Film Zátopek, jenž se pyšní deseti cenami Český lev, mapoval životní příběh slavného českého běžce Emila Zátopka a jeho životní lásky, taktéž úspěšné atletky Dany Ingrové. Na plátně tuto manželskou dvojici ztvárnil Václav Neužil (43), jenž se drsnými tréninky na roli Emila Zátopka (†78) chystal po dobu několika let, a Martha Issová (41), která rovněž podstoupila sportovní přípravu. To aby věrohodně předvedla oštěpařku, jež získala zlato i na olympiádě.

Issová se kvůli roli se Zátopkovou často stýkala, konzultovala s ní probíhající natáčení. A moc dobře také věděla, že paní Dana nebyla zprvu moc nadšená s obsazením role jejího manžela. Martha ji však nakonec přesvědčila, že je Neužil dobrou volbou. „Já jsem na setkání už měla fotku po prvních maskérských zkouškách, kde už měl (Neužil, pozn. red.) vyholenou hlavu. Vždycky jsem jí přinášela nové materiály svých tréninkových hodů, Václavových lýtek a modrého portugalu,“ smála se Issová.

Právě pevná a dobře tvarovaná lýtka byla Emilovou chloubou, a proto na nich musel herec s trenérem jaksepatří zapracovat. Vdově po olympionikovi je už ale neukázal. Možnost setkání s ní sice měl, ale nastal u něj blok. „Před natáčením jsem měl v sobě určitý ostych a pokoru. Věděl jsem, jak těžké je setkat se s životním partnerem někoho, kdo už nežije, a říct mu – dobrý den, budu hrát vašeho muže,“ nechal se slyšet. „Nechtěl jsem ji znejišťovat, aby třeba neztratila důvěru pro výsledek, nechtěl jsem se jí chlubit, předvádět, zalíbit, přesvědčovat ji.“

Plánoval se, že se s ní potká až nad hotovým filmem a na premiéře se pak dozví její nijak neovlivněný názor, a také se těšil, že si s ní dá po promítání panáka. Bohužel k tomu již nedošlo. Dana Zátopková přitom sama projevila zájem si ve vznikajícím snímku zahrát – měla se objevit v samotném závěru v malé roličce ženy, která sedí na lavičce. Rozhodnutí padlo jen čtyři dny předtím, než byla paní Zátopková hospitalizována v Ústřední vojenské nemocnici... ze které se již nevrátila. Zemřela ve spánku, brzy ráno 13. března 2020. 

Její pohřeb se konal 20. března 2020 v Praze ve strašnickém krematoriu, vzhledem k pandemii koronaviru a panujícím karanténním opatřením se ho však směl účastnit pouze úzký kruh přátel a osobností českého sportu. Účast veřejnosti, která by úspěšné sportovkyni tak ráda vzdala hold, nebyla možná. Její ostatky byly uloženy na Valašském Slavíně v Rožnově pod Radhoštěm, kde spočinula ve společném hrobě s manželem Emilem, jenž zesnul o 20 let dříve.

Video
Video patří k placenému obsahu iSportu
Odemknout video

„Nesmíš nikdy zradit oštěp!“ Špotáková s Issovou vzpomínají na zážitky s Danou Zátopkovou. iSport.tv

Fotogalerie
48 fotografií