Poslední říjnový den se rodina, přátelé a kolegové z umělecké branže ve velké obřadní síni v pražských Strašnicích rozloučili s Gustavem Oplustilem. Nejprve se všichni přicházeli poklonit k rakvi a donést zesnulému dramaturgovi, televiznímu a rozhlasovému scenáristovi, režisérovi a příležitostnému herci malých rolí květinu či věnec.

Nad rakví mu promluvila Jiřina Bohdalová (91), která se s ním podle svých vlastních slov znala přes šedesát let. „Nikdy jsem si nedovedla představit, že tady budu stát. Měl jsi vždycky tolik energie, že jsem měla pocit, že tu budeš navždycky,“ posteskla si. „Ještě nedávno jsme spolu spolupracovali na pořadu Hobby naší doby a já si dělala legraci, že jsi asi nejstarší aktivní scenárista na světě.“

„Chtěla bych ti ještě jednou moc poděkovat za to, co jsi pro nás, co jsi pro mě během svého neuvěřitelně plodného života udělal. Jsem ráda, že jsme se měli rádi,“ uzavřela svou smuteční řeč pohnutým a třesoucím se hlasem. Na lavici po straně smuteční síně se pak usadila po bok Aleše Cibulky (45), jenž pak promluvil jako druhý.

Video
délka: 01:14.22
Video se připravuje ...

Takhle legendární scenárista Gustav Oplustil slavil 90: Jak mu sloužilo zdraví? Petr Macek, Lukáš Červený

Známý moderátor a spisovatel zmínil, že Oplustil pro něj byl velkým vzorem a učitelem. „Na co jste sáhnul, z toho se stala legenda. A my mladší se z toho učíme. Já teda určitě. Když připravuji nějaký zábavný program, vždy přemýšlím, jak byste to udělal vy. Protože vy jste na to měl čich. Neznám nikoho, kdo by se světu zábavní tvorby dal tak jako vy. Dneska už tady nikdo takový není,“ vzdal hold slavnému dramaturgovi a pustil ze záznamu jeho hlas. Připomněl i jeho citát: „Abyste byli nenahraditelní, musíte být výjimeční. A to vy jste byl,“ doplnil Cibulka.

Pohřeb se mimochodem odehrával pouhých pár dní po 28. říjnu, kdy Oplustil od prezidenta Miloše Zemana (78) obdržel in memoriam Medaili Za zásluhy prvního stupně v oblasti umění a kultury.

Kromě kolegů mu dali poslední sbohem i členové jeho košaté rodiny, manželka Jana (90), která s ním už nějakou dobu nežila a odstěhovala se ke své dceři na Moravu, jeho děti Vítek, Ludmila a Kateřina, vnoučata a pravnoučata. Oplustil měl ještě jednu dceru, prvorozenou Jarmilu (†36), ta ale v mladém věku zemřela.

Fotogalerie
195 fotografií