Na televizních obrazovkách se vryl do paměti dospělých diváků jakožto představitel vzteklých a pedantských postav, jeho slavná hláška „formuluj přesně!“ z komedie Ten svetr si nesvlíkej se ostatně zažila v mnoha rodinách. Do myslí dětí se však vtiskl především jako hlas kreslené dvojice Macha a Šebestové.

Těm totiž Nárožný vdechl život nejen ve Večerníčku, ale i na mnoha dlouhohrajících gramofonových deskách před neuvěřitelnými 36 lety. Premiéru měli tihle dva žáci z 3.B s utrženým kouzelným sluchátkem v ruce v roce 1982.

„Děje se mi strašná věc. Netušil jsem, že po mně zbyde jen Mach a Šebestová. Vždyť já udělal i jiné věci,“ smál se nestárnoucí Petr Nárožný, jehož původním povoláním je mimochodem stavební inženýr. „Pohádky mám rád, ale nelíbí se mi některé moderní prvky. Podle mne má být princezna krásná, něžná, má dělat drahoty a ne jezdit na koni a střílet jako ostrostřelec. Princ nemá být žádná bábovka, tak jak ho v nových pohádkách občas vidím.“

„Co v pohádkách pro děti vůbec nemá být, je ironie. To děti nechápou,“ dodal Nárožný, který spolu s herečkami Bárou Seidlovou (37) a Nikolou a Danielou Zbytovskými pokřtil novou pohádkovou knihu. Ostatně také Seidlová, již si mnozí zamilovali jako exotickou princeznu Zubejdu z hravé a rozezpívané pohádky Karla Smyczka (68) Lotrando a Zubejda, vypadala skvěle. Ani na ní se dvaadvacet let od doby, co jedla chleba s tvarohem spolu s Jiřím Strachem (45), příliš neprojevilo.

Mezi hosty křtu byla dále například operní pěvkyně Andrea Kalivodová (41) se synkem Adrianem (4), houslistka Markéta Muzikářová (42) přišla se synem Nikolasem (5), který se již zotavil poté, co ho v létě opařili v jídelně, a dostavila se také herečka Eva Hrušková (66), která má nejen s pohádkami, ale i s dětmi velké zkušenosti.

VIDEO: Na co vzpomíná Petr Nárožný?

Video
délka: 00:37.07

Vzpomínka Petra Nárožného Reflex.cz

 

Fotogalerie
32 fotografií