V dokumentu, který se zpěvačkou točí ČT právě k jejím sedmdesátinám, se nejdříve objeví jako boubelka. Na koncertě v Lucerně 19. října už chce být zase šlankovní jako celý život. Neúnavně koncertovala, třikrát týdně chodila do posilovny, abstinovala a jedla zdravě.

Její pěvecká kolegyně Věra Špinarová (†65) s oblibou hlásala, že Petra »žere« jenom zrní. Tohle všechno ale platilo jenom do prvního lockdownu kvůli nemoci covid-19.

„V jídle jsem na sebe byla skutečně přísná a alkoholu jsem se nedotkla. A proč taky? Zamlada jsem ho vypila celej rybník,“ smála se Petra. „Přišel ale covid, zavřeli posilovny, zrušili koncerty a já se nastěhovala na chalupu,“ začala vypočítávat, v čem byl problém.

„A tam jsem si dopřávala všechno, co mám ráda a co jsem si léta odpírala. Sem tam jsem si s přáteli dala i toho panáka a nakynula jsem jako knedlík, což jsem okamžitě poznala podle šatníku,“ pokračovala zpěvačka, když jsme ji navštívili na chalupě v jižních Čechách.

Petře to už ale zase náramně slušelo, pár kilo totiž shodila. „Vypadám opět jako člověk, ale to nestačí. Musím jít ještě o něco dolů, a to už chce opravdu pohyb. Mám ale velkou motivaci, takže to dokážu,“ zdůraznila Petra.

Onou motivací je 19. říjen, kdy Petra slaví 70 let velkolepým koncertem v Lucerně. Zazpívá tam své »Best of songy«, nebudou chybět ani nezapomenutelné duety s Petrem Jandou (80) jako Jedeme dál nebo Není nám už sedmnáct. Není divu, že chce být zase jako dřív, krásná a šik oblečená. „V šatech se celý život necítím dobře, tak mám v plánu si pořídit nějaké supr kalhoty, takže musím vypadat,“ vylíčila motivaci Petra.

Video
délka: 02:31.27
Video se připravuje ...

Petra Janů: Proč odstranila fotky mrtvého manžela? Markéta Reinischová, Petr Soukup

„Navíc se mnou Česká televize začala točit tady na chalupě dokument ještě jako s boubelkou, potom s menší boubelkou… a teď na koncertě chci, aby mě točili už jako neboubelku,“ rozhodla se Janů, které i mnohem mladší ženy vždycky záviděly super postavu. Celý dokument televize potom odvysílá v den Petřina jubilea, tedy 19. listopadu 2022.

Na samotě u lesa

Chalupu u Stráže nad Nežárkou »na samotě u lesa« si Petra pořídila s manželem a producentem Michalem Zelenkou (†63) v roce 1986. Místo si oba zamilovali, ona tam teď tráví spoustu času. Relaxuje a také hubne, dostává se do formy. Původně šlo o poutní místo s kaplí a kostelem. Z kaple je teď obytná část a z kostela stodola, před níž stojí 300 let starý javor s kmenem, který neobejmou ani čtyři lidé.

„Tak ráda bych to zase dala tady v kostele dohromady, ale jsem ráda, že zvládám finančně udržovat střechu a okna,“ říká Petra, jež celý objekt pořídila značně zdevastovaný. Teď je z něho ale nádherná chalupa s krbem, obrovským ohništěm a zahradou se skleníkem, kde Petra opečovává květiny a pěstuje rozmanitou zeleninu.

Chalupa se stala Petřiným druhým domovem, kde se pohodlně žije i v zimě. A patří k ní i koupací rybník, který Petra nechala obnovit a dala mu jméno Michal po zesnulém manželovi. „Manžela tady všude vidím a také s ním neustále komunikuji,“ netají zpěvačka, jež si stavení důmyslně vyšperkovala. Snoubí se v něm moderní bydlení s pohádkou.

Ačkoli je obývák vybaven pohodlným gaučem a televizí, v ložnici spí Petra na dřevěné posteli, která vypadá jako z dávných dob. Kuchyň je pak srdcem celého stavení, v němž má místo i starožitné hliněné nádobí.

Video
délka: 01:45.80
Video se připravuje ...

Petra Janů: Proč nemám chlapa? Asi mě nikdo nechce! David Turek, Petr Soukup

Fotogalerie
46 fotografií