Je sice o dva roky mladší, než byl Abrhám, ale rozhodně patřil do party kunovických kluků, kde měl v prvních letech po válce Pepík důležité slovo. „Jako kluci jsme vyváděli různé věci. Pepík byl mezi nám takový lord, my mu tak říkali,“ vzpomíná pan Blažek. „Byl tak nějak nad námi svým vystupováním, intelektem. My byli ti nejobyčejnější kluci, on přece jen byl z lepších poměrů. Ale byl jedním z nás, skvělý kamarád. Jezdili jsme třeba za cihelnou na rybníku na speciálně vyrobených lodích. Když se šlo na třešně, nemohl chybět ani jeden z nás,“ vypráví hercův kamarád z dětství přímo v areálu bývalé cihelny.

Nešťastná restituce

Tu nejdříve v roce 1993 Abrhám se sestrou restituovali, ale se společníky z Otrokovic zhruba před 20 lety prodali. „Nemyslím, že pro něho byla restituce nějakým štěstím, v tom podnikatelském prostředí už se na rozdíl od dědy a táty neuměl tolik orientovat, to asi nebylo úplně pro něho,“ míní muž, který v cihelně pracoval 41 let jako soustružník, opravář a naposledy coby noční hlídač. „Navíc se sem natlačily na trh zahraniční firmy, vzhledem k daňovým prázdninám měly lepší podmínky a tady najednou zůstávaly naše výrobky na nádvoří neprodejné kvůli vyšší ceně,“ vysvětluje pan Blažek, proč se herci nedařilo v podnikání.

Nocleh v cihelně

„Pepa se mockrát zastavil, vždycky jsme pokecali. Byl slavný, ale byl poslední, kdo by to nějak dával znát. Jezdil sem pravidelně, na hrobě rodiny jsem ho potkával i s Libuškou...“ vzpomíná kamarád Honza. Když dělal v cihelně hlídače, objevil se tam v noci mladý muž. „Byl to Pepík, syn Josefa a Libušky! Myslím, že byl na Letní filmové škole vedle v Uherském Hradišti. Tak jsem mu nabídl nocleh tady v jedné místnosti – vlastně spal doma,“ usmívá se pan Blažek.

Hvězda srazu spolužáků: Jako ve Vrchní, prchni!

Do svého rodného kraje se primář Blažej z Nemocnice na kraji města vracel vždycky rád. „Na našeho rodáka Josefa Abrháma jsme tu všichni pyšní. Nebyl jenom vynikající herec, ale já jsem ho poznala při našich setkáních také jako přemýšlivého a skromného člověka,“ říká bývalá starostka Kunovic Ivana Majíčková (60).

„Pan Abrhám je také čestným občanem našeho města, to mne těší, stejně jako to, že před dvaceti lety se stal kmotrem cédéčka s názvem Vinšujem vám. V něm se profilovaly naše dětské folklorní soubory,“ prozrazuje žena, která stála v čele Kunovic osm let.

Abrháma měli rádi i v Uherském Hradišti, k němuž se rovněž hlásil a kde absolvoval gymnázium. Často pak byl středem pozornosti na srazech abiturientů – jako jeho postava knihkupce Dalibora Vrány ve filmu Vrchní, prchni! z roku 1981. „Já si ale myslím, že on byl vždycky raději v ústraní, prostě skromný a pokorný člověk, přitom skvělý herec a velký umělec. Jeho odchod je pro nás bolestný,“ dodává bývalá starostka.

Přísná učitelka a prodavačka bot

Okouzloval diváky nejen svým hereckým uměním. U kolébky Josefa Abrháma stála taky sudička, která mu do osudu přidala hudbu. Oblíbený herec krásně hrál na klavír. Bylo to též zásluhou jeho učitelky hudby. „Moje teta učila Pepíka Abrháma coby kluka na klavír. Byla velmi přísná, ale měla výborné výsledky – právě on toho byl důkazem,“ vzpomíná Ctibor Kroebl (70). „Po dlouhých desítkách let, když už byl hodně slavný, jsme s manželkou zprostředkovali jejich setkání. On jí podepsal knížku a hodně vzpomínali... Bylo to úžasné! Na dobré lidi on nikdy nezapomínal,“ říká pan Kroebl.

Jeho žena Jana (64) pracovala dlouho jako prodavačka v Uherském Hradišti. „Josef k nám rád chodil nakupovat. Vždycky vzal něco pěkného pro Libušku, nechal si poradit i s výběrem bot, a nejen pro sebe, často i pro sestru. Vždycky mi připadal jako elegantní džentlmen,“ míní paní Jana.

Na klavír hrál i s Roklem od Gotta

Pro Abrháma bylo osudové setkání s Gottovým klavíristou Rudolfem Roklem (†55). Úplně si drobného vousatého muzikanta zamiloval. „Pepíček hudbě rozuměl. A Rudla ho měl moc rád, proto mu nabídl, že si spolu zahrají,“ vzpomíná vdova Giovanna Roklová (80). Byl to velký hudební zážitek. „Když dohráli, Josef mu políbil ruku. Bylo to tak nečekané a spontánní, nemohl tomu zabránit. Tak už si třeba nahoře spolu zase notují,“ dodala Giovanna dojatě.

Video: Zemřel Josef Abrhám (†82): Připomeňte si jeho nejvíce ikonické role

Video
délka: 03:01.52
Video se připravuje ...

Zemřel Josef Abrhám (†82): Připomeňte si jeho nejvíce ikonické role Videohub

Fotogalerie
59 fotografií