Je to obrovská škoda, protože ubyl vtípek a ještě defilé slavných té doby. „Sehnali jsme plejádu hereckých es. Ochotných zahrát nám sebe samotné. Po nazkoušení jsme scénu natočili a těšili se, že to bude třešnička filmu,“ líčil kdysi režisér populární veselohry Ladislav Smoljak (†78). Třešničku jim ale papaláši rychle vyzobli a zbavili film milé kuriozity.

Jak známo, falešný vrchní Dalibor Vrána (Josef Abrhám) kasíruje hosty v restauracích a pak mizí jako tajemný fantom RaJ (Restaurace a jídelny, tehdejší socialistický podnik, pod který spadala všechna pohostinská zařízení - pozn. red.). Skuteční číšníci jej marně stíhají. V této situaci zavítal Vrána do divadelního klubu a těšil se, že tučně zkasíruje umělce. Jenomže ti, jak známo, jsou zvyklí, že se jim útrata »píše na účet«, a tak platí většinou na konci měsíce nebo po výplatě. Byl to podobný fórek, jako když na horách Vrána dostal od všech hostů stravenky.

Tady mu podvod nevyšel. Smoljak se Svěrákem sehnali například Vladimíra Menšíka, Radoslava Brzobohatého a Jiřinu Bohdalovou, opravdu elitní herce. „Problém byl v tom, že mezi přítomnými byl i Jiří Suchý. A to byl průšvih,“ vysvětlil filmový historik Pavel Taussig (72).

U stolu, kde sedí Vlastimil Brodský s tehdejší manželkou Janou Brejchovou, byl i principál Semaforu a hitmaker Jiří Suchý (90). Právě on se s Vránou dohaduje, že útrata jde »na futro«. „A kvůli němu to tehdejší ústřední dramaturg Ludvík Toman nařídil vystřihnout.“

Toman, obávaný komunistický potentát na Barrandově, Suchého nesnášel, dobrých patnáct let měl tak semaforský šéf zákaz, směl dělat jen divadlo, kde mu ještě vzali ředitelování. Suchý se provinil tím, že podepsal manifest Dva tisíce slov. Nesměl do televize, nedovolili mu vydávat knihy.

Dva tisíce slov

Zásadní dokument pražského jara volající po razantnějších reformách komunistické politiky sepsal Ludvík Vaculík se členy akademie věd v červnu 1968. Za normalizace po roce 1969 byl ale tento progresivní manifest označen za kontrarevoluční. Signatáři Jan Werich, Jaroslav Seifert, Jiří Suchý, Jiří Šlitr, Věra Čáslavská, manželé Zátopkovi, Rudolf Hrušínský, Jiří Menzel a mnoho dalších pak měli vleklé problémy s režimem.

VIDEO: Režisér Zelenka o Josefu Abrhámovi (†82): Uměl dělat humor bez vulgarit.

Video
délka: 09:22.44
Video se připravuje ...

Režisér Zelenka o Josefu Abrhámovi (†82): Uměl dělat humor bez vulgarit. Petr Macek

Fotogalerie
89 fotografií