Ke konci každého roku přichází pro Vendulu Pizingerovou (dříve Svobodovou) velmi náročné období. Spoustou lidí okolo jsou jí totiž neustále připomínány narozeniny Karla Svobody i jejich dcery Klárky. Není se tak čemu divit, že jakákoliv výročí nemá ráda.

„Mám toho v hlavě tolik, že některé věci vytěsňuju. Mně prostě výročí nic neříká, jsem symbolik a během roku mi tyhle záležitosti připomínají úplně jiné okamžiky než právě ta konkrétní data," uvedla Pizingerová v rozhovoru pro časopis Téma.

Letos by ale Karel Svoboda býval oslavil kulaté 80. narozeniny a takové významné jubileum se prostě jen tak přejít nedá. U této příležitosti se na skladatelovu počest konal koncert v hudebním divadle Karlín, na kterém však Pizingerová chyběla. Důvodem prý bylo selhání propojení koncertu s její nadací Kapka Naděje.

Na Karla tak nakonec zavzpomínala doma. „Moc nechodím na hroby. Asi je to hrozný, ale já prostě svoje blízké nemám spojené s místem hřbitova. Na dušičky navíc nechodím na hřbitov programově, to mi znechutili novináři, kteří vždycky sledovali, kdy tam jdu a co jsem donesla," vysvětlila, proč ji u hrobu bývalého manžela nikdo neuvidí.

U dcery Klárky, která ve čtyřech letech zemřela na leukémii, ale letos udělala výjimku. „Na Klářině hrobu jsem letos v srpnu byla. Poprvé mě tam taky doprovodil Pepa, což mě od něj mile překvapilo," svěřila se. Její nynější manžel, Josef Pizinger (30), měl dokonce šanci se s Klárkou ještě poznat. „Když jsme se poprvé setkali, Klára ještě žila. Hráli si spolu na skákacím hradě. To je hrozný, co?"

Nakonec se ještě vrátila ke Karlu Svobodovi a v dobrém rozmaru dodala, že kdyby teď žil, už by spolu kvůli rozvoji techniky bydleli asi někde v Mongolsku. „Karel byl technicky založený, už proto, že techniku používal ke své práci. Takže si myslím, že by ho to docela bavilo," odpověděla Pizingerová na dotaz, jestli by se Svobodovi líbil rozmach sociálních sítí.

VIDEO: Syn Karla Svobody o tátovi: O jeho problémech jsme se bavili

Video
délka: 02:16.96

Syn Karla Svobody o tátovi: O jeho problémech jsme se bavili Kateřina Štichová, Jan Jedlička

Fotogalerie
42 fotografií