Neděle 24. září 2023
Svátek slaví Jaromír, zítra Zlata
Oblačno 18°C

Král českého showbyznysu Janeček slaví 77: Unikátní poklady z archivu! První vrásky i lásky

/
 • František Janeček
  14. září 2021 ● 12:15

  Asi se narodil na šťastné planetě, přesto na štěstí moc nevěří – spíš na píli, pečlivost a odhodlání. Velkou vážnost nepřikládá ani dvěma magickým sedmičkám, které ode dneška označují jeho věk.

  „Radši bych před tou první měl třeba čtyřku,“ směje se hudebník a producent František Janeček, který má všechny důvody ke spokojené bilanci. Napsal stovky hitů, vybudoval GoJu a vyprodukoval ty nejnavštěvovanější muzikály jako Čarodějka nebo Fantom Opery. Po ramenou se ale nepoplácává. „To mě naučil můj letitý přítel a spolupracovník Karel Gott. Žertem jsem mu říkal, že je zpochybňovač. Kdykoliv se něco povedlo, pokaždé zkoumal, jak by to šlo udělat ještě lépe. Je to filosofie, která je mi vlastní,“ říká Janeček, který Blesk pustil do svého rodinného archivu.

 • 1.

  Odmalička na jevišti

  Divadlo učarovalo Františkovi už jako malému chlapci. Sousedem jeho rodiny byl navíc legendární Miloš Kirschner (†69), jehož jméno je dnes spojeno s loutkovými postavičkami Spejbla a Hurvínka. Později František založil vlastní ochotnické divadlo, a dokonce hrál v komparsu v divadle S.K. Neumann (dnes Divadlo pod Palmovkou). Stál tak na jevišti třeba s Petrem Haničincem nebo Václavem Lohniským. Třídní učitel mu však doporučení na DAMU nedal a tato cesta se uzavřela.

 • 2.

  Přišel o tatínka

  S tatínkem Františkem v 1947 v Praze na Národní třídě. „Tatínek rád hrál na harmoniku, možná i po něm mám vztah k hudbě. S bratrem mojí maminky měli výrobu prádla a oděvů, po 1948 ale o všechno přišli. Režim pak poslal tatínka jako dělníka do tiskárny, kde lil olovo. Těžká práce a jedovaté výpary se podepsaly na jeho zdraví, zemřel jako poměrně mladý, bylo mu 62.“

 • 3.

  Máma z něj chtěla lesníka

  Maminka Františka Janečeka Emílie
  Autor: archiv Blesku

  Maminka Emílie byla v domácnosti a prý měla zpočátku úplně jinou představu o synově profesní dráze. Nechtěla z něj mít umělce. Rodina proto poslala mladého Františka na zkoušky do Brna, kam měl chodit na lesnickou školu. Nebyla to šťastná volba. Nakonec Františkova sestra Ludmila, vystudovaná právnička, přišla s jiným návrhem – a ten se ujal! František je vystudovaný právník.

 • 4.

  Hvězdné Kroky

  Jako kapelník Kroků Františka Janečka vyprodával sportovní haly, nejen v Česku a na Slovensku, ale i v Polsku a v dalších zemích. Pod jeho křídly začínala řada hvězd – Michal David, Jana Kratochvílová a mnozí další. „Od pěti let jsem hrál na klavír a akordeon. Před Kroky jsem měl i jiné kapely, doprovázeli jsme třeba Pavla Sedláčka nebo Naďu Urbánkovou. Neměl jsem potřebu nás nějak pojmenovávat, prim vždy hrálo jméno interpretů. Když za mnou přišli kolegové s návrhem, ať se jmenujeme Kroky, pokrčil jsem rameny. Netušil jsem, že se to ujme.“

 • 5.

  Tři potomci

  Děti má František Janeček tři. Ze svého jediného manželství syna Filipa (42) a dceru Alici, z dalšího vztahu pak dceru Emilly Anne (13). Díky Alici už je i dědečkem!

 • 6.

  Maryla ho sbalila na bublinky

  S polskou hvězdou Marylou Rodowiczovou František chodil pět let. „Maryla je takový Karel Gott v sukních, největší polská hvězda. Má neskutečný dar udělat z každé písničky hit. Seznámili jsme se v Polsku na festivalu v Sopotech, když mě pozvala na šampaňské. Dodnes jsme přátelé a občas si zatelefonujeme. Musím se smát, když slyším ty staré drby, jak jsem ji nutil pracovat na stavbě svého domu, že mi tu dokonce jezdila s kolečkem. Kdo Marylu zná, ví, jaký je to nesmysl.“

 • 7.

  Za Gotta statisíce

  Téměř dvacet let byl František Janeček manažerem Karla Gotta. „Po revoluci jsme se někde potkali, Karel v té době bral za vystoupení dva tisíce korun a já mu řekl, že mu rád uspořádám koncert, za který mu dám sto tisíc. On úplně vyskočil, že to není možné, že nás pomluví, že chceme moc peněz. Ale přesto jsem to zkusil. Připravil to, a v této ekonomické rovině jsem mu těch koncertů domluvil dvacet,“ vzpomíná. Založili spolu úspěšnou GoJu, a i když se jejich pracovní cesty rozešly, přátelé zůstali až do Mistrovy smrti v roce 2019.  

  Fotogalerie
  42 fotografií

Články odjinud
Video se připravuje ...

Dnešní horoskopy