Čtyři roky bez Slavíka jsou dlouhá doba, je tudíž jasné, že nejen fanoušci byli natěšení a zvědaví na to, co se bude dít. A že jich bylo dost. Vzkříšená anketa se stala jedničkou v páteční sledovanosti – na Nově si ji pustily téměř 1,3 milionu diváků. Je otázkou, jaký bude po vlně kritiky, která se na slavnost snesla, její osud.

Samostatnou kapitolou byli moderátoři Ondřej Sokol a Aleš Háma, který nahnal moderátorské body, když nedávno zaskakoval ve StarDance za Terezu Kostkovou, která onemocněla covidem a byla v karanténě. Jejich drsný humor se během večera se vtipy o nevidomé asistence či narážkami na velmi mladý věk ženy Bohuše Matuše jen stupňoval a po desáté hodině se přehoupl do vulgarit.

Následoval poměrně extrémní výstup vítěze v kategorii Hip Hop a Rap, kterou ovládl extrémní Řezník, který přišel ve smokingu, zato však se svou typickou maskou na obličeji. Kdo si myslel, že nic nepřekoná Daniela Landu, když v roce 2012 dorazil jako Kouzelník Žito 44 s kohoutem pod paží a pak vulgárně pozurážel jak přítomné, tak politickou garnituru, ten se mýlil. V Řezníkovi, který je znám svými brutálními texty plných násilí, bublala 8 let stará křivda, kdy vyhrál v internetovém hlasování, nicméně byl právě kvůli své šílené produkci diskvalifikován. „Měl jsem radost, že tato anketa skončila a doufal jsem, že se neobnoví,“ začal svou řeč Řezník.

Ačkoli byl Ondřej Sokol vybaven klaksonem na přehlušení případných nevhodných výrazů, na nic se nezmohl, rapper se dostal záhy do ráže. Nevybíravě a místy nechutně zkritizoval celou populární hudbu v Česku, je mu prý z ní fyzicky zle. Anketa podle něj nekoresponduje s tím, co je skutečně populární. „Děkuju fanouškům, všem magorům, co mi poslali hlas. Ale příště už mi je neposílejte, jsem tady jen proto, abych se vypořádal s bývalým Slavíkem,“ řekl. Všem, které kamera zabírala, jen tuhl výraz tváře a z vyděšených pohledů nad rouškami bylo vidět, že se všichni modlí, aby již byl konec, o orosených moderátorech nemluvě.

Tento výlev nezůstal bez odezvy. Šokovaná a nakrknutá Monika Bagárová, která předávala stříbrného Slavíka v kategorii Zpěvák (pro Pokáče), vystoupila mimo scénář a označila Řezníka za nechutnou a plesnivou osobnost. Dostalo se jí za to úlevného potlesku celého hlediště.

Bohužel to nebyla poslední kontroverze večera. O ni se postaral miliardář Janeček, který anketu koupil a obnovil.  Místo, aby jednoduše vyhlásil absolutního vítěze, ukradl si prostor pro sebe a svůj plamenný agitační projev, v němž horem dolem semlel řadu témat, když však vystoupil proti očkování dětí proti koronaviru, rozpačité pohledy publika byly zpět.

Pozornost noví Slavíci rozhodně vyvolali. Mnozí si však ještě dlouho po skončení „ceremoniálu“ nebyli jistí, čeho to právě byli svědky. A že se to odehrálo v přímém přenosu v hlavním vysílacím čase nesledovanější tuzemské stanice.

Video
Video se připravuje ...

Nová zlatá Česká slavice Ewa Farna: Po svém vítězství neskrývala emoce!  Markéta Reinischová

„Normálně by se rozdávaly výpovědi na konci měsíce, ale po Slavíkovi by je měl majitel Novy rozdávat u východu z divadla. Peklo, jaké nemá obdoby,“ nechal se na twitteru slyšet Pavel Poulíček, bývalá hvězda Novy, moderátor a sporťák, kterého v 90. letech vystřelil legendární Kolotoč.

V sobotu po poledni se k valící se kritice vyjádřila samotná televize Nova. "Pořad Český Slavík je připravován externí firmou, která odpovídá za obsah a jeho kvalitu. TV Nova nezasahuje do složení hostů či do obsahu jejich projevů.  Zároveň se tímto pořadem potvrdil trend, který nabývá na intenzitě - kdy jedinec nebo společnost produkuje nebo vyrábí pořad, v jehož rámci prezentuje svoje politické či společenské názory. Budeme muset s právníky hledat cestu, zda lze při dnešní mediální legislativě v budoucnu podobným excesům zabránit," stojí v prohlášení zveřejněném na sociálních sítích.   

Fotogalerie
43 fotografií