Hrajete největšího záporáka. Jaký je?
„Je to psychopat! To bylo také první slovo, které mi režisérka Olga Dabrowská řekla, když jsme se setkali u nás v divadle a lákala mě do filmu. Říkala: Měla bych pro tebe zajímavou, ale těžkou roli. Je to psychopat! A potom mi o něm dlouho povídala, až s takovou dokumentaristickou vášní, s odbornými a vědeckými postřehy. To mě zaujalo. Dohodli jsme se, že ho uděláme jako studii. Ne jako vymyšlenou postavu, která se bude chovat absurdně. Chtěli jsme, aby působil skutečně.“

Jak se chová?
„Za každou cenu chce udržet rodinu, ale ta s ním být nechce, není s ním k vydržení. Moje osoba, Albert, má přitom pocit, že dělá to nejlepší, co pro rodinu může udělat. Vůbec není schopen pochopit, jak strašným způsobem se chová a proč ho rodina nakonec opustí. Přitom jim kope v noci opilý do dveří a své exmanželce nechá odebrat dceru.“



Váhal jste, zda do takto drsné role jít?
„Naopak. Jsem rád, že dostávám nabídky na role z obou stran spektra. Jak na sympaťáky a kladné hrdiny v komediích, tak na padouchy. Pak jako herec nejste zaškatulkovaný, což je nejlepší. Ze škatulky se totiž těžko dostává. Rád občas zabrousím do temných stránek lidské osobnosti, protože nikdo nejsme jen bílý nebo černý. Každý v sobě máme spoustu tajemství a temnot. Pro mě bylo zajímavý, že jsem nedávno měl v Dejvickém divadle premiéru představení Absolutno, tak jsme tam toto téma taky naťukli. To mi pomohlo.“

V čem?
„Najednou pochopíte, že psychopat není agresivní člověk, který vás na prvním setkání zfackuje, ale naopak to bývají lidi, kteří jsou velmi milí, sympatičtí a inteligentní. Ale umějí perfektně manipulovat. Zajímavé je, když zjistíte, kolik psychopatů se pohybuje v oblasti vysokého managementu firem, a dokonce i ve vysoké politice.“

Měl jste nějaký konkrétní vzor?
„To ne, i když samozřejmě, jak na roli pracujete, tak vás občas někdo napadne. Ale během práce si řeknete: Ne, to nebyl on, protože tento člověk má alespoň nějakou empatii. (směje se) Psychopat je neempatický, opravdu nemocný stroj na manipulaci a na trápení lidí.“

Musel jste kvůli této roli něco studovat?
„V první řadě jsme o postavě hodně diskutovali s režisérkou. Čerpal jsem ze scénáře a musel jsem i zavzpomínat. Kdysi jsem studoval střední pedagogickou školu, obor vychovatelství. Mám maturitu z psychologie, takže jsem zapátral ve věcech, které jsme se kdysi učili. Tak jsem tu postavu postupně skládal ze střípků, které jsem někde našel.“

Zažil jste náročnější přípravu na roli?
„Nejdéle jsem se chystal na film Kvarteto, to jsem chodil na housle víc než rok! A to proto, abychom dosáhli alespoň částečné iluze, že jsem houslový profesionál. Těsně před natáčením jsem musel cvičit dvě hodiny denně. Přitom jsem na housle nikdy nehrál, jen v dětství na klavír. Ale musím říct, že to mi tehdy docela šlo.“ (směje se)

KONKURZ NA HITLERA

Je Albert v Ceně za štěstí největší grázl, kterého jste kdy hrál?
„Jeden byl ještě horší! Kdysi jsem pro německou televizi dělal Adolfa Hitlera. Byl to hraný dokument o významných německých osobnostech. Točil jsem díl o jeho politickém vzestupu v době, kdy mu bylo asi třicet let. To byla nejzápornější postava, kterou už nikdy ničím nepřekonám.“

Nejste mu příliš podobný. Šlo o náročnou masku?
„Ani ne, sám jsem se divil! Nalíčili mě, učesali, dali mi knírek, navlékli uniformu. Když jsem přišel do místnosti, kde seděla německá produkce, tak se všichni lekli. Ukazovali mi, jakou mají husí kůži!“

