Od 10 hodin se mohli návštěvníci ve foyeru Rudolfina podepsat do kondolenční knihy, která je na stolku potaženém černým suknem. Sám Menzel shlížel z černobílé fotografie. Před Rudolfinem, kde je výstava fotografií a panelů s textovými zajímavostmi z natáčení Menzelových filmů, vzniklo na trávníku druhé pietní místo, kde hořely svíčky a pokládaly se květiny.

Na režiséra kultovních snímků Vesničko má středisková nebo Ostře sledované vlaky zavzpomínali i politici. Ještě před oficiálním zahájením pietní akce byly před Rudolfinem umístěny květiny od pražského primátora Zdeňka Hřiba, parlament vzdal zesnulému Menzelovi hold kyticí slunečnic. Před otevřením se objevil i herec Viktor Preiss.

„Žádný film jsem s ním sice nenatáčel, ale v divadle ve Vinohradech jsme spolupracovali. Věděl přesně, co chce, a herce laskavě směroval,“ uvedl pro Blesk Preiss a pokračoval: „Měl specifický humor, vždy měl v koutku úst rošťácký úsměv a laskavý úšklebek. To pro něj bylo charakteristické. On sám byl dobrý herec, zvláště v komediálních rolích.“ Menzela před smrtí stihl navštívit v jeho domě, dokonce si společně dali víno. „Byl velmi rád, že jsem ho navštívil, a já si splnil takové své špatné svědomí. Na poslední cestu mu vzkazuji, že mu děkuji,“ uvedl dále. 

Na pietní akci se dostavil také moderátor Aleš Cibulka (43), jenž se podělil s nevšedním zážitkem o Menzelově nelásce k alkoholu a chvilkovém utrpení: „Vzpomínám, když měl výročí pan Hrabal, tak jsme vysílali z restaurace U Tygra a mě fascinovala jedna věc, že pan režisér nepil vůbec pivo, takže všichni dostali pivo a pan režisér pil perlivou vodu. A vlastně říkal, že to prostředí je mu velmi nesympatické a doslova řekl, že tam trpí.“ Ačkoliv ten film Menzel neměl příliš rád, Cibulka si z lásky k Evě Pilarové (†80) zamiloval jeho snímek Zločin v šantánu z roku 1968.

Uctění památky svého dlouholetého zaměstnavatele, ale především dobrého přítele si nenechal ujít Menzelův dvorní kameraman Jaromír Šofr (80), který natočil všechny jeho filmy. K Rudolfinu ho doprovázela manželka. „Spolupráce trvala od roku 1956 nebo 1957. Věděli jsme, do čeho jdeme, těšili jsme se na to. Já jsem vše připravil, kameru, osvětlení, to je vždy pro režiséra skvělé, že se může zabývat jen hereckým koncertem. Úspěch tkví v tom, že on před tu kameru dokázal pozvat vždycky ty správné osobnosti, bylo to často ovlivněno jeho niterným přátelstvím a podle toho volil obsazení,“ svěřil se Šofr.

V půl jedenácté se před Rudolfinem objevila herečka Anna Geislerová (44). Navzdory přání vdovy, aby lidé nechodili odění ve smutečním, přišla rudovláska v černých šatech se sladěnou rouškou. Režisérovi vzdala hold květinou. „Moje nejoblíbenější filmy od Menzela jsou Skřivánci na niti a Postřižiny. Nebyli jsme žádní přátelé, ale já si ho velmi vážím a měla jsem ho ráda.“

Není mnoho českých režisérů, kteří by dostáli velikosti Jiřího Menzela. Jan Hřebejk (53) mezi ně ale rozhodně patří a nebýt osobního rozhodnutí, pod snímkem Obsluhoval jsem anglického krále by stálo jeho jméno. Svého kolegy z branže si nesmírně vážil. „Z profesního hlediska je to taková osobnost, která nastavila laťku, protože to jeho jméno byla značka kvality a z lidského hlediska na něho vzpomínám velice dobře, protože jsem mu vděčný nejen za jeho filmy, ale i jeho dobře míněné rady,“ uvedl před Rudolfinem.

