- Josef Abrhám zemřel v úterý 17. května v mělnické nemocnici.
- Milovanou manželku Libušku Šafránkovou (†68) přežil o jedenáct měsíců.
- Poslední měsíce života strávil se synem Josefem Abrhámem ml., který o něj skvěle pečoval.
Děkujeme, že jste sledovali přímý přenos z rozloučení s Josefem Abrhámem. Přejeme hezký den.
Syn Josef smuteční hosty pozval do nedaleké restaurace na skleničku, aby si na jeho slavného otce připili. Bylo na něm vidět, že je zdrcený, unavený, ale rozloučení zařídil ukázkové.
Většina herců přišla Josefovi osobně pokondolovat, obejmout ho a někteří ho i rozesmáli, jako třeba Jiří Bartoška nebo Aňa Geislerová.
„Děkuju všem, kteří se přišli s tatínkem rozloučit a vzpomenout s humorem, pokud možno,“ řekl Blesku Josef Abrhám ml.
Zádušní mše je u konce, kněží se modlí a za doprovodu varhanů vynesli rakev z kostela. Před vchodem stál světoznámý trumpetista Laco Deczi. Za rakví šel syn s celou rodinou. Rakev byla naložena do přistaveného auta a za zvuku trubky Laca, potlesku smutečních hostů odjela.
A jako čtvrtý promluvil Jan Kačer, kterého k řecnickému pultu doprovodil syn Josef. Kačer zavzpomínal na herecké momenty. S Abrhámem byli velcí přátelé a už smrt jeho manželky Libušky ho zdrtila.
Kostel rozesmála Iva Janžurová, které z pultu popadaly papírky, kde měla napsané poznámky. Iva vzpomínala na to, jaký to byl herec, ale pak ztratila souvislost, protože se jí popletly popsané papírky. Takže se opět celý kostel začal smát včetně kněžích.
Iva popsala, jak byl Josef zábavný a jak rád bavil lidi i tím, když třeba na veřejné pláži pantomimou předváděl topícího.
„Děkuji ti za tvé herecké partnerství a za to, že jsme tě mohla poznat jako báječného člověka. Cudného, zábavného a s noblesou.“ ukončila svou řeč Iva.
„Malý Pepa mě požádal, aby tohle rozloučení bylo veselé a neplakali, půjde to těžko. Nemám tak děravou paměť jako Dáša, ale já si vzpomínám na historku, kterou jsi mi povídal před dvěma roky. Maminka tě vystrojila a ty jsi se podíval do zrcadla a řekl jsi: Pepa je fešák,“ pronesla Eliška Balzerová.
„Tohle datum 6. června není náhodné, v tento den před rokem jsme oslavovali její narozeniny, bylo to den předtím než nastoupila do nemocnice na plánovaný zákrok a zemřela,“ svěřila se Balzerová.
Na konci mše se poslední slovo přečetla Dagmar Havlová. „Malý Pepa mě požádal, abych tady zavzpomínala na Josefa a pokud možno, aby to byla veselá vzpomínka. Mé první setkání s velkým Pepou bylo ve filmu Holka na zabití, tehdy mě jeho malá Libuška poprosila, abych dohlédla na to, aby nekoukal po holkách a nekoukal. V průběhu několika let jsem si s Josefem zahrála v několika filmech, hrál s noblesou.“
„Pepa miloval kromě jazzu operetu, což mě u tak velkého vyznavače klasiky, udivovalo. Nezapomněla jsem na jeho oblíbený vtip: Nebylo možné pachateli sejmout otisky prstů, protože na co sáhl, to ukradl. Často jsme mluvili o jeho prarorodičích a rodičích. Můj muž Václav Havel ho obsadil do filmu Odcházení a v té době už byl uzavřený do sebe. Josef mluvil v katedrále sv. Víta, kde měl můj muž mši.“
Po té, co přečetla smuteční řeč, rychle odešla, protože svým autem zablokovala celou ulici, takže musela odjet.
Dagmar Havlová je blízkou přítelkyní Josefa a Libušky, proto mnohé její neúčast překvapila. Ale nakonec přišla, pozdě a do kostela se dostala bočním vchodem.
Byla to právě Libuše, která svého manžela před rokem a půl přivedla ke knězi a svému zpovědníkovi Jakubu Františku Sadílkovi (43), aby ho přivedl ke smíření s Bohem. Abrhám prý v té době moc nevnímal kvůli své nemoci, ale právě to smíření mu prý velmi pomohlo a najednou se jeho stav zlepšil. Což i sám knězi přiznal.
Velký dík patří jeho synovi a manželce Luďce za to, s jakou láskou a péčí se o Josefa dva roky starali. Hlavně poslední měsíce byly velmi těžké.
Byl jedním z posledních, na koho se Libuše Šafránková (†68) před svou náhlou smrtí usmála. „Navždy mi zůstane hluboko v srdci její pohled a úsměv,“ řekl její osobní kněz a podobně to bylo s Josefem, který díky němu došel k smíření nejenom s Bohem, ale i sebou samým.
