Herečka Gabriela Vránová před dvěma lety podlehla dlouhodobé nemoci. Přestože na televizních obrazovkách i na divadelních prknech ztvárnila celou řadu nezapomenutelných postav, například neurotickou učitelku Hajskou ze seriálu My všichni školou povinní, do srdcí diváků se ale zapsala především jako Anička Čiháková z Chalupářů. Právě tahle role zprvu nenápadné, podváděné ženušky, která rozkvete v sebevědomou krásku až během výletu do hlavního města, jí zajistila celoživotní popularitu.

„Když jsem otevřela scénáře, které mi poslali, tak se mi ta Anička od počátku líbila. Vítala jsem změnu, která se s tou postavou stane. Poslušná, pečlivá, sloužící, vařící pro svého muže, náfuku – úžasného Láďu Menšíka, která se mu nakonec pomstí a ukáže, že v ní je také kus krásné ženské a že to také dokáže. Lákalo mě to a bylo to velice milé,“ vzpomínala v jednom ze svých posledních rozhovorů. „V té době jsem hrála ve Faustovi Markétu a podobné těžké věci, proto jsem za toto byla ráda, za něco lehkého a příjemného, fajnového.“

VIDEO: Jak Gabriela Vránová vzpomínala na Menšíka? Pil všechno, co teklo!

Video
délka: 00:41.88
Video se připravuje ...

Jak Gabriela Vránová vzpomínala na Menšíka? Pil všechno, co teklo! Petr Macek, Petr Soukup

Malá vesnice Višňová, která se během natáčení proměnila ve vísku jménem Třešňová, se jí zapsala do paměti i díky něčemu, na co musela myslet po dlouhých třiačtyřicet let až do své smrti. Hluboce na ni totiž zapůsobil nápis na zdejším kostele. „První den, když jsem tam přijela, a procházeli jsme si tam ta místa, tak jsem si všimla, že tam bylo napsáno: ‚Hodiny odbíjejí i tvůj čas. Pamatuj na konec!‘“ líčila plavovlasá herečka, ke které vždycky neodmyslitelně patřily klobouky. Bylo to snad znamení osudu?

„Tenkrát samozřejmě pro mě představa konce byla hodně vzdálená, dnes už to tak není,“ povzdechla si v roce 2015 dlouholetá členka pražského Divadla na Vinohradech, krátce předtím, než započal její dlouhý, leč bohužel marný boj s vážnou chorobou. Nádor tlustého střeva jí sice lékaři vyoperovali, ovšem po zákroku prožívala herečka muka a poslední léta strávila upoutaná na lůžko. „Ten nápis se mi ustavičně vybavuje, vryl se mi do paměti. Je přesný pro život, lidský a na konec bychom pamatovat měli,“ svěřila se herečka Blesku koncem jara 2015.

VIDEO: Smrt Gabriely Vránové (†78) z Chalupářů: Připomeňte si slavnou herečku!

Video
délka: 00:48.34
Video se připravuje ...

Smrt Gabriely Vránové (†78) z Chalupářů: Připomeňte si slavnou herečku! Petr Macek, Petr Soukup

Mimochodem, i když postava plaché Aničky pocházela z vesnice, sama Vránová ve Višňové natáčela naprosto minimálně. „Točila jsem na Letné, točili jsme U Fleků, kde jsem tančila na stole, v noční Praze, v autobuse. Takže přímo z té dědiny zase až tolik záběrů nemám,“ přiznala s odstupem času Vránová. Mnoho scén se navíc dotáčelo v hostivařských ateliérech, vlastně veškeré interiérové záběry. Například scény, v nichž nacvičuje divadelní představení včetně polibku „na scéně“ a její žárlivý manžel dojde k závěru, že je mu nevěrná…

Fotogalerie
38 fotografií