S Jiřím se naposledy viděli těsně předtím, než onemocněl. „Já jsem pak byl v kontaktu s Olinou a s panem Menzelem jsme spolu mluvili už jen po telefonu.“ Pro Hřebejka jsou Báječní muži pod klikou z roku 1978 nejzásadnějším Menzelovým dílem. „Ten film jsem u přijímacích zkoušek na FAMU rozebíral a mám ho velice rád. Hlavně pak postavu, kterou hraje on sám.“

Fotogalerie: Pieta za Jiřího Menzela (†82): Střídání…
63 fotografií

Vedle dvorního kameramana Šofra se pietní akce zúčastnil Menzelův oblíbený zvukař Karel Jaroš. Ten zavzpomínal především na režisérovy střelené nápady při natáčení. „Dělal jsem s ním Postřižiny, Slavnosti sněženek, Konec starých časů a Vesničko má středisková. Když jsme točili Postřižiny, tak tam byla roura mezi stranou dvora a Jirka tam vylezl a přešel po ní. Když to viděl kameraman Šofr, tak mu z toho bylo špatně. Ale on byl dobrej, rozuměl žertům, byla s ním sranda a žádnou zábavu nezkazil.“

A že byl Menzel bavič, potvrdil i prezident Febiofestu Kamil Spáčil: „Já mám s ním takovou humornou scénou, když jsem kdysi dávno parkoval před divadlem. On tam stál, bylo to normální parkování, ale nepřál si, abych tam parkoval a začal mi kopat do auta,“ zasmál se. Na zesnulého režiséra následně práskl, že během staršího ročníku festivalu dělal v Praze průvodce Chaplinově (†88) dceři Geraldine (76) a oba si dali panáka slivovice.

Po poledni se na pietě objevil předseda Senátu České republiky Miloš Vystrčil, ke kytici slunečnic přiložil smuteční svíčku. „Dnes vzpomínka u Rudolfina na Jiřího Menzela,“ napsal na svém facebookovém profilu.

Herec Josef Carda (64) na Menzela vzpomíná s láskou: „Dělal jsem s ním čtyřikrát a vždycky to pro mě byla taková radost,“ přiznal. O okamžitých vzájemných sympatiích s Menzelem promluvil též herec Ctirad Götz (55): „Vzpomínám na něho samozřejmě jediné v dobrém, protože jsem se s ním potkal poprvé někdy v roce 1992 v Českých Budějovicích, kde režíroval na otáčivém hledišti, obsadil mě do hry Sen noci svatojánské a nějakým způsobem jsme si asi padli do oka, protože když jsem přišel do Prahy, tak si mě tady obsadil jak na Vinohradech, tak do obou Shakespearovských her.“

Po zahájení pietní akce přišli uctít režisérovu památku nejdříve jednotlivci z řad starších fanoušků, kteří si se zájmem prohlédli panely se zajímavostmi. Před stolem s podpisovou knihou ve foyeuru Rudolfina hosteska s nasazenou rouškou vybízela hosty k dezinfekci rukou.

Vdova Olga už dříve prosila veřejnost, aby se zdržela smutečních věnců a přinesla obyčejné květiny nebo poslala peníze spolku Nedoklubko, který už 18 let podporuje rodiče předčasně narozených dětí a jehož byl Jirka patronem. Po jedenácté hodině se s košem slunečnic za každou ženu, která v organizaci pracuje, dostavily na pietní místo zástupkyně spolku.

Olga Menzelová se na pietě neobjevila, Blesku však potvrdila, že se u ní vyloučila nákaza covidem-19, a tak se prý snad alespoň objeví v Rudolfinu na večerním koncertě.

VIDEO: Nejdojemnější video: Olga zveřejnila poslední záběry Jiřího Menzela (†82)

Video
Video se připravuje ...

Nejdojemnější video: Olga zveřejnila poslední záběry Jiřího Menzela (†82). Instagram

Fotogalerie
154 fotografií