I když se herec, scenárista a spisovatel Zdeněk Svěrák musí poslední dobou potýkat se smrtí ve svém okolí, smysl pro humor ho neopouští. „Humor je podle nás jedinou důstojnou zbraní proti smrti. My se jí bráníme a děláme si z ní legraci, i když s ní vždycky prohrajeme. I když nám někdo z kamarádů umře, tak ten večer hrajeme. A naplno,“ prohlásil v pořadu Výzva televize Seznam.

„Hraní nás baví čím dál víc. Člověk si uvědomuje, že mu nezbývají desetiletí, ale jen roky – a co my víme, třeba jen měsíce. To hraní do smrti se prostě tak nějak neplánovaně děje…“

Vzhledem ke stále se zvyšujícímu věku herců, kteří divadlo zakládali a hráli v něm od prvních divadelních her, je však potřeba soubor obměňovat, alespoň lehce. Přestože si vždycky Cimrmani zakládali na faktu, že jsou to samí neherci, bývalí kulisáci, učitelé a intelektuálové, a jejich „netalent“ byl častým zdrojem narážek během her, již před nějakým časem s nimi začal hrát Vojtěch Kotek (31), syn nedávno zesnulého Václava Kotka. O něm ale opravdu nelze říct, že by byl neherec, je totiž známý z mnoha filmů, seriálů a také z dabingu. Po smrti Ladislava Smoljaka (†78) navíc nastoupil do sboru další „profesionální“ herec, oblíbený Miroslav Táborský (59). Nyní obohatí divadelní prkna další herecká hvězda: Českým lvem oceněný herec Ondřej Vetchý (57). Ten je podle všeho velkým fanouškem tohoto chytrého humoru, jenž ke svému docenění vyžaduje znalosti české historie a literatury. Vetchý si podle Svěráka o roli sám řekl! „Ozval se nám, že jestli jsme v nouzi, tak on se cokoliv naučí,“ směje se Svěrák.

Zatím mu tedy byla nabídnuta role náčelníka Karla Němce v Dobytí severního pólu. „Je to pro něj, myslím, lahůdková role. Domluvili jsme se a v listopadu bude mít první představení,“ dodává v televizi Seznam Svěrák.

Divadlo Járy Cimrmana, které svou koncepcí vychází z mystifikace o zneuznaném géniovi, je výjimečné v mnoha směrech. Například tím, že v něm nehraje žádná žena (přestože o ženské role není v jejich hrách nouze) a že na repertoáru je pořád všech patnáct komedií, které od roku 1966 vznikly. Divadlo má koneckonců pořád na řadu měsíců dopředu vyprodáno. „Pro mě je důležité, že ty komedie nestárnou. My stárneme,“ dodává Svěrák s tím, že ho vždy potěší, že hry, které stvořil, stále baví nové a nové generace diváků.

VIDEO: Co znamená Po strništi bos? Zdeněk Svěrák prozradil tajemství názvu filmu!

Video
délka: 04:23

Co znamená Po strništi bos? Zdeněk Svěrák prozradil tajemství názvu filmu! Bioscop

Fotogalerie
32 fotografií