Libuše Šafránkovábyla v den svých 68. narozenin hospitalizována v pražské Všeobecné fakultní nemocnici na Karlově náměstí, kde v úterý podstoupila náročnou operaci. V pavilonu A6, kde byla přijata, sídlí onkologická klinika, klinika tuberkulózy a respiračních onemocnění a centrum plicní endoskopie. Podle syna zemřela ve středu ráno.

Oblíbená herečka už v roce 2014 onemocněla rakovinou dýchacího ústrojí. Už tehdy podstoupila náročnou operaci, při které jí byl odstraněn nezhoubný nádor plíce spolu s částí plicního laloku – později se uvádělo, že během léčby přišla o dobrou pětinu plic.

Šafránková v roce 2008 vyhrála anketu České televize „Hvězda mého srdce“ o nejoblíbenější herečku. S manželem Josefem Abrhámem vždycky tvořili krásnou dvojici - a to jak v životě, tak i na televizních obrazovkách. Dokázali to například v komediích Svatební cesta do Jiljí, Vrchní, prchni a oba se objevili i v seriálu Náhrdelník. Byli spolu už od 70. let, kdy mladá talentovaná Šafránková získala angažmá v Činoherním klubu, a slušelo jim to spolu dokonce i v pokročilém věku.

Kvůli své nemoci se musela naučit používat injekční stříkačku, přestože do té doby měla z jehel málem fobii. „Měla jsem nejdřív trému, ale sestřička, která mě to učila, řekla, že si mám myslet, že třeba dávám prádlo do pračky. Je to činnost jako každá jiná. A tak si teď i v jiných situacích říkám, ano, dávám prádlo do pračky, dávám prádlo do pračky… A jde to. Musí,“ přiznala hvězda pohádek Tři oříšky pro Popelku, Malá mořská víla či Třetí princ Motivačním diáři Evy Hruškové. V Malé mořské víle si mimochodem zahrála se svou mladší sestrou Miroslavou, taktéž herečkou, známou například coby Borůvka z komedie Jak svět přichází o básníky.

VIDEO: Tohle je nová Popelka! Šafránková, jak jste ji ještě neviděli!

Video
délka: 01:00.50
Video se připravuje ...

Tohle je nová Popelka! Šafránková, jak jste ji ještě neviděli! ČT

Kvůli své onkologické diagnóze pak v době koronavirové pandemie ani Libuška, ani její muž nevycházeli z domu. Covid byl totiž pro herečku příliš nebezpečný, a tak se oba uzavřeli před světem. Ostatně díky synovi Josefovi z nich byli už delší dobu čtyřnásobní prarodiče na plný úvazek. Roli babičky si Libuška natolik užívala, že kvůli ní odmítala i role filmové, co jí byly nabízeny. Naposledy se na stříbrném plátně objevila v roce 2014, v rodinné komedii Jak jsme hráli čáru.

Rodinná pohoda jí zkrátka byla cennější, tím spíše, když si možná díky vážné nemoci uvědomila, že s nimi nebude navždycky. „Vnoučata jsou jedno moje velké štěstí,“ rozplývala se vždy Šafránková, která mimochodem v roce 2015 obdržela prezidentskou medaili Za zásluhy. 

Ke smrti Šafránkové se kromě jejích kolegů začali vyjadřovat i někteří politici, včetně premiéra Andreje Babiše. „Paní Libuši Šafránkovou jsem měl moc rád. Její Popelku jsem viděl snad stokrát. Bez ní si neumím představit české Vánoce. A myslím, že nikdo z nás. Je mi strašně líto, že odešla. Upřímnou soustrast všem pozůstalým a blízkým,“ reagoval na síti.

Abrháma přebrala Urbánkové

Její štěstí po boku charismatického Josefa, jehož si diváci zamilovali coby zásadového doktora Blažeje z Nemocnice na kraji města, bylo ale vykoupeno krutou křivdou. Mezi mladinkou herečkou z brněnské konzervatoře a tehdy už známým hercem prý před lety okamžitě přeskočila jiskra. Traduje se dokonce, že na něj tehdy cílevědomá Šafránková ukázala prstem a prohlásila, že si ho jednoho dne vezme.

Mělo to však jeden vážný háček: Josef, o třináct let starší než ona, byl v té době zadaný. A šlo o dost vážný vztah, s herečkou a zpěvačkou Naďou Urbánkovou dokonce plánovali, že založí rodinu. Jenže jak už to bývá, citům se poroučet nedá,a zamilované hrdličky se spolu začaly tajně stýkat.

VIDEO: Zemřela Libuše Šafránková: Jaký byl její životní příběh?

Video
délka: 02:43.24
Video se připravuje ...

Zemřela Libuše Šafránková: Jaký byl její životní příběh? Videohub

Dvojí život vydržel Abrhám vést celé dva roky, než se nic netušící Naďa o hercově nevěře dozvěděla - poněkud potupně - od své kadeřnice. „Strašně jsem se do něj zamilovala. Vydrželi jsme spolu osm let. Nikdy jsme se nevzali, byl to však jeden z nejdelších vztahů mého života. A z mé strany určitě nejsilnější! Jen na ten rozchod nerada vzpomínám,“ říkala s odstupem času Urbánková.

Zatímco jí se dále v milostném životě už tolik nedařilo, ze Šafránkové a Abrháma se stal jeden z nejstabilnějších párů českého showbyznysu. Vzali se v roce 1976 a byli spolu šťastni až do Libuščiny předčasné smrti…

Fotogalerie
52 fotografií