Přestože na první pohled působí jako křehká a porcelánová panenka, která se rozbije, jakmile do ní někdo lehce šťouchne, Vlastina Svátková rozhodně klame tělem. V životě musela zdolat nejedno příkoří, dokonce se potýkala i s domácím násilím. Dokázala si však dupnout a dodnes se snaží dokázat, že zvládne vše, co si zamane.

Poté, co se jí úspěšně podařilo zvítězit nad bulimií, která ji sužovala od puberty, rozhodla se, že je na čase pomoct ženám, které jsou na tom podobně jako ona. Před jedenácti lety proto z vlastní iniciativy zkontaktovala sdružení Anabell.

Když pak byla pozvaná do svépomocné skupiny mladých žen stejného věku, jako bylo tehdy i jí, se zoufalstvím si uvědomila, že vlastně vůbec neví, co má dělat: „Všechny na mně visely pohledem a já jen mlčela. Nedokázala jsem říct nic inteligentního. Myslela jsem si, že pomáhat je strašně jednoduché, že tam přijdu, něco chytrého jim řeknu, a ony se začnou mít rády! Bláhová Vlastinka… Je to běh na dlouho trať. Na několik dlouhých let. Možná na celý život,“ svěřila se na sociální síti.

Plavovlasá herečka se však nevzdala a rozhodla se, že ženám, dívkám i dětem, které bojují s anorexií, bulimií, anebo si ubližují jiným způsobem, podá pomocnou ruku jinak: a tak vznikla její kniha Prostor pro duši. Tento zážitek pro ni byl cenným podnětem. „Abych něco udělala. Abych něco řekla, když jsem tehdy zahanbeně mlčela,“ vysvětlovala Svátková s tím, že z každé její prodané knihy putuje další částka na účet organizace. Žena, která si tam přijde pro radu nebo pro pomoc, pak může dostat odbornou péči zdarna.

VIDEO: Vlastina Svátková: Z bulimie jsem se musela vypsat!

Video
délka: 02:51.67

Vlastina Svátková z GangterKy: Z bulimie jsem se musela vypsat Petr Macek, Jan Jedlička

Fotogalerie
62 fotografií