít ty baráky dva! Sám ale neznalostí věci o balík peněz přišel. Putoval totiž do kapsy členům kapely Smokie.

Jak k tomu došlo? Vágnerova písnička původně vyšla na tzv. singlu, tedy na malé desce se dvěma písněmi. Na jedné straně právě Holky z naší školky a na druhé byl převzatý song Do to Me z repertoáru kapely Smokie, kterou Hložek a Kotvald nazvali jako Trápení.

„Když jsem se po letech potkal s Chrisem Normanem, frontmanem Smokie a spoluautorem písně, hned se mne ptal, jak to, že jim v roce 1982 přišly ze socialistického Československa naprosto skvělé peníze za autorské honoráře,“ prozradil bez nadšení Vágner.

Hložek má vůbec pech. „Vydavatelství, které mi vydalo první knihu, nás ošulilo a dodnes nezaplatilo ani korunu. Vydavatelství, které mi chce vydat druhou knihu, zjistilo, že ta první je pořád ještě na trhu, a chce udělat další náklady. Teď co s tím?“ postěžoval si zpěvák v 7 pádech Honzy Dědka.

Každý podle zásluh

Nejlépe jsou na tom finančně zpěváci, kteří si písně píší sami, jako třeba Jarek Nohavica (70). Autor bývá podle autorského zákona lépe ohodnocen než interpret, oběma hlídá příslušné honoráře Ochranný svaz autorský. V případě Vágnera a Hložka si skladatel přišel na mnohem lepší peníze než zpěvák. Ten ale samozřejmě také nebyl škodný.

Video
Video se připravuje ...

Karel Vágner: Slováčkovi daroval píseň, která nemá umřít. Hana Höschlová, Elmer Carvalho

Fotogalerie
54 fotografií