Milena Dvorská původně studovala zdravotnickou školu a zřejmě by z ní byla krásná sestřička, ovšem na Vánoce v roce 1954 dostala nabídku od Jana Wericha (†75), aby si zahrála Marušku v pohádce Byl jednou jeden král. V roce 1956 vyměnila sesterský plášť za studium na DAMU, kam ji vzali bez maturity. V té době už za sebou měla i další film – Anděl na horách. Její sláva stoupala a hned po škole nastoupila do Divadla E. F. Buriana.Tam hrála s malou přestávkou až do roku 1991. Její soukromý život ale nebyl vůbec pohádkový.

Už během studií se Dvorská seznámila s bulharským studentem režie Orfeiem Cokovem. Byl to vášnivý vztah trvající pět let. Milena s ním otěhotněla, Cokov se ovšem po zdárném dokončení studií rozhodl vrátit do Bulharska. Mladá herečka nevěděla, jak by sama uživila dceru, chtěla se věnovat i své kariéře… a tak řešila velké dilema, co si s nechtěným dítětem počít. Nakonec se dívenku rozhodla dát do výchovy svým rodičům na venkov. Malá Lucie u babičky a dědečka vyrůstala až do svých šesti let. Když se pak vrátila k matce do Prahy, stýskalo se jí a často plakala.

V té době už byla Dvorská vdaná za Josefa Krause, s nímž měla syna Jakuba (45). Vztah byl šťastný a vydržel přes čtyřicet let. Soužití dcery s matkou nebylo zrovna dvakrát idylické. Dcera totiž obviňovala matku, že na ni křičí a bije ji, to ale Dvorská důrazně popírala. Neshody mezi matkou a dcerou se stupňovaly a vyvrcholily v roce 1989, kdy se dcera Lucie seznámila se studentem FAMU Janem Dvorským. Ten založil sektu a vystupoval pod jménem Parsifal Imanuel. Svou dceru Lucii spatřila herečka naposledy v roce 1991, kdy Lucie utekla se samozvaným mesiášem do ciziny. V zahraničí si začala po boku Persifala říkat Labutí panna a porodila mu celkem osm dětí.

VIDEO: Byl jednou jeden král. Nezapomenutelný Jan Werich a Milena Dvorská – dívka s pronikavě modrýma očima, která se neuměla líbat a děsně se styděla

Ztráta dcery a nemožnost se s ní vidět Dvorskou silně poznamenaly. Nesla to velice těžce, i když měla po svém boku milujícího manžela a syna. Útěchu hledala v alkoholu a lécích na spaní, často také vystupovala v médiích a prosila dceru, aby se vrátila zpátky. To vše mělo vliv i na její kariéru, která sice upadala, ale pořád se ještě v nějakém tom filmu objevila. Ať už to byly snímky Vesničko má středisková, Poslední růže od Casanovy nebo film Kamenný most. Za ten kdysi krásná Maruška získala nominaci na Českého lva.

Dcery se sice nikdy nedočkala, ovšem slzy jí vehnala do očí prvorozená vnučka Julie (37), která se u ní v prosinci 2009 nečekaně objevila poté, co utekla od svého manipulativního otce. Možná to byl pro herečku tak silný emotivní zážitek, že to její srdce nevydrželo. Zemřela o pár dní později. Lucie Dvorská nezjihla ani po matčině smrti. „Byla to stará dáma a neměla nejlepší životosprávu, takže se to dalo čekat. Nebyla nejmladší, její smrt je přirozená,“ komentovala Lucie tehdy smrt Dvorské s tím, že smutek necítí a ta zpráva pro ni má stejný význam jako úmrtí kohokoliv jiného, koho zná z televize…

Fotogalerie
42 fotografií