Jihlavu podle svých slov do té doby moc neznal. „Kdysi jsem tady něco točil. Párkrát jsem tady hostoval v divadle. To ale přijedete, představení skončí, dáte si kafe a zase odjíždíte,“ přiznal na videu Město Jihlava, kam ho zavál projekt Tady Vary. Ovšem ještě než v pátek 10. července v kině Dukla uvedl jeden z filmů, stihl si »Barťák« udělat krátkou zdravotní procházku městem. A byl zděšen.

„Z Jihlavy jsem viděl jen krásné náměstí, a co je zločin, ta brambora ve šperkovnici,“ rozohnil se u komunistického Prioru v centru Jihlavy. A když si vyslechl, že má objekt soukromého majitele, který za odkup a zbourání žádá 300 milionů, pohotově dodal: „Kolik? Dobře, tak já to koupím a zbourám to. Berte to jako snový závazek. Je to neskutečný zločin.“ S Bartoškou jsme se pokusili spojit, zda svoje slova myslel vážně, až do uzávěrky ale nereagoval.

V každém případě to, co by se normálně dalo brát jako obyčejná nadsázka, v případě Bartošky nemusí platit. Když se před 25 lety stal ředitelem filmového festivalu, na účtě mu přibývá nula za nulou. Jen za funkci prezidenta by měl inkasovat 7 milionů korun.

Ve velkém tak investuje do nemovitostí. Jen v Praze je majitelem čtyř bytů, navíc na lukrativních adresách. Jeden, ve kterém i dlouhá léta bydlel, má v Maiselově ulici, kousek od nejdražší pražské ulice Pařížská.

VIDEO: Jiří Bartoška: Poledňákové jsem předělal scénář Líbáš jako Bůh!

Video
délka: 04:05.08
Video se připravuje ...

Jiří Bartoška: Poledňákové jsem předělal scénář Líbáš jako Bůh! Kateřina Štíchová

Komunistický obchoďák: 200 milionů ve hře!

Říká se mu chrám totality. Měl být výstavním štítem tehdejšího socialismu. Řeč je o mědí oplechovaném obchodním domu Prior, který od roku 1983 zdobí jihlavské náměstí. Město má sice návrh na přestavbu, ale peníze chybí.

V centru Jihlavy nahradil historický Krecl. „Ten byl na přelomu 13. a 14. století jakýmsi chráněným místem ve městě pro kupce a obchodníky. Později byl přebudován na měšťanské domy,“ informoval před časem Aha! historik Zdeněk Jaroš. Před šestačtyřiceti lety jedné dubnové noci nechali Krecl komunisti odstřelit. Tajně, měli obavu z občanských nepokojů.

Současný obchodní dům Prior na Masarykově náměstí pochází z projektového ateliéru Zdeňka Sklepka. Stavěl se v letech 1978 až 1983. Město před časem vypsalo architektonickou soutěž na vizualizaci obnovy centra města. Ta by měla přijít na zhruba 200 milionů. Z dvanácti zúčastněných ateliérů zvítězil pražský MCA atelier.

To však není podstatné, peníze v pokladně magistrátu na realizaci takové gigantické přestavby celého Masarykova náměstí prostě nejsou. Obchodní dům Prior na jihlavském náměstí v současnosti patří pražské soukromé firmě Le Cygne Sportif. Ta podle získaných informací jihlavský Prior ale nehodlá prodávat.

VIDEO: Bartoška odpískal letošní Vary: MFF KV 2020 se neuskuteční

Video
délka: 00:55.72
Video se připravuje ...

Bartoška odpískal letošní Vary: MFF KV 2020 se neuskuteční MFF KV

Fotogalerie
64 fotografií