Kněz zahájil zádušní mši. Přivítal všechny hosty a opět vyzdvihl dlouholeté manželství Josefa a Libušky. Připomněl i slavný velorex z Vrchní, prchni!
Rodina je v první řadě, smuteční hosté se loučí s velikánem českého filmového světa...
Iva Janžurová přišla na poslední chvíli a syn Josef jí musel usadit do první řady. Na Abrhámovi mladším je vidět velké vypětí a hlavně smutek.
Kostelem se rozezněla trubka v rukách Laca Decziho. Známý trumpetista byl hercovým obllíbencem. Posléze ho vystřídal sborový zpěv. Mše právě začala.
Prezident karlovarského festivalu Jiří Bartoška a herečka Aňa Geislerová, ta si s Abrhámem zahrála ve filmu Kráska v nesnázích.
Herečka Daniela Šinkorová neudežela slzy a s hlavou vzhůru se v kostele s Josefem vnitřně loučila.
Jan Hrušínský: „Dostal jsem od Pepy a Líby dva nejhorší dárky, Líba zemřela 7. června, kdy mám narozeniny a Pepík 16. května, kdy mám svátek.“
Režisér Jan Hřebejk a herec Martin Dejdar. „Na něj nelze zapomenout, byl to báječný kolega, herec a člověk. Pan Abrhám nebude zapomenut nikdy. Jejich manželství bylo vzorové a dává to jakési poselství mladým generacím, že dva lidé spolu mohou žít celý život,“ tvrdí Dejdar, který napsal vzpomínku do kondolenční knihy.
„Josef Abrhám byl herec, jak se patří, a člověk, jak se patří. Navždy na něj budu vzpomínat,“ řekl herec a scenárista Zdeněk Svěrák.
Herec Igor Bareš neudržel slzy. „Jsme tady po 11 měsících na stejném místě a je to smutné. Točil jsem s ním seriál Hraběnky, bylo to setkání velmi noblesní,“ řekl Bareš a jeho slova potvrdila manželka Antonie.
Barbora Kodetová s manželem Pavlem Šporclem. Alexej Pyško, Bára Hrzánová s manželem Radkem Holubem.
„Víte, já když se dívám na Pepíka, jak hraje, on měl nevídanou eleganci a charisma, a to už se jen tak nevidí,“ netají se Hrzánová.
Jiří Krampol byl spolužákem Josefa Abrháma. „Je to vlastně moc smutný, já a Petr Pejchar jsme poslední, kdo z ročníku zbyl. Je mi to moc líto, že vlastně si najednou člověk uvědomí, jak to uteklo. Pepa měl tu výhodu, že byl výborný herec a lidi ho měli rádi. Budu na něj vzpomínat v dobrém, zažili jsme strašný srandy, chechtali jsme se od prvního ročníku. Na klavír jsme spolu hráli dvouhru.“
Na pohřeb přišel i ředitel České televize Petr Dvořák, který se jak s Josefem, tak jeho ženou Libuškou setkal osobně.
Mezitím do kostele proběhl herec Jiří Macháček.
Naprosto zdrcená je ze smrti svého kolegy herečka a podnikatelka Andrea Čunderlíková (70). Slavná Ina z Nemocnice na kraji města se přila naposledy s doktorem Blažejem rozloučit.
„V první řadě bych chtěla vyjádřit upřímnou soustrast jeho rodině. A pak se musím přiznat, že mě to zasáhlo. Vím, že s tím nic nenadělám,“ plakala do telefonu. „Je mi líto, že odešel tak skvělý člověk a taková herecká legenda. Natočila jsem s ním podle mého názoru krásný seriál, měla jsem možnost vedle něho být a něco se od něj přiučit. Ale hlavně - poznala jsem fantastického, chytrého a šarmantního člověka, který měl zdravou pokoru a smysl pro humor,“ dodala roztřeseným hlasem.
Neuvěřitelné, ale po nedávné autonehodě, se poprvé na veřejnosti objevila Dáda Patrasová s kyticí bílých lilií.
„Byl neuvěřitelně noblesní elegantní člověk, musím říct, že velice charakterí a zaujatý pro svou práci. Pomáhal svýmkolegům, on a Libuška jsou klenoty našeho kulturního dědictví. Jpsef a Libuška byli mými kamarády,“ řekl Blesku Dáda, která hrála s Abrhámem v Trháku a Vrchní, prchni!
Na klidný průběh dohlíží i policie... Vše je ale skutečně dokonale připravené...
Josef Abrhám byl vnímám jako vzor noblesy a slušnosti, jako muž, který by se nesnížil k vulgarismům nebo hrubosti. Vždy tak trochu tajemný, i proto, že se stejně jako jeho žena neobjevoval na titulních stranách společenských časopisů. A svoji milovanou Libušku nepřežil ani o rok.
Poslední rozloučení je skvěle zorganizované, na lavicích jsou jmenovky pozvaných smutečních hostů. Kromě rodiny jsou tam slavná jména – Jaromír Hanzlík, Dagmar Havlová, Iva Janžurová, Laco Deczi, Jan Kačer, Tomáš Töpfer, Nora Fridrichová, Jiří Krampol...
