Prohlášení umělců oficiálně nazvané Za nové tvůrčí činy ve jménu socialismu a míru a namířené proti signatářům Charty 77 poprvé přečetla 28. ledna 1977 Švorcová. Herečka a komunistická funkcionářka Jiřina Švorcová (†83) na shromáždění herců poprvé předčítá prohlášení, známé jako Anticharta. O pár dní později, 4. února, se pak v tehdejším Divadle hudby (dnešním Divadle Radka Brzobohatého) připojili zpěváci.

„Bylo nás tam hodně. Za předsednickým stolem seděl Gott se Štaidlem, dokonce Eva Pilarová s Roklem,“ prozradil v rozhovoru pro DVTV rocker. „Gott tam mluvil o tom, jak je bezvadný tvořit v tom bolševismu. Bylo to celý takový hloupý! A bylo nám všem jasný, jak to je – byla to taková úlitba. Byla to asi potřeba jezdit do Německa, já to chápu!“ vyprávěl frontman Olympicu moderátorovi Martinu Veselovskému (45).

Opět tak otevřel téma, kterému se Slavík vždy snažil vyhýbat. Naposledy o noční můře promluvil už před 17 lety. „Já jsem konkrétně přímo nesloužil ani jednomu režimu. Jestliže jsem někomu posloužil, tak spíš tomu, že jsem podepsal Dva tisíce slov. A u takzvané Anticharty, to jsme skočili na špek. Zneužili nás! O tom jsem vyprávěl už mnohokrát,“ hájil se v rozhovoru pro Mladou frontu a tehdy také tvrdil, že komunisté v té době nebyli tyrané.

„A to zase taková tragédie snad nebyla, já jsem nikdy nesloužil ani nezpíval za tyranů. Jestliže tady byla tyranie, tak začátkem padesátých let, a to jsem byl malý kluk,“ nechal se slyšet Mistr. Rozhodně nebyl sám, kdo prohlášení namířené proti signatářům Charty 77 podepsal. Ovšem našli se i tací, kteří se tehdejším mocipánům alespoň částečně postavili. Mezi nimi právě i Janda.

„Každej tam byl trošku ustrašenej. Já si pamatuju, že jsem se tenkrát vzepřel a nešel jsem dělat rozhovory do televize. Takže, zaplaťpánbůh, alespoň trošku,“ oddechl si Petr s tím, že měl strach, co by se s ním mohlo stát. „Vzpomínám si, že jsem šel tenkrát domů z Václaváku po Vinohradský a říkal jsem si – to bude teda průšvih! A nic se tenkrát nestalo… Zaplaťpánbůh!“ dodal.

Trest se jemu i Olympicu vyhnul, ale naopak dnes na tom zpěvák leckdy tratí. „Někdo třeba řekne, že jsme byli normalizační kapela, což mě samozřejmě moc netěší. Jako Olympic jsme měli zákazů několik, ale nikdy ne absolutní,“ objasnil. „Nesměli jsme čtyři roky točit desku, ale nikdy jsme neměli ten velký zákaz. Měli jsme asi tak slavný písničky, že už ty děti těch papalášů nás možná měly rády. A to možná byl určitý důvod, že nás to zachránilo,“ popisoval hraní v době socialismu.

Kdo nepodepsal a kdo se omluvil?

Řada umělců Antichartu odmítla podepsat a byla za to různě perzekuována. Vzepřeli se tehdy například zpěvák Vladimír Mišík (71), spisovatel, dramatika a režisér Ivan Vyskočil (89), herec Martin Štěpánek (†63), Jaroslava Tvrzníková (78) či Táňa Fischerová (71). Na druhou stranu dokument stvrdili podpisem například Zdeněk Svěrák (82), Michal Pavlata (†71), Jiří Lábus (68) či Jiří Ornest (†70), kteří se po revoluci veřejně omluvili a označili podpisy za zbabělost a politováníhodné selhání.

Co byla Charta 77?

Šlo o dokument, který vyzýval k dodržování mezinárodních smluv o lidských právech. Ty sice komunistický režim ratifikoval, ale nedodržoval. Do listopadu 1989 Chartu 77 podepsalo zhruba 1900 lidí. Text Charty 77 vznikl v prosinci 1976, podíleli se na něm především spisovatel Pavel Kohout (90) a dramatik Václav Havel (†75). Jedním z podnětů bylo zadržení členů kapely The Plastic People of the Universe.

Z textu Anticharty...

* Velký Říjen zahájil velkolepé údobí převratných společenských dějů, kdy z revolučního úsilí, práce a bojů vyrostl v Sovětském svazu nový společenský řád, který osvobodil pracujícího člověka a pronikavě ovlivňuje dějiny celého světa.

*Pohrdáme těmi, kdo v nezkrotné pýše ješitné nadřazenosti, sobeckém zájmu, nebo dokonce za mrzký peníz se kdekoli na světě – a také u nás se našla skupinka takových odpadlíků a zrádců – odtrhnou a izolují od vlastního lidu, jeho života a skutečných zájmů a s neúprosnou logikou se stávají nástrojem antihumanistických sil imperialismu a v jejich službě hlasateli rozvratu a nesvárů mezi národy.

* Jsme přesvědčeni, že slova sjezdových programů se promění v umělecké činy, v nové romány a básně, v nové symfonie, v nové písně a komorní skladby, v nové obrazy a sochy, v nová dramatická a filmová díla, v nové umělecké výkony.

*Jsme přesvědčeni, že příští léta budou naplněna novými tvůrčími činy spjatými se zájmy našich pracujících, s humanistickými cíli naší socialistické společnosti a s politikou její vedoucí síly – Komunistické strany Československa.    

VIDEO: Na svou minulost zavzpomínal Gott i v novém klipu. Spíše ale na zesnulé přátele...

Video
délka: 03:42.03

Nový klip Karla Gotta: Nic nekončí, dokud se zpívá... Youtube.cz

 

Fotogalerie
60 fotografií