Poté, co se Vláďa Šafránek, bývalý zpěvák kapel Harlej a Walda Gang, rozvedl se svou manželkou, dostal do péče ani ne desetiletou dceru Kamilu.

„Jeho bývalá žena v té době trošku hýřila, ale později spolu normálně vycházeli. Až jsem v duchu – to jsem mu ale nikdy neřekl – přemítal, proč se vlastně rozváděli. Kdykoli jsme se potkali takhle dohromady, byla legrace,“ vzpomíná Šafránkův velký přítel Václav Upír Krejčí. A dodává, že nádherný vztah měl Šafránek hlavně s dcerou Kamilou.


„My se s taťkou milovali. Byl to můj nejlepší kámoš. Nikdy se nechoval jako klasický táta, byli jsme dva pankáči. Byl to borec, měli jsme skvělý vztah,“ přiznala dcera Kamila, která si poslední chvíle s otcem vytrpěla.

„Vláďa byl hodně nepříjemný, jak mu bylo blbě. Chodila za mnou a naříkala: On mě zase poslal do háje, ať za ním do nemocnice nechodím. Bylo to těžké,“ prozrazuje Upír Krejčí.

Milovali se natolik, že ji  táta brával i na koncerty, když zpíval v Harleji. Kamile nebylo ani deset let. „Byla to od mládí rockerka, byla s ní sranda a prostě chtěla být s tátou. Byli jsme něco jako její partička strýců. Vláďa se snažil, aby byla v pohodě, a my se snažili taky. Dodnes jsme všichni připravený jí kdykoliv s čímkoliv pomoci. Vždycky to, myslím, bude ta naše malá Kamča,“ říká Tonda Rauer, kytarista kapely Harlej, v níž Šafrda nazpíval třeba hit Svařák.

A na koncerty jezdila i později, v době, kdy Šafrda zpíval ve Walda Gangu, což se příliš nezamlouvalo Pavlu Páskovi, který měl o výchově jinou představu. „Přesvědčil jsem ho, že to není dobrý. Tenkrát jí bylo asi 15 a mně přišlo, že je to pořád ještě mladý člověk, který by měl dělat něco jiného, než trávit večery s rockovou kapelou v prostředí, kde se to všechno odehrává,“ vzpomíná Pavel Pásek.

Že žil Šafránek rockerským životem naplno, dokazuje i zpráva, kterou poslal kdysi Krejčímu. „Upíre, já byl osm let na pervitinu, a do toho ještě kalil, zničil jsem si všechno uvnitř v těle…“ A bohužel měl pravdu. To dohromady s vrozeným problémem – plicní hypertenzí – a nakonec i s potížemi se srdcem bylo smrtelným spojením.

„Pamatuju si, že ty problémy přišly někdy před třema lety, po konci úspěšné šňůry,“ loví v paměti Pásek. Tenkrát jeho přítel a tahoun Walda Gangu zkolaboval přímo na pódiu. „Bral jsem to jako jednorázový kolaps. Říkal jsem si, že přišla ta výstraha a bude se aspoň víc hlídat. Ale že bych z toho byl vyděšený, to ne, myslel jsem, že si dá voraz a pojedeme dál,“ říká Pásek. Jenže nejeli a už nepojedou. 

„Táta umíral pět let. Opakovaně mi říkal: Kami, já chcípnu. Já už se odtud nedostanu. To potom povídal všem, takže mu už nikdo pořádně nevěřil. Fakt nikdo nepočítal s tím, že to táta zalomí tak rychle,“ přiznala serveru Extra.cz dcera Kamila. A pokračovala: „Jenže teď už bylo jasné, že má moc slabé srdíčko, takže jsem v den, kdy umřel, mámě volala ze špitálu a říkala jí, že už se odtamtud asi nedostane. Brala jsem si kvůli tomu volno z práce, abych s ním už mohla být nonstop,“ svěřila se.

„Doktoři se hodně snažili, akorát nevěděli, co s ním. Narvali do něj strašně moc prášků. Nakonec už táta říkal, že už nemůže, že ta bolest se nedá vydržet. Byl tak zničený, že se mu ani nedivím. Ale děkovala jsem mu za to, že tomu pořád dával šanci,“ říká Kamila.

V den smrti napsala Václavu Krejčímu dojemnou SMS: „Teď jsem držela tátu za ruku, on se probral a řekl: AHOJ! Promiň, ještě si odpočinu… Zavřel oči a umřel. Upírku, je to strašné!“

Video: Dům v Mostkovicích vyletěl do vzduchu.

Video
délka: 02:44.38

Dům v Mostkovicích vyletěl do vzduchu. Aktu.cz

Fotogalerie
6 fotografií