Vyšlo to najevo na křtu knihy Petra Macka s názvem 1989 očima 30 slavných osobností. „Revoluční rok jsem prožívala dost intenzivně. Komunista mě nepustil studovat, tak jsem se vyučila na sekretářku. Uměla jsem šíleně rychle psát na stroji. Dokonce jsem měla asi čtyři sta úderů za minutu!“ pochlubila se herečka Blesku.

Tuto dovednost využila i ve svém prvním angažmá – v Realistickém (dnes Švandově) divadle. „Byla jsem tam tehdy moc hýčkaná, protože jsem tam psala na takové blány, na kterých se nesměl udělat překlep. Ty se pak daly do cyklostroje a množily se,“ vzpomínala na reálie roku 1989. Díky svým rychlým prstům se dostala dokonce až k Václavu Havlovi (†75), pro něhož psala také na stroji. Jedno slovo herečku dodnes straší. „U státnic jsem psala slovo »socialistický « a tam jsem se dostala dokonce na čtyři sta šedesát úderů za minutu,“ pochlubila se Ilona.

Kniha 1989 očima 30 navazuje na knihu 1968 očima 50. Obě jsou momentálně v prodeji. 30 let po sametové revoluci v knize vzpomíná na osudné události 30 osobností ze světa kultury. Těch, které už byly na vrcholu slávy, i těch, které se teprve začínaly prosazovat. V knize hovoří Eliška Balzerová, Daniela Kolářová, Tomáš Töpfer, Michal Suchánek, Pavel Nový a mnoho dalších.

Fotogalerie
13 fotografií