To, že má syn Jany (71) a Viktora (71) Preissových potíže, se kterými teď bojuje v léčebně Jemnice na Vysočině, se začalo plížit do jejich života velmi nenápadně.

„Začnou se objevovat maličké problémy, kterým dáváte zástupná jména, ze začátku vás totiž nenapadne, že jde do tuhého. Potřebuje se ráno dospat... Odvolal práci... Ne, táta dnes nejede do dabingu, je nemocný...“ popisuje Martina. „Vrší se to, prohlubuje, je to četnější, častější… Pak se teprve něco stane,“ říká manželka.

A pak se skutečně něco stalo. „Manžel přestal fungovat, byl celé dny zavřený v zatemněném pokoji. Nadměrnou konzumací alkoholu si prohluboval depresi. Možná měl nejdřív deprese, které chtěl přepít, nebo mu pití spustilo deprese, těžko říct, kde je příčina a kde následek. Už se to ale nedalo unést. Odmítal práci, nebyl schopný s námi, s rodinou, žít,“ vzpomíná herečka známá především ze seriálu Redakce na těžké chvíle v loňském rozhovoru poskytnutém časopisu Vlasta.

Nepomáhalo jí ani to, když si stále dokola opakovala, že je Martin nemocný. „Máte na něj vztek, zase jste mu uvěřila, a on vás zase zradil. V tu chvíli nejste schopná dohlédnout, že to nedělá schválně, aby vás zraňoval. Bolí to. A pak vám buď dojde trpělivost, nebo nedojde. Ale naučilo nás to spolu víc mluvit,“ dodává Preissová.

Přes všechno, čím si museli projít, když v roce 2014 skončil na psychiatrii na Karlově náměstí, pak v protialkoholním sanatoriu a za poslední dobu několikrát v jemnické léčebně, se na něj nevykašlala. „Já bych to nedokázala. Jsem máma, máme děti, to nejde zrušit tím, že řeknu – já jdu pryč!“ má jasno Martina, která má s Preissem dva syny – osmiletého Šimona a desetiletého Matouše. A právě rodina a práce, do které si chodila odpočinout, ji v nejhorších chvílích držely nad vodou. A nejen to.

Spoluvina

Herečka podstoupila i konzultace s psychologem. „Za těch pět let jsem tam byla třikrát. A vždycky jsem měla pocit, že to všechno přece sama vím. Připadalo mi, že říkám hrozné banality... Nejcennější pro mě bylo vlastně první sezení, terapeutka mi řekla – jste zodpovědná sama za sebe a tady máte dvě děti, určete si svoje priority, váš partner je zodpovědný taky sám za sebe... Jako by mě zbavila spoluviny,“ svěřila se v rozhovoru v květnu 2018.

Moc dobře si ale uvědomuje, že je to pro Martina celoživotní boj. „Damoklův meč bude viset nad naší rodinou nadosmrti. Závislost není vyřešené téma, může udeřit kdykoliv a i s tím se musíte naučit žít,“ vysvětluje. Kvůli tomu, čím si musela až do morků kostí projít s mladým Preissem, je prý schopná závislost rozeznat ve svém okolí. „Manžel říká, že by mě mohli zaměstnat v Celní správě. Jen bych seděla u kávy na letišti a nenápadně hlásila lidi, co jdou kolem,“ popsala s humorem.

VIDEO: Preiss znovu v léčebně! A kam zmizela Munzarová po pohřbu otce?

Video
délka: 02:53

Preiss znovu v léčebně! A kam zmizela Munzarová po pohřbu otce? Luboš Procházka, Lukáš Červený

 

Fotogalerie
43 fotografií