Smutek nad smrtí Filase neskrývá ani Petr Hannig (75), někdejší kandidát na prezidenta ČR, hudební producent a skladatel, známý také jako objevitel zpěvačky Lucie Bílé (55). Ten s Filasem studoval. "Nekonečná šňůra smutných oznámení. Můj mladší spolustudující na Hudební akademii múzických umění byl světově nejuznávanějším československým skladatelem soudobé a skutečně současné moderní, leč přesto melodické, vážné hudby. Zároveň souzněl s mým náhledem na svět, který vyjadřuji ve svých článcích," rozepsal se o příteli Hannig na sociální síti.

S kolegou byli v kontaktu a tak Hannig naznačil i příčinu smrti. "Já si vážil jeho hudby a on té mé. Po smrti jeho ženy, byl velice smutný a uchýlil se na svou chalupu na Vysočině. I to mu asi zlomilo jeho soucitné srdce, které dotlouklo na Silvestra. V roce 2017 složil Oratio Spei (Prayer of Hope), což je vlastně Requiem. Tak jako Wolfgang Amadeus Mozart si Requiem napsal v podstatě pro sebe. Byl velice citlivým člověkem, což je cítit z jeho hudby," dodává producent.

Filas se narodil v roce 1955 na Slovensku v Košicích, ale od poloviny 70. let minulého století žil v Praze. Vytvořil přes 100 skladeb, které byly uvedeny v různých zemích. Se svým dílem dosáhl v zahraničí opakovaných úspěchů. Podle Kotyzových byly jeho skladby za posledních 15 let v newyorské koncertní síni Carnegie Hall hrány šestkrát.

Filasovo rekviem Modlitba za naději loni zaznělo v New Yorku při digitální show, která byla součástí pietních večerů k připomenutí 20. výročí teroristických útoků na Spojené státy.

VIDEO: Objevitel Lucie Bílé Hannig kandiduje na prezidenta

Video
délka: 02:09.28
Video se připravuje ...

Objevitel Lucie Bílé Hannig kandiduje na prezidenta Jakub Veinlich

Fotogalerie
16 fotografií