O úmrtí ČTK informoval s odvoláním na hudebníkovy přátele Miroslav Konvalina z Českého centra New York. Filasovu smrt ČTK potvrdil dirigent Leoš Svárovský, jenž loni s Filharmonií Hradec Králové v premiéře uvedl Filasovo velké oratorium Záhořovo lože.

"V poslední den roku 2021 zemřel Juraj Filas, jeden z největších hudebních skladatelů naší země konce pozdního 20. století. Byl totiž prvním žijícím skladatelem, kterého od roku 1959 hráli v newyorské Carnegie Hall," napsalii v e-mailu zaslaném Českému centru v New Yorku manželé Marta a Stanislav Kotyzovi, kteří vedou ve Spojených státech nadaci Harmony Foundation a s Filasem spolupracovali.

Filas se narodil v roce 1955 na Slovensku v Košicích, ale od poloviny 70. let minulého století žil v Praze. Vytvořil přes 100 skladeb, které byly uvedeny v různých zemích. Se svým dílem dosáhl v zahraničí opakovaných úspěchů. Podle Kotyzových byly jeho skladby za posledních 15 let v newyorské koncertní síni Carnegie Hall hrány šestkrát.

Filasovo rekviem Modlitba za naději loni zaznělo v New Yorku při digitální show, která byla součástí pietních večerů k připomenutí 20. výročí teroristických útoků na Spojené státy. Působil také na pražské Hudební a taneční fakultě Akademie múzických umění.

VIDEO: Vyděšený Krampol, problémy se srdcem! A Brzobohatí o rozchodu

Video
Video se připravuje ...

Vyděšený Krampol, problémy se srdcem! A Brzobohatí o rozchodu Bára Horáková, Lukáš Červený

Fotogalerie
1 fotografie