Zpěvák David Koller (59) se po roce 90 rozhodl, že Ivanu Královi pošle pět demo snímků s jejich písničkami a požádá ho o spolupráci. K překvapení všech Ivan okamžitě kývl a za kapelou přiletěl do Prahy.

Zrovna jsme v Rudolfinu nahrávali titulní píseň k filmu Amerika, když se Ivan objevil ve studiu. Beze slov začal hrát na všechny nástroje, co mu přišly pod ruku. Přispěl asi dvaceti stopami do písničky. Měl jetlag, byl unavený, ale jak šlo o muziku, byl schopný o půlnoci vstát a nahrávat. Jel s námi dokonce turné a nechyběl na koncertě Rolling Stones na Strahově, kde jsme byli jako předkapela,“ prozradil ve studiu Blesku Michal Dvořák

Ivan nás obrovsky ovlivnil, byl z úplně jiného světa, byl to vlastně první člověk se zkušenostmi ze zahraničí, který s námi hrál. Byl neúnavný a plný nápadů, které by nás třeba ani nenapadly. My jsme se ho pořád ptali na muzikanty, které jsme znali jen z poslechu a on s nimi hrál. A on zase chtěl, abychom mu vyprávěli české vtipy, strašně rád se smál,“ vzpomíná Dvořák na několik měsíců dlouhou dobu, kterou společně prožili.

Král si přísně střežil soukromí, takže nikdo neměl tušení, že je nemocný. „Vůbec jsem to nevěděl a vzhledem k tomu, jak mladistvě vypadal, mě to ani nenapadlo. Netuším ani, jestli měl děti, ale zřejmě ne, o soukromí se nikdy nebavil,“ říká Michal. Ivan Král pro Lucii složil dvě písničky - Sen, ten otextoval Michal, a Šťastnej chlap, ke kterému slova napsal Robert Kodym.

Ivan zasáhl ale životy mnohých, a tak na něj vzpomínají i v zahraničí. Třeba zpěvák Iggy Pop (72), který se zesnulým hrál, napsal na sociální síti následující vzkaz: „Drahý Ivane, odpočívej v pokoji, brácho. Byl jsi skvělý kytarista, textař, fešák a hlavně skutečný zastánce rocku a velký přenos mně a České republice. Bože, požehnej mu.“

Poslední rozloučení s Králem zřejmě proběhne v Americe, kde český muzikant žil. Kapela se ho nezúčastní, ale když bude možnost, určitě pošlou kondolenci a vzpomínku.

VIDEO:  Zesnulý Ivan Král: Coby producent pomohl Lucii k albu dvacetiletí

Video
délka: 03:25.12
Video se připravuje ...

Zesnulý Ivan Král: Coby producent pomohl Lucii k albu dvacetiletí Lucie

Fotogalerie
20 fotografií