Ondřej Hejma se sice do paměti široké veřejnosti zapsal svým porotcováním v prvních řadách pěvecké soutěže Česko hledá SuperStar, kde si získal srdce mnoha Čechů svým drsným, ale vtipným glosováním předvedených výkonů, kromě toho je však mužem mnoha povolání a talentů. Je totiž znám jako hudebník, moderátor, publicista, překladatel i spisovatel. Kromě slavné kapely Žlutý pes založil také další hudební formaci, bluesově laděnou kapelu L. L. Jetel, a napsal několik knih.

Hejma působil i v rozhlase, kde na stanici Frekvence 1 moderoval diskusní pořad Pressklub, na Nově zase uváděl televizní soutěž Chcete být milionářem? a patřil také k dlouholetým sloupkařům časopisu Reflex. Patřil k břitkým a vtipným komentátorům české politické scény, a příležitostně se věnoval i překládání.

V roce 2018 proto celkem po právu dostal od prezidenta republiky Miloše Zemana (76) státní vyznamenání – medaili Za zásluhy o stát v oblasti kultury. Principála Divadla Na Jezerce Jana Hrušínského (65), známého odpůrce naší hlavy státu, to tehdy nadzvedlo ze židle, a hlasitě jej za to kritizoval. „Nedávno vyznamenaný estébák Ondřej Hejma dokonce několikrát opakoval, že bych se měl do smrti stydět. Za co, pane Hejmo? Za titulek, který jsem nenapsal ani neřekl? Být Hejmou, tak se stydím, to ano. Žijeme v divném světě, že?“ durdil se ve svém otevřeném dopise.

VIDEO: Ondřej Hejma v rozhovoru pro VIP zprávy

Video
délka: 00:24.43
Video se připravuje ...

Ondřej Hejma v rozhovoru pro VIP zprávy VIP Zprávy - TV Prima

Pražský rodák Ondřej Hejma vystudoval angličtinu a čínštinu na Filozofické fakultě Univerzity Karlovy a už v roce 1987 se stal zpravodajem americké agentury Associated Press, pro kterou pracoval dvaadvacet let. S hudbou začínal koncem 60. let, kdy spoluzaložil bluesovou kapelu Žízeň. Poté prošel skupinou Yo Yo Band, a Žlutého psa založil v roce 1978 společně s Ivanem Hlasem (66). Kapela získala během svého působení mnoho ocenění, mimo jiné Cenu akademie populární hudby Anděl v kategorii skupina roku. Její zatím poslední deska s názvem Stroj času vyšla v roce 2014. A nejznámější hity? Ty si jistě každý okamžitě vybaví, ať už jde o Sametovou, Náruživou, Modrou či Indiánskou dýmku míru.

Hejma se proslavil i svým dosti neortodoxním zjevem: přestože má na hlavě takzvané kolečko, udržuje si stále dlouhé vlasy. A proto je prý zvyklý na nejrůznější urážky.Kraus mi nadával do kokršpanělů, že mám vlasy jako slámu… a Knížák mi dal indiánskou přezdívku Muž s dlouhými postranními vlasy,“ smál se pro Blesk muž, který v roce 2015 podstoupil vážnou operaci srdce.

Tu neprováděl nikdo jiný než uznávaný kardiolog Jan Pirk (72), přednosta IKEMu. „Konzilium lékařů se usneslo na tom, že musím okamžitě na operaci, tak jsem šel,“ líčil tehdy. Zákroku se sice nebál, ale hrůzu měl z narkózy: „Ta trvá celou řadu hodin, tam se může stát cokoliv, to je v rukou božích.“

VIDEO: Ondřej Hejma – co mu Reflex dal a vzal?

Video
délka: 00:55.92
Video se připravuje ...

Ondřej Hejma Reflex.cz

Vše ale nakonec dobře dopadlo a on pak pět let tvořil album, které si dal ke svým kulatým sedmdesátým narozeninám. Například nahrávka s názvem Dáreček vznikala ve spolupráci s Kateřinou Pelíškovou z kapely Gaia Mesiah, písničkářem Jiřím Trpákem, kytaristou Janem Ponocným a bubeníkem Michalem Šindelářem.

„On to byl spíše ‚dáreček‘ od mých kamarádů, kteří se mnou album natočili. Tak jsem to bral v první řadě, protože jsem je neustále vyzýval k tvůrčí činnosti. Umožnili mi vrátit se ke skládání písniček, deset let jsem samostatnou písničku neudělal, a teď dvě. Pro mě to znamená veliký předěl,“ usmíval se pro ČTK oslavenec. „Trvalo to dlouho, protože všichni mají spoustu kapel a málo času. Ale nakonec to vyšlo v pravý čas, na ty narozeniny.“  Nic dalšího teď moc neplánuje, ovšem pochlubil se s přírůstkem v rodině. „Nám se narodil vnuk Hugo, a to je teď hlavní projekt, na který se soustřeďujeme,“ doplnil pro ČTK nadšeně Ondřej. 

Fotogalerie
35 fotografií