Neděle 16. června 2024
Svátek slaví Zbyněk, zítra Adolf
Oblačno, déšť 23°C

Dušan Klein a lásky Štěpána Šafránka: Předabovaná Píšťalka, stydlivá Borůvka a skutečná partnerka Pavla Kříže!

/
 • Dušan Klein a jeho "Borůvky"
  11. ledna 2022 ● 05:00

  Režisér Dušan Klein (†82), jenž zesnul v neděli 9. ledna, je pro mnohé televizní diváky i přes četnou filmografii především duchovním otcem legendárních „Básníků“. V každém díle sváděl svými veršíky básník-amatér Štěpán Šafránek nějakou krásnou dívku. Pro režiséra však právě jejich obsazování nebylo moc snadné…

 • 1.

  Borůvka - Miroslava Šafránková

  Dát tvář láskám Štěpána Šafránka v podání Pavla Kříže (60) nebylo jenom tak. „Už s tou první, Borůvkou, jsme měli problémy! A to jsme ještě nevěděli, že těch lásek bude celkem šest!“ smál se známý režisér Dušan Klein pro Krajské listy v dubnu 2016. „Hledali jsme milou, sympatickou dívku, křehkou a nesmělou. Takovou k pohlazení. Vždyť to byla první Štěpánova láska! V té době se dostala do kin pohádka Malá mořská víla s Miroslavou Šafránkovou v hlavní roli. Borůvka k nám tak přišla přímo z mořské pěny.“
 • 2.

  Borůvka - Miroslava Šafránková

  Miroslava Šafránková (63), mladší sestra známější Libuše Šafránkové (†68), byla v době natáčení sice už čtyřiadvacetiletá, ale velice plachá. „Když se dozvěděla o milostné scéně se Štěpánem, měla problémy. Já to vždy respektuji. A tak jsem dostal nápad – vložíme do té milostné scény kreslenou sekvenci, která to všechno dopoví…“ vysvětloval Klein vznik dnes již legendárních animací Adolfa Borna (†85), které vtipně doplňují děj a prospěly i poetice filmu.

 • 3.

  Jeskyňka - Adriana Tarábková

  Z pohádky vystoupila i druhá Štěpánkova láska, Jeskyňka v podání Adriany Tarábkové (55), která pocházela ze Slovenska a v české verzi jí propůjčila svůj hlas Miriam Chytilová (56). Kleina uchvátila v pohádce Král Drozdí brada. Podle jiných teorií se režisérovi zalíbila v časopise Dievča, kde vyhrála soutěž o tvář měsíce. „Objevila se na vteřinku i v pátém dílu - Konec básníků v Čechách,“ připomínal režisér. Půvabná Adriana se herectví už roky nevěnuje, její muž Zdeno Roman je funkcionářem fotbalového Slovanu Bratislava a také má úspěšnou firmu na obalové materiály.

 • 4.

  Píšťalka - Eva Vejmělková

  Třetí láska hlavního hrdiny, jenž svádí děvčata poněkud naivními veršíky, nad nimiž se možná skuteční poetové ušklíbají, dámy však berou za srdéčko, sice nepocházela ze Slovenska, ale i tak ji ve filmu neslyšíte hovořit svým vlastním hlasem. Pro výrazný dialekt ji nadabovala Zlata Adamovská (62). Evu Vejmělkovou - Píšťalku jsme znali, navíc jí to ohromně slušelo se zobcovou flétnou, na níž ‚vábila‘ Štěpána,“ usmíval se Klein. Přestože se do Vejmělkové v tomto filmu zamilovala alespoň polovina pánské populace (ta druhá ji totiž milovala už od Fontány pro Zuzanu), herečka v té době již tvořila pár s režisérem Dušanem Rapošem (68).
 • 5.

  Superpopelka - Tereza Brodská

  „K černooké Tereze Brodské, Superpopelce, měla pět sester, nás přivedl Pavel Kříž. Zůstala s námi až do posledního dílu!“ vypočítával režisér dál. Pavel Kříž totiž v té době s dcerou Jany Brejchové (81) a Vlastimila Brodského (†81) tvořil pár, romantické jiskření mezi herci tak nebylo ani trošku hrané. Zda i v reálu říkala větu „na ucho ne!“, to se dnes již nedozvíme, jisté však je, že ji dodnes nemůže ani slyšet. „Tuto hlášku úplně nenávidím. To je, jako když řekneš Aleně Vránové o Pyšné princezně. Tak odejde,“ smála se pro iDnes na podzim 2018.

 • 6.

  Veverka - Michaela Badinková

  Sehnat pátou partnerku pro Štěpánka nebylo snadné. „Aničku Veverku Zrzečku jsme hledali i v Polsku,“ vysvětloval Klein. Štěstí měl – opět – na Slovensku. „Když jsme konečně našli Míšu Badinkovou, tak přišla na zkoušku s takovým zpožděním, že jsme to už skoro vzdali… Jako by věděla, že ona také z toho příběhu odejde navždy.“ Přestože na konci filmu se zdálo, že ji čeká happy end, porodila krásného zdravého syna a se Štěpánem urovnala pošramocený vztah, tvůrci nechali její postavu do dalšího dílu zemřít, aby se z něj stal životem těžce zkoušený otec-samoživitel.

 • 7.

  Zlatá Rybička - Linda Rybová

  „Na poslední lásku a múzu Štěpána do šestého dílu Jak básníci čekají na zázrak jsme dělali casting. Pozvali jsme i Lindu Rybovou, s níž jsem už natáčel. A byla to přesně ona! Zuzanka Rybářová - krásná, vtipná, milá, která už také poznala i stinné stránky života, ale zůstala v ní ta vzácná jiskra, která dokáže i zázraky,“ prohlásil na konto svého posledního filmu režisér Dušan Klein. Pro Rybovou byla postava Štěpánkovy partnerky splněným snem. „Že si ji někdy zahraji, to mě ani nenapadlo, ale zamlada, ještě než jsem se začala věnovat herectví, tak jsem chtěla být jeho holka,“ smála se pro metro.cz.

 • 8.

  Galerie

  Na další záběry z populárních komedií slavného režiséra, jenž bohužel zesnul počátkem ledna, se můžete podívat do naší galerie.

  VIDEO: Básníci pošesté

  Video
  Video se připravuje ...

  Básníci pošesté! youtube.com

  Fotogalerie
  76 fotografií

   

Diskuse k článku Přidat názor
Počet komentářů: 0

Buďte první, kdo se k tématu vyjádří.

Zobrazit celou diskusi
Články odjinud

Dnešní horoskopy