Půl hodiny před začátkem pohřbu se ve strašnickém krematoriu začali scházet přátelé a kolegové z branže. Mezi prvními se objevil manžel herečky Báry Štěpánové Miroslav Barabáš. S červenou růží a cigaretou v puse kráčel nádvořím. 

Nechyběli členové z kapely Jasná páka, nebo Hudba Praha. Přišel zarmoucený Petr Janda, který navštívil hrob svého syna Petra a manželky. „Nezlobte se, nejsem schopen mluvit. V téhle době drog a alkoholu jsem v šoku, že jsme stále mezi živými,“ řekl se slzami v očích frontman kapely Olympic

Zpěvák kapely Lucie se objal s kolegy a pozůstalými. S Ambrožem byli roky velcí přátelé. „Nezlobte se, rozhovor dám později, teď musím dovnitř za jeho rodinou, se kterou jdu dovnitř,“ řekl Blesku Koller, ten měl s Jasnou Pákou vyjet na turné.

Jasná páka je jediná kapela, kde jsem zbytkovým kytaristou, snažím se něco předvádět na kytaru v některých písničkách. Ale jinak jsem kytaru musel pověsit na hřebík kvůli revmatismu, a jenom zpívám,“ řekl dříve pro irozhlas dnes již zesnulý muzikant. 

Ke krematoriu zamířily doslova davy lidí, jak kdyby to byl koncert s Michalem Ambrožem v čele. A to i Blesku potvrdil kritik Rejžek. „Svět přichází o jednu z největších osobností, která v téhle hnusné době dokázala kráčet se vznešenou hlavou,“ řekl hudební kritik. „Byl to člověk, který se potřeboval uplatnit i v jiných oborech, jako v rádiu, tisku...“

Pan Ambrož byl bohém a společenský člověk a jsem rád, že má na svém posledním koncertu plno,“ dodal Jan Rejžek. 

Obřadní síni vévodila černobílá fotka rozesmátého Ambrože z mládí. Pod katafalkem byly rozmístěné věnce a rychle se hromadily květiny. Po levici byla umístěná kresba se slovy na stuze - Pro tebe, tati. M. Na přání rodiny nedošlo k osobním kondolencím, ale u vchodu byla kondolenční kniha, kam mohl kdokoliv cokoliv napsat. 

Video
Video se připravuje ...

Janda na pohřbu Chrastiny z Olympiku: Smrt kamarádů neberu tragicky, už s tím musím počítat Hana Höschlová

Rodina a nejbližší přátelé zabrali první dvě řady. Po několika skladbách se síní rozezněla oblíbená kapela zesnulého Rolling Stones a jejich hit Wild Horses. 

Po děkovném slovu mluvčího krematoria se k řečnickému stolu postavil muzikant David Koller. „Měl rád akci, ale vše se neslo v milém duchu a vtipně. Myslím, že neopakovatelné byly na přelomu 70. a 80. let mejdany v ateliéru Jana Zrzavého. Tam se chodilo s výplatou a odcházelo švorc. Popíjelo se pivo, kouřili se cigarety, hrálo se na kytaru a zpívalo,“ vzpomínal zpěvák. 

Byl na svém posledním koncertu Lucie, povídali jsme si až do rána, že byl jeho poslední, jsme nikdo nevěděli. K 50. narozeninám Jana Černého jsme dali po dohromady Jasnou Páku. Když mi zavolali, abych ho navštívil na JIPce, tak jsem ho nepoznal. Ležel tam a já do něho hučel, ať to nevzdává. Vozil jsem mu tu nejlepší asijskou polévku pho-bo z celé Prahy, později mi řekl, že při jídle větší bolest nezažil, měl vývod bokem,“ řekl dojatý Koller. 

Michal byl pro mě víc než kamarád, cítil jsem se jako člen Ambrožů. Do Mikulova jsme se odstěhoval i tak trochu kvůli němu. Můj kamarád, kytarista a kapelník. Tam, kde už ho nic nebolí..., " dokončil větu s pláčem v hlase David.

Poté se rozezněl song od Nicka Cavea a posléze anglické zpěvačky PJ Harveyové. Posléze se z reproduktorů rozezněla skladba kapely Hudba Praha Všechno je naopak a s poslední skladbou rakev s ostatky legendárního kytaristy zajela. 

Zatáhla se opona a pozůstalí se rozloučili hlasitým potleskem... Posléze postupně opustili krematorium. 

Svoji nejznámější kapelu Hudba Praha založil Ambrož v roce 1984 po zákazu Jasné páky, která se v článku Nová vlna se starým obsahem v časopise Tribuna ocitla na černé listině. Článek, který byl podepsán fiktivním jménem Jan Krýzl, odstartoval perzekuci alternativní české rockové scény, jež zasáhla především představitele punku a nové vlny. Postižen byl kromě Jasné páky třeba Pražský výběr. Ambrož kapelu přestavěl a použil tehdy hojně používaný trik - soubor přejmenoval.

Fotogalerie
229 fotografií