Při oslavě sedmdesátin si postěžoval na zdravotní stav. „Mám to horší než Ježíš, zmrtvýchvstání mám každé ráno,“ svěřil se. Bylo mu již hodně ouvej. Trápily ho žaludeční vředy, od nich velké bolesti, kvůli ledvinám velmi trpěl, jednu měl mít podle Bolka Polívky (69) údajně menší než tu druhou. Proto šel ochotně ke křížku.

„Už nepiji ani nekouřím dva roky, najednou mě to přestalo bavit,“ přiznal se. Už v roce 2017 si nemohl ani dojít pro Cenu města Třebíče, v jeho rodišti ho musela na slavnostním ceremoniálu zastoupit manželka Jana. Pecha zemřel ve čtvrtek ráno kvůli dlouhodobým zdravotním obtížím.

Vedle slavné role anděla ve filmu Dědictví aneb Kurvahošigutntag a kunsthistorika Fábery v Pupendu proslavil Jiřího Pechu i Anděl Páně. Režiséra úspěšné pohádky Jiřího Stracha (45) jeho smrt zasáhla. „Přišel jsem nejen o Zilvara z chudobince ze seriálu Bylo nás pět, ale i o tátu starého Lotranda, který mi předal to největší poučení: Hlavně, chlapče, nepracuj,“ vzpomíná Strach.

„Pro mě je ale Pecha především svatým Mikulášem z obou Andělů Páně. Věřím, že teď už chodí po tom pravém nebi a vidí, jak je to tam doopravdy. Byl to úžasnej kumpán a parťák, snad u nebeské brány nevyfasuje nějakého Matlu,“ doufá režisér.

Tři dcery

Jiří Pecha byl dvakrát ženatý. Z prvního manželství má dceru, která žije v Austrálii, se svou druhou manželkou má dvě dcery, ta mladší chodí na střední školu.

Kde se vzal Peca?

Jeho přezdívka Peca údajně nevychází z jeho příjmení, jak by se na první pohled mohlo zdát, ale měla by být zkratkou slova pecivál – během studia na Janáčkově akademii múzických umění podle svých hereckých kolegů prý nepatřil mezi nejpilnější studenty...

Fotogalerie
47 fotografií