Učí jevištní řeč na DAMU a má co dělat, aby to zvládala. „Není mi pořád hej. Jsem unavená, neustále chodím po doktorech, berou mi krev a dělají všelijaká vyšetření,“ líčí smutně Altmannová, která už nemá chuť se postavit ani před kameru. „Trápí mě zdraví, a všechno, co se vlastně teď točí, jsou takové rychlokvašky, a to mne nebere,“ říká.

A právě proto kývla na inkriminovaný německý film a roli za 150 tisíc. „I když ne velká, tak to byla pěkná role za slušné peníze. Konečně jsem měla z práce radost. Umím německy, no prostě v ničem nebyl problém,“ vypráví herečka. Potom ovšem ke slovu přišla jedna bavorská kostymérka, a bylo zle. Altmannovou oblékla do tenoučké sukénky a punčocháčků a vyslala na plac.

„Takřka polonahá jsem tedy v zimě běhala v Liberci a Děčíně po nádraží a po třech dnech pro mě přijela záchranka,“ vypráví Altmannová. Herečka nastydla a skončila na JIP s akutním zánětem močového měchýře. Bylo to vážné a lékaři jí sdělili, že v příštích týdnech si nemůže dovolit filmovat. „A tak jsem ten film musela vzdát, nemohli na mě čekat,“ komentuje.

A pak už to jelo ráz na ráz. Z nemocnice se nakonec po nesčetných zdravotních komplikacích vrátila sice domů, posléze ale skončila v IKEM, kde jí prováděli výplň srdečního ouška. „A od té doby mé zdraví stále hapruje,“ posteskla si Altmannová, kterou jsme navštívili v Černošicích u Prahy, kde už padesát let žije se svým manželem, malířem Jiřím Altmannem (77).

„Víte, peníze jsou pěkná věc. Nejsou ale zdaleka všechno. A to učím i svoje studenty, že by se člověk kvůli nim nikdy neměl přetrhnout. Důležitější je zdraví a dobrý pocit z toho, že si držíte svoji úroveň. I když třeba já si pro tyto svoje zásady už před kamerou neškrtnu,“ uzavírá celou věc Altmannová.

Fotogalerie
16 fotografií