Jako by nestačilo dramatické ochrnutí, přidaly se loni další zdravotní komplikace. Každá z nich by sama stačila člověka totálně zničit. Fred měl mozkovou příhodu, prodělal embolii a pak těžký covid–19. Jeho dcery Lena a Kristina slyšely loni tu nejhorší zprávu. „Na Štědrý den nám zavolali, že je s tatínkem zle, že se máme přijít rozloučit,“ svěřily se.

Těžko říct, kde bere Fred, jak mu přátelé říkají, tu neuvěřitelnou sílu. Tři roky se potýká s vlastní bezmocí a dojemně přiznává největší sen. „Chtěl bych se sám najíst, být soběstačný. Ale na vidličku se mi podaří napíchnout jen určitý pokrm,“ přiznává s věčným úsměvem na tváři.

Nepřestává doufat, že se věci vrátí k normálu. To, co většina z nás má za tu největší samozřejmost, je pro něj stále nedostižná touha. „Věřím, že se jednoho dne sám umyju a vyčistím si zuby,“ říká muž, který před několika lety běhal i maratony.

Než ho napadl nelítostný Guillain-Barré syndrom. Začalo to nevinně. Herec byl večer běhat, a když si lehl, tak ho divně bolely nehty na rukou a nohou... 

VIDEO: Sedmdesátnice Molavcová i přes riziko pomáhá. A partner Bílé měl nehodu

Video
délka: 02:24.84

Sedmdesátnice Molavcová i přes riziko pomáhá. A partner Bílé měl nehodu. Bára Horáková, Lukáš Červený

13. komnatu s Fredem otevírá Tereza Kostková (45). „Je to přítel mých rodičů, odmala to byl prostě strejda, tedy Strejček,“ vysvětluje herečka. Po pár minutách natáčení jí už kanou z očí slzy. Strejčkovo odhodlání a láska k životu dostanou každého. „Za ty tři roky jsme se důkladně poznali,“ říká jeho partnerka zpěvačka a herečka Jitka Molavcová. Naštěstí si před ochrnutím pro jistotu vyměnili klíče, kdy se náhodou něco dělo. Jitka se tak dostala aspoň za ním dovnitř bez vylamování zámku.

„Fred dokázal své onemocnění přijímat s nadhledem. Snažila jsem se mu pomáhat, ale spíš pomáhal on mně,“ přiznává Molavcová. Těší se, když za ním jezdí do sanatoria Charlotta v Prosečné. „Při každé návštěvě dostanu dárek, pohne dalším prstem na ruce, drží ruku ve vzduchu,“ dodala Jitka o Strejčkovi. Ten má s atletkou Jarmilou Nygrýnovou, která bohužel v roce 1999 po 19 letech manželství zemřela, dvě dcery. Už jsou samy mámy a vozí za Fredem vnoučata.

Fotogalerie
42 fotografií