Stalo se to v pondělí 18. června 2018. V Národním byla na programu derniéra neboli poslední představení Špinarovy inscenace Čechovových Tří sester, ve kterých Postránecký brilantně ztvárnil postavu Čebutykina. Už tenkrát bojoval se zákeřnou nemocí. Ačkoli mu už tou dobou bylo velmi zle a v roli ho už zastupovali kolegové, derniéru si chtěl stůj co stůj, byť s vypětím všech sil, odehrát sám.

„Byl úplně jiný. Méně komický a rtuťovitý, více jímavý,“ zavzpomínal ve svém smutečním projevu nad rakví umělecký šéf činohry ND Daniel Špinar (39). „A pak Václav udělal něco neobvyklého – v nenápadném gestu položil tvář na divadelní prkna a políbil je! Ne každý si toho všiml...“ prozradil šéfrežisér.

A potom citoval slova, mrazivá slova, která herec říkal ve své roli: „Třeba se nám jenom zdá, že existujeme, a vlastně ani nejsme...“ Postránecký už tehdy nejspíš tušil, že se na prkna milovaného Národního divadla asi nikdy nepostaví. Derniéra Tří sester byla zároveň jeho posledním vystoupením v divadle, jehož členem byl dlouhých 40 let.

VIDEO: Podívejte se na záznam posledního rozloučení s Václavem Postráneckým v Národním divadle

Video
délka: 48:54.15

CELÝ ZÁZNAM: Pohřeb Václava Postráneckého (†75): Zlomení kolegové před rakví redakce Blesk

Fotogalerie
211 fotografií