19. dubna 1923 přišel na svět oblíbený herec a komik Lubomír Lipský - muž, kterého si diváci zamilovali například v komediích Čtyři vraždy stačí, drahoušku, Šest medvědů s Cibulkou, v pohádce Ať žijí duchové! či v seriálech Tři chlapi v chalupě nebo Saturnin. Proslavil se jak on, tak i jeho bratr Oldřich (†62), uznávaný režisér, jenž je podepsán pod celou řadou dodnes úspěšných a často reprízovaných komedií. Málokdo ale ví, ale že měli bratra ještě jednoho...

Nejmladší ze tří sourozenců, bratr Dalibor (†17), měl podle Lipského největší herecký talent. Narodil se dva dny před Štědrým dnem. „Byl o sedm let mladší než já. A jak se později ukázalo, sedmičky hrály v jeho životě smutnou roli,“ svěřil se před lety herec. 

Jeho mladší sourozenec totiž opustil svět příliš brzy a za velice dramatických okolností. „Dne 17. 7. 1947 ho o prázdninách při koupání v rybníku zabil blesk. Stalo se tak sedmý den v týdnu a v 17 hodin. Bratr chodil do septimy a bylo mu 17 let a 7 měsíců,“ popsal bráškův tragický konec Lipský. 

Video
délka: 01:21.81
Video se připravuje ...

Vzpomínka na Lubomíra Lipského (+92): S Bleskem slavil ještě devadesátiny! Jan Jedlička, Hana Höschlová

Bratr Oldřich, s nímž často spolupracoval i před kamerou, zesnul v říjnu roku 1986 během natáčení Velké filmové loupeže na rakovinu žaludku. „Byl o čtrnáct měsíců mladší než já, ale vyrůstali jsme spolu jako dvojčata. Měli jsme podobné názory na umění a humor, což nám zůstalo na celý život,“ prohlásil o svém prostředním bratrovi Lubomír. Tím však jeho bolest nekončila. Svou milovanou manželku Věru (†77) přežil o 12 let... a dokonce oplakal i svého jediného syna.

Děti měl Lipský dvě, dceru Taťánu (74) a syna Lubomíra (†40), jenž se, stejně jako tatínek, věnoval světu filmu - oslovila ho režie. Zemřel však nečekaně den před Silvestrem roku 1991 a jeho skon je poměrně záhadný. Ve večerních hodinách se vydal ven na čerstvý vzduch, domů se však nevrátil. O pár hodin později ho našli zmrzlého. Hovořilo se o tom, že jej na horách postihl infarkt. Anebo že umrznul... Zůstal po něm každopádně vnuk Matěj (47), jemuž v té době bylo patnáct let.

Fotogalerie
45 fotografií