Původně vyučená sekretářka Svobodová fungovala ve Švandově divadle. „Ťukala jsem pamflety na speciální blánu, ta se dávala do takového stroje a rozmnožovaly se letáky,“ prozradila herečka.

A právě v rebelském divadle, které před sametovou revolucí hrálo zakázané autory, se dostala Ilona k tehdy řadovému politikovi, jehož ambice rozhodně nebyly malé.

„Prošla tady revoluce a před prvníma volbama jsme každý dostal za úkol jezdit s nějakým politikem. Koho myslíte, že jsem dostala? Zemana!“ překvapila herečka všechny během natáčení včerejších 7 pádů Honzy Dědka.

„Mohla jsem objímat stromy na Vysočině. Balil mě, mohla jsem být první dáma, ale odmítla jsem,“ dodala seriálová Jitka Farská s úsměvem s tím, že její srdce dávno bilo pro textaře Petra Skoumala (†76). Zeman si ale našel adekvátní náhradu v podobě své druhé ženy Ivany.

Podobnost obou dam zamlada je až úsměvná. Prezident tak má rozhodně slabost pro okaté brunetky, které umějí ťukat do stroje. S Ivanou se totiž prezident seznámil v roce 1990, když jí nabídl práci asistenty. O tři roky později z ní udělal paní Zemanovou a do manželství se narodila dcera Kateřina (28).

Reinkarnace manžela

Se známým textařem Skoumalem strávila Ilona krásná léta a má s ním syna Filipa. Když jí manžel v září 2014 zemřel, herečka nedoufala, že by ještě mohla potkat v životě lásku.

Ale osud tomu chtěl, že jí do cesty přivedl architekta Petra.

Video
Video se připravuje ...

Ilona Svobodová na křtu knihy o 1989: Jak se musela před revolucí živit? David Turek, Aleš Brunclík

Fotogalerie
67 fotografií