Přestože se objevil v angažovaných filmech jako Atomová katedrála či v seriálu 30 případů majora Zemana, s komunisty to měl Krampol nahnuté. Do strany totiž nikdy nevstoupil, i když o tom uvažoval. Měl prý strach o práci. „Jednou mě jeden režisér obsadil do filmu, jenže pak za mnou přišel a ukázal mi scénář, na kterém bylo napsaný obsazení, ale moje jméno přeškrtnutý. Místo mě tam byl ručně připsaný František Vicena. Že jako tu roli má dostat místo mě on. Tak jsem si říkal, hergot, a přemýšlel nad tím, jestli bych kvůli existenci do strany neměl vlízt, jako někteří mí známí,“ přiznal herec v knize 1968 očima 50, která mapuje osudy českých hvězd po okupaci.

„Tenkrát mě chytil Láďa Potměšil s Pepíkem Abrhámem, šli jsme na Kampu, kde mi vysvětlili, že jsem kretén a že bych se svou povahou za dva dny zešílel. Rozmluvili mi to a já si uvědomil, co jsem řekl za blbost. Ale koketoval jsem s tím, přiznávám. Blbý to bylo třeba v Národním divadle, to mi vyprávěl Bohoušek Záhorský. Jak si je zavolali v padesátých letech, a řekli jim, že buď budou s nimi budovat socialismus, nebo jestli půjdou proti nim, skončili. Tam zlomili Jaroslava Marvana. To byl pak jejich velkej kůň,“ říká herec, který prý zvažoval i emigraci. Už měl domluvenou práci jako plnič konzerv ve Švédsku, ale nakonec zůstal doma kvůli matce. 

„Kdo byl absolutní zloun, to byla herečka Světla Amortová. Hrozný hovado byl i Antonín Dvořák, normalizační vedoucí dramatického vysílání Československé televize. Kvůli němu jsem si osm let neškrtl. Když byl ještě uměleckým ředitelem divadla na Kladně, chtěl mě do souboru, že na mě postaví repertoár. Ale já chtěl do Divadla Na Zábradlí, protože jsem věděl, že je tam režisér Jan Grossman, tak jsem Dvořáka odmítl. Pak se mi mstil. Když jsem dostal roli v televizním filmu Zamřížované zrcadlo, Dvořák ho nechal zničit. Přitom to byla nejlepší role mých mladých let,“ lituje Krampol.

Za nejhoršího přisluhovače režimu pak považuje Přemysla Kočího, někdejšího ředitele Národního divadla. „Strašnej zmetek. Vyhodil paní Vlastu Fabiánovou a zničil ji. Dana Medřická měla kvůli němu roztrhaný srdce, ničil Karla Högera…  Vždycky, když na to vzpomínám, říkám, co my jsme za národ? Všechny svoje velký osobnosti jsme utrápili. Ať to byl Jan Werich, ať to byl Vlasta Burian. Všechny jsme je zničili…,“ dodává herec.

Fotogalerie
31 fotografií