Dveře kostela se otevřely pro veřejnost a rozněla se slavná skladba Ave Maria. První příznivci hereckého páru se přicházejí rozloučit a napsat věnování do kondolenční knihy.
Před vchodem do kostela je umístěná kondolenční kniha s fotkou z parte, kam každý může napsat vzpomínku. Polífčička byla? Nezabudneme..., je první zápisek.
Syn Josef organizuje, aby vše bylo dokonalé. Na rakvi je už věnec od jeho dětí. Dědovi s láskou - Beníček, Laura, Toníček, Josífek, stojí na bílých stuhách. Pod rakví jsou věnce od rodiny - Tátovi s láskou - Josef a Luďka (druhá manželka Josefa Abrháma ml.), Pepoušku sbohem! - Boca (sestra Abrháma)... Díky, žes byl.. - Denisa s rodinou (první manželka Josefa Abrháma ml.). Nechybí věnco od sestry Libušky Miroslavy Drozdové s manželem.
Věnce od rodiny jsou z lučního kvítí, hortenzií, kopretin a růžiček v bílé, světle fialové a modré barvě...
Na kapotu velorexu přistála květina se stuhou od velorex klubu – Daliboru Vránovi, tak se Abrhám ve snímku Vrchní, prchni! jmenoval.
U kostela sv. Anežky se objevil slavný velorex z filmu Vrchní, prchni!, kde Abrhám exceloval.
Ve filmu režiséra Ladislava Smoljaka a scenáristy Zdeňka Svěráka, který oživil upadající slávu plátěné tříkolky, navíc zazněly hlášky, které se staly legendárními. Vždyť kdo by si nevzpomněl na scény, při kterých zazní dialogy jako: „Člověče, vy jste do toho bouch. – To je hadrák, pane. Ten neublíží, ten leští.“ nebo „A jak se do toho vlastně leze? – Jako za kulomet, babičko. Přikrčit a mírně zaklonit.“
Původní velorex, který byl použit během natáčení, se koncem roku 2003 povedlo získat do testu kolegům ze Světa motorů, kteří oslovili také Josefa Abrháma. Ten se bohužel nemohl s vozem setkat naživo, nabídl však alespoň pár vzpomínek z doby natáčení.
Josef Abrhám také vzpomínal na zoufale malý rejd, kdy k otočení vozu bylo vhodné spíš malé náměstí. „Takže jsme to většinou vzali za zadní kolo, nadzvedli a otočili na místě,“ vzpomínal slavný herec.
Jediný syn Josefa a Libuše je od prvních chvil u kostela. Pomáhá pohřební službě a vítá se s prvními smutečními hosty...
Josef Abrhám mladší (44) nešel ve stopách svých slavných hereckých rodičů, ale místo toho se rozhodl stát režisérem a scenáristou. Do svého filmu Hoteliér z roku 2013 obsadil oba své rodiče. Sám už si stačil pořídit 4 děti se dvěma ženami.
Po 11. hodině zřízenci pohřební služby do kostela přinesli rakev s ostatky herce. Na jeho přání je stejná, jako měla jeho manželka. Ze světlého dřeva.
Rodina se rozhodla, že pod katafalk umístí společnou fotku Josefa a Libuše. Když v červnu 2021 Šafránková zemřela, jejího manžela to zdrtilo a od té doby už jen chřadl. Byli spolu 45 let, on ji pak nepřežil ani o jeden rok.
Je zřejmé, že prostor pod katafalkem se zaplní desítkami věnců, jak z divadel, tak od dalších organizací. Věnec s rudými růžemi poslal Činoherní klub, kde s Libuškou téměř 30 let účinkovali. Věnec poslal také fond kinematografie nebo prezident Miloš Zeman.
Dvě hodiny před začátkem oficiálního loučení se u kostela objevili zaměstnanci pohřební služby s věnci a kyticemi. Před katafalkem je už postavená černobílá fotografie, na které je nejenom Josef Abrhám, ale i jeho manželka Libuška Šafránková (†68), která zemřela před necelým rokem.
Dobré dopoledne čtenáři Blesku, vítáme vás u přímého přenosu posledního rozloučení s Josefem Abrhámem (†82), který zemřel v pondělí 16. května v mělnické nemocnici. Rodina i herečtí kolegové se naposledy rozloučí s legendou českého filmu v kostele sv. Anežky.
Veřejnost se jeho památce bude moci na stejném místě poklonit dnes od 12 hodin a na mši, která má začít ve 13 hodin, ji rodina pustí také.
„Místa k sezení budou rezervovaná pouze pro zvané hosty. Když se někdo z veřejnosti bude chtít zdržet na mši svatou, musí počítat s tím, že si pravděpodobně nebude moci sednout,“ napsala farnost.
Už je jasné, že v první řadě vede sebe usedne Jan Kačer, Dagmar Havlová nebo Iva Janžurová.
Video: Režisér Zelenka o Josefu Abrhámovi (†82): Uměl dělat humor bez vulgarit
Režisér Zelenka o Josefu Abrhámovi (†82): Uměl dělat humor bez vulgarit. Petr Macek