Propůjčila hlas filmové Angelice, jedné z nejvíce sexy postav světové kinematografie. Sama je nicméně skvělou herečkou, byť v televizi ji většinou vídáme v roli nepřejících žen a nesnesitelných tchyní. Oslavenkyně Libuše Švormová si života užívá plnými doušky - a hodně jí v tom pomáhá její muž Jan Patera (69), který je o rovných 18 let mladší. Jsou spolu už čtyřicátým rokem a manžel prý herečce dopřává maximální komfort. I díky tomu, že už nepracuje.

„Nezlobí, nakupuje, vaří, uklízí, jezdí pro mě do divadla, abych nechodila potmě domů,“ svěřila se před lety Libuše v Blesku a se smíchem dodávala, že její jedinou povinností je přeměnit špinavé prádlo v čisté. Patera byl dlouhá léta zaměstnán na poli gastronomie, takže vaření je doslova jeho oborem.

Nutno však dodat, že i když se Švormová vdávala jen jednou, jejím prvním životním partnerem byl spisovatel Jan Otčenášek (†55). „Ten vztah trval devatenáct let a byl značně komplikovaný,“ přiznávala sama Švormovaá. Slavný autor byl totiž po celou dobu ženatý - ona ho ale milovala natolik, že to snášela. „Přijala jsem jeho soukromí, nenaléhala jsem, aby se rozvedl, i když už jsme spolu mnoho let žili, ctila jsem jeho důvody. Považovala jsem ho za svého celoživotního partnera – a kdyby nezemřel, asi by jím i byl...“

Muž, jehož proslavily romány Občan Brych nebo Romeo, Julie a tma, a také scénáře k filmu Lásky mezi kapkami deště a k seriálu Byl jednou jeden dům, zesnul v roce 1979. Osudnou se mu stala rakovina plic. „Odešel prudce, náhle, nemoc ho skosila během čtyř měsíců. Nemohla jsem to pochopit,“ stýskala si herečka.

Video
Video se připravuje ...

Hlas Angeliky Libuše Švormová: O 18 let mladší manžel se držel stranou! Markéta Reinischová, Aleš Brunclík

Nebyl to však jediný muž, co z jejího života tragicky a nenávratně zmizel - velmi ji zasáhla také náhlá smrt jejího otce. „Po střední škole jsem odešla na DAMU do Prahy. Vnímala jsem, že se doma občas říkalo, že táta 'hapruje' se srdíčkem, ale v zahleděnosti mládí jsem se tím nijak nezabývala,“ líčila v rozhovoru pro Rozhlas Dvojku herečka, pro kterou je smrt otce dodnes bolestnou vzpomínkou.

„Na vysokoškolské koleji mě zavolali na vrátnici k telefonu. Volala sousedka, že otec zemřel,” vzpomínala herečka. „Tak jsem si prostě vzala kabát, šla na nádraží a jela domů. Sama, vlakem, v noci. Plakala jsem a uvědomovala si, co pro mne otec znamenal...“ I její tatínek mimochodem zesnul v pětapadesáti...

Ona sama nikdy děti neměla - a veřejně prohlašuje, že jí to nevadí. „Podívejte, na děti jsou velmi různé názory. Na jednu stranu je určitě prima je mít a jsou radostí našeho života. Znám ale i případy, kdy dělají jenom bolest,“ je přesvědčená Švormová. „Začnou s drogami, kradou a dělají ještě mnohem horší věci. Takže, já neříkám, že jsem ráda, že je nemám, ale říkám, že nelituji, že děti nemám.“

Možná tím narážela na smutný životní osud své herecké kolegyně Mileny Dvorské (†71), s níž si zahrála například v pohádce Jak se budí princezny. S dcerou měla Milena velmi komplikovaný vztah a ta od ní dokonce nakonec utekla, přidala se do sekty, a svému partnerovi, jenž si začal říkat Parsifal Imanuel, porodila osm dětí. Většinu vnoučat osamělá herečka nikdy neviděla, pouze jedna vnučka ji krátce před smrtí přijela navštívit.

Fotogalerie
30 fotografií