V první řadě rozlehlého chrámu usedli ti nejbližší. Zdrcenou manželku Deanu doprovázely děti. Po levici usedl syn Jorik (37) a po pravici Jurajova dcera z prvního manželství Janette (47).

Tajemný Jorik, který otci jako by z oka vypadl, je dlouhodobě nejméně viditelným členem rodiny. I na tatínkův pohřeb dorazil Jorik »maskovaný« modrou sportovní čapkou a černými brýlemi, které po celý čas nesundal z očí.

Kdo je Jorik?

Už se jménem byly potíže, protože ho úřady nechtěly zapsat. Ale kam s tím na Deanu! Ta když se pro něco rozhodne, není radno jí stát v cestě. Máma herečka a producentka, otec režisér. Přes všechny tyto rodinné atributy se Jorik nechal postavit před kameru jako dítě jen jednou. Ve filmu Casanova si neochotně vydělal na nové kolo.

„Jorik má rád nové technologie. Vystudoval na Univerzitě Karlově nová média. Mám přísně zakázáno říkat víc,“ bránila se vždy Deana. „On chce určitou anonymitu. Tři čtvrtě roku byl také v Cambridge, kde hrál na saxofon,“ uvedla před lety. „Myslím, že je nadaný, i když se tomu teď vůbec nevěnuje,“ dodala. 

Kdo je fanda do deskových her, ví, že bavily i Jorika a pořádal festivaly. Dnes je stejně jako Deana filmový producent. Držel uplakanou maminku v náručí při dojemných slovech exprezidenta Václava Klause (81), objímal ji, když přijímala kondolence od přátel. Jorik je podobou celý táta.

Slet režisérů a slavná píseň

Písničku z velkofilmu Bathory Môj Bože zpívala Katarína Knechtová (41) Jurajovi na jeho slavných pětasedmdesátinách. Režisér slavil ve velkém stylu v Obecním domě, kam přišel Karel Gott (†80) i Václav Klaus (81). Měl věru co zapíjet – úspěšnou transplantaci a návrat na plac. Katarína přišla slovenský hit Jurajkovi zazpívat i nyní na poslední rozloučení

Patřil mezi nejuznávanější režiséry, a jak řekl ve svém smutečním projevu bývalý prezident Václav Klaus (81): „Nikdo z nás mu nesahá ani po kotníky. To se i jako nadsázka řekne jen málokdy a málokomu.“ Však také nechyběli čtyři čeští režiséři, kteří se s ním přišli rozloučit do svatovítského chrámu na Pražském hradě.

Jan Hřebejk (55) dorazil s hudebním skladatelem Zdeňkem Mertou (71). Velkého kamaráda, režiséra a kameramana F. A. Brabce (68) doprovázela manželka. „Na mě působil svým klidem a empatií k lidem. Ten klid, taková ta veselá nálada a pokora k dílu, to k němu patřilo,“ dodal kameraman, který s Jakubiskem spolupracoval na velkofilmu Bathory.

Zcela sám se do katedrály přišel poklonit i režisér Zdeněk Troška (69) a nejen poslední vzpomínku, ale i přímluvy v průběhu mše přečetl režisér Jiří Strach (49), jehož doprovázela manželka. Za ženy v režii zdrcené vdově velice důvěrně kondolovala Irena Pavlásková (63).

 

Video
Video se připravuje ...

Václav Upír Krejčí na pohřbu Jakubiska: Ve skryté kameře mu provedl hroznou věc! Hana Höschlová

Fotogalerie
105 fotografií