Jak jste se k té roli dostal?
„Dělal jsem na ni casting. Nakoukal jsem si kvůli tomu na internetu Hitlerova gesta. Myslel si, že je strhující, a tenkrát i byl. Museli jsme ho ale udělat tak, aby nešlo o parodii, což bylo těžký. Studoval jsem ho docela hodně a pak jsem si ho s chutí střihnul.“

Využil jste to ještě někdy?
„Ne! Ale kdybych ho měl ještě někdy hrát, tak v nějaké komedii, kde bych ho mohl zesměšnit. To by byla radostná práce.“ (směje se)

Většina herců tvrdí, že záporáci se hrají líp. Máte to taky tak?
„Obojí má svoje. Samozřejmě záporná postava má spoustu zákoutí, takže může být pestřejší a dráždivější pro diváka. Ale na druhou stranu jsem hrál rád i kladný role. Když si třeba vzpomenu na doktora Auředníčka ve Zločinu v Polné, což byla ryze charakterní postava, byl pro mě zajímavý právě v hledání jemných nuancí kladné, statečné a čestné osobnosti. Na každé roli si můžete najít to, co vás bude zajímat. A když to baví vás jako herce, přenesete to i na diváka. A potom to baví i jeho.“

DETEKTIV ZE STARÝCH ČASŮ

Momentálně jste nezvykle zarostlý, je to kvůli dalšímu natáčení?
„Přesně tak. Právě teď začínám pro Českou televizi točit s Jaroslavem Brabcem seriál, který se jmenuje Zločiny velké Prahy. Je to dobovka z 20. let, kdy se Praha rozšiřuje o vesničky, které k ní byly přičleněny. Hraju inspektora, který vyšetřuje detektivní případy, co se v okolí Prahy dějí.“

Takže to bude pro změnu kladná postava?
„Úplný klaďas se vším všudy! (směje se) Moc se na to těším. Bude to výpravný seriál s tím, co mají diváci rádi. V dobových oblecích, nákladných kostýmech, nebudou chybět kočáry, auta, moc hezké lokace. Těším se i na kolegy – Lenku Vlasákovou či Jirku Langmajera. Je to pěkně napsané, tak mě moc bavilo číst scénář. Půjde o typ detektivek, které mají lidi rádi.“

A ještě k tomu historický, to se zase musí líbit vám…
„To je pravda, však jsem chtěl kdysi historii studovat! Mám rád památky, hrady a zámky. A nejradši v zimě, kdy jsou zavřené, nechodí tam turisté a vypadá to, že spí. Na nádvoří máte vyšlapaný pěšinky, jste tam sám a můžete historii vnímat naplno. Jednou bych chtěl skončit jako kastelán!“ (směje se)

ZKÁZA DIVADLA

Zanedlouho poběží v televizi nový seriál Zkáza Dejvického divadla. A tam hrajete sám sebe…
„Ano, jen je potřeba připomenout, že to není hraný dokument. Je pravda, že Mirek Krobot při psaní postav vycházel z nás. Inspiroval se tím, jak tam žijeme a co zažíváme. Ale scenáristicky je to přifouknutý tak, aby to pro diváka bylo zábavnější. Bude to hodně nekorektní seriál. Nekorektnější než třeba Čtvrtá hvězda. Ale už jsme měli projekci a mně se to moc líbilo!“

Kdybyste měl pozvat na jedno své představení, které by to bylo?
„Na všechna! (směje se) Ale hlavně na naši novinku, na Absolutno. Je to kabaret podle Čapkovy Továrny na absolutno, kde je i hudba a písničky, takže tam i zpíváme. Zase jsem si vzpomněl na dětství. Jako malý jsem chodil do sboru, a to poté, co jsem neuspěl jako závodní plavec. Zpívání mi šlo podstatně lépe!“

Fotogalerie
26 fotografií

VIDEO: Dvojník hollywoodské star Keanu Reevese! Proč Plesl změnil image?

Video
Video se připravuje ...

Dvojník hollywoodské star Keanu Reevese! Proč Plesl změnil image? Markéta Reinischová, Aleš Brunclík