Před dvěma týdny Felixe za volantem v jižních Čechách přepadla nevolnost. „Točila se mi hlava, myslel jsem, že to souvisí s krční páteří. Pak se mi ale chtělo zvracet, tak jsem raději sjel ke krajnici,“ přiznal Slováček.

Expřítelkyně Lucie Gelemová (38), která jela v autě s ním, zavolala sanitku. Podle odborníků udělala to nejlepší, co mohla. „Hlavně nejet sám do nemocnice, přivolat rychlou, která nejlépe ví, kam vás zavézt,“ radí primář neurologie Fakultní nemocnice v Motole Aleš Tomek. Poležel si v Písku pár dnů, pak byl propuštěn.

Felix se nemusí vzdát žádných radovánek. „Jen budu asi do konce života brát léky na ředění krve. A kvůli srdeční arytmii chodím nyní s holterem, který mě hlídá. Jinak se cítím, jako bych žádnou mrtvici neprodělal,“ řekl Blesku. A ostatním radí: „Nejezděte na delší cesty sami. Pokud to opravdu nejde jinak, aspoň si v mobilu zařiďte tlačítko pro rychlou pomoc.“ Mrtvice je třetí nejčastější příčina úmrtí, denně zemře 22 lidí.

Zapisuje si sex?

Metodu telemetrického sledování srdečního rytmu vynalezl už v roce 1949 americký biofyzik Norman Holter, po němž je také mobilní „monitor EKG“ pojmenován. Jde o naprosto neinvazivní proceduru: Pacient přijde za odborníkem, který mu přístroj pověsí na krk a elektrody umístí tak, aby průběžně co nejlépe zaznamenávaly srdeční aktivitu. Po dobu monitorování si pacient má psát deník, aby se případné výkyvy v srdeční aktivitě daly spojit např. s fyzickou námahou, stresem, hádkou anebo i vzrušením či sexem.

Jak poznat mrtvici?

MUDr. Aleš Tomek označil tři jevy, které svědčí o tom, že dotyčného postihla mrtvice. „Povislý koutek úst, ochablé končetiny, které postižený neudrží ve vzduchu, a náhlá porucha řeči. Okamžitě volejte 155, rozhodují minuty, ne-li vteřiny,“ řekl. Profesor Miroslav Roček, přednosta Kliniky zobrazovacích metod, ještě zdůraznil, jak klíčovou roli čas hraje: „Když se člověk dostane k lékařům do jedné hodiny, v sedmdesáti procentech zůstane bez následků.“

VIDEO: Felix Slováček a Lucie Gelemová: ZASE SPOLU!

Video
délka: 08:12.60

Felix Slováček a Lucie Gelemová: ZASE SPOLU! David Turek

Fotogalerie
43 